hastane-cocuk

Çocuk ve Hastane : Çocuğunuzu Bir Ebeveynin Hastanede Kalışına veya Ameliyatına Hazırlamak için Öneriler

Çocuğunuzun ebeveynlerinden biri olarak hayati tehlike taşımaya bir ameliyat ve operasyon geçireceksiniz veya hastanede bir süre kalmanız gerekiyor. Bu durumda çocuğunuza neyi nasıl söylemelisiniz? Bu deneyime çocuğunuzu nasıl hazırlayabilirsiniz…

Küçük yaş çocuklarına da mutlaka hastaneye, ameliyat olmaya gideceğinizden bahsetmelisiniz. Çocuğunuza bu durumun farklı olduğunu ancak eve sağlıklı bir şekilde kaç  (gün sayısı) gün sonra döneceğinizi belirtin. Çocuğunuza soru sorabilmesi ,söylediklerinizi kavramak için fırsat tanıyın. Sorduğu soruları cevaplarken fazla bilgi vermekten kaçının ve çocuğunuza güvende ve iyi olacağınıza dair onu telkin edin. Büyük yaş grubundaki çocuklar daha fazla detayı öğrenmek isteyebilir ve fazlaca soru sorabilirler. Her iki yaş grubundaki çocuklar ayrılık kaygısı ve kaybetme korkusu deneyimleyebilir. Bu nedenle çocuğunuza sizin hastanede olduğunuz sürece kiminle olacağını, sizin ne zaman döneceğinizi, ne zamanlarda telefonda konuşabileceğinize dair bilgileri ona öncede sunun.

Bu konuşmanın zamanlamasını çocuğunuzun yaşına, gelişimine ve kişilik yapısına uygun olarak belirlenmelidir. Büyük yaş çocuklar, ameliyat olmanız gerektiğini öğrendiğinizden kısa süre sonra öğrenerek sorularını sormak isteyebilirler. Ameliyatınıza kadarki sürede de duygularını ve düşüncelerini düzenlemek, kendilerini hazırlamak için onlara bir fırsat olur. Küçük yaş çocuklarına ise daha kısa bir süre kala haber vermek ve bu konuda konuşmak daha uygundur. Evinizde farklı yaşlarda olan çocuklarınız var ise hepsine ameliyatınız veya hastaneye yatışınız hakkındaki kısa bilgiyi, büyük yaş çocuğunuza uygun olan zamanlama ile vermek faydalı olacaktır.

Çocuğunuza bu durumu haber verirken sakin, huzurlu, bilindik ve özel bir alan seçmeniz önemli. Eğer bu konuşmayı kalabalıkta veya bir işi yaparken araya sıkıştırırsanız çocuğunuzun daha da fazla huzursuzlanmasına ve streslenmesine neden olabilirsiniz.hastaneye-yatis-ebeveyn

Çocuğunuza konu ile bağlantılı yaşına uygun bir hikaye kitabı okuyabilir, konuya alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hastanede olduğunuz sürece, evde kalacak kişilerden evin düzenini olabildiğince aynı kalmasına özen göstermelerini isteyin. Çocuklar için yaşam düzenleri çok önemlidir. Zaten ebeveyninin hastanede olması çocuğunuz için büyük ve önemli bir olay bu nedenle yaşamının bildiği düzen içerisinde sürmesi onu biraz olsun psikolojik olarak rahatlatacaktır.

Çocuğunuza, sizi ziyaret edip-edemeyeceklerini, ne zaman size ziyaret edebileceklerini netçe ifade edin. Çocuğunuzun sizi uygun ve nispeten sağlıklı bir durumda görmeleri ayrılık kaygılarını ve kaybetme endişelerini azaltacaktır. Küçük yaş çocuklarının, ebeveynlerini görmek için hastaneye kısa süreli ziyaretlerde bulunması daha uygun olabilmektedir. Büyük yaş çocukları ise daha uzun sure olarak ebeveynin yanında kalması uygundur.

Çocuğunuz sizin hastaneye gidiş hazırlığınızda yardımcı olmak ister ise ona izin verin. Örn.birlikte çantanızı hazırlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun duygusal tepkilerine hazırlıklı olun. 3 yaşa kadar çocuklar bir süre huzursuz, inatçı olabilir, bu durumda onları rahatlatmak ve fiziksel temasta olmanız önemli.3 yaş13 yaş aralığındaki çocuklarda ise yaşlarından daha küçük yaş davranışları sergilediklerini, hastalığınızın sorumluluğunu yüklendiğini, duygularını ve düşüncelerini size üzmemek için paylaşmaktan kaçındıklarını, duygusal tepkilerini bastırdıkları veya farklı kişi-nesneye yönlendirdiklerini ( bardağındaki sütü döktüğünde çok ağlaması vb.) gözlemleyebilirsiniz. Bu yaş grubu için çocuğunuzun duygularını ona isimlendirmeniz ve tüm hissettiklerinin doğal olduğunu ona iletmeniz önemli. Ayrıca çocuğunuza bu süreçte sevginizi ve çocuğunuzun güvende olduğunu hissettirmeniz önemli.

Eğer ebeveyn olarak önemli bir ameliyata giriyor iseniz veya hastaneye yatışınızın hayati bir tehlikesi var ise bu süreçte çocuğunuzu korumak ve psikolojik sağlığını korumak adına mutlaka zamanında psikolojik danışmanlık alın.

 

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com