Çocuk ve İstismar: İstismara Uğradığından Şüphelendiğiniz Çocuk ile Nasıl Konuşmalı?

Çocuğun yaşadıklarını inkar etmekten veya yalanlamaktan kaçının. Olabildiğince soğukkanlılığınızı koruyun. İstismara uğramış çocuklar en çok güvende hissetmeye ve yaşadıklarını güvenilir biri ile paylaşmaya ihtiyaç duyarlar. Çocuğun yaşadığı deneyimi anlatırken onu bölmeyin, düzletmeler yapmayın ve henüz anlatmaya hazır olmadığı detayları açmasını istemeyin.cocuk-istismarı

İstismara maruz kalmış bir çocuğa soru sorarken veya bir ifade de bulunurken kelimelerinize özen gösterin. Örneğin, “Başına kim vurdu?” yerine “Başındaki yaradan bahsetmek ister misin?” demek daha uygun olacaktır. Çocuğun size yaşadıklarını anlatabilmesi için ona yorum ve fikir içermeyen onu doğru anlamaya yönelik sorular sorabilirsiniz. Sorgulama türü sorulardan kaçının. Çocuk bir noktada anlatımını kesmek isterse onu zorlamayın ne zaman kendini hazır isterse sizinle konuşabileceğinin güvencesini ona verin.

İstismara uğramış çocuğa fazla soru sormaktan kaçının ve gerekli yardım için bir uzmana başvurun. Gerekli soruların sorulması ve bilgilerin edinilmesinin uzman bir kişi tarafından yapılması çocuğun psikolojisi açısından büyük önem taşır.duygusal-istismar

Yaşanılanların, istismarın çocuğun suçu olmadığını ve yalnız olmadığını yaşına ve gelişimine uygun kelimeler seçerek anlatın. Bu deneyimi sizinle paylaştığı için çok güçlü olduğunu ve iyi bir şey yaptığını ona söyleyebilirsiniz.

Çocuğun yaşadığı duyguları kabul ettiğinizi ona gösterin, Çocuğun düşündüklerine, hissettiklerine ve yaşadıklarına empatik yaklaşın.

Çocuk ile aranızdaki güven ilişkisini korumak için ona gerektiği kadar dürüst davranmaya devam edin. Konuşmalarınızı kiminle neden paylaşmanız gerektiğini veya kimseyle paylaşamayacağınız gibi bilgileri onunla konuşun.

Çocuğun güvenliğinin her açıdan en önemlisi olduğu unutmayın. Ancak çocuğa yapamayacağınız veya başaramayacağınız şeyler için söz vermekten kesinlikle kaçının. Eğer uygun görürseniz istismar olayını gerekli makamlara iletebilirsiniz. Ancak bu durumu kendi içinizde çözeceksiniz çocuğun istismara uğradığı ortamdan mutlaka çıkarılması, istismara uygulayan kişiden uzaklaştırılması gerek

cocuk-ve-istismar

ir. Daha sonra fiziksel durumu için gerekli yardımları alabilir ve çocuğun psikolojik durumu için uzmanlardan destek istemeniz şarttır.

Çocuk istismarı nedir, çeşitleri nelerdir hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Çocukta istismar belirtilerini sunan yazıya cumartesi günü ulaşabilirsiniz.

Lütfen istismara uğrayan veya uğramış olan çocukları görmezden gelerek , ihtiyaçları olan yardım elini uzatmayarak suça ortak olmayın..

 

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

2 yorumlar

  1. Merhaba, yazılarınızı memnuniyetle okuyorum. Okurken sürekli not tutuyorum. Ben velilere ve öğretmenlere bu konuda bilgi vermek ve insanlarda farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. Acaba sizde insanlara kısa ve öz bir şekilde bilgi vebilecegim yazı veyahut power point çalışması var mı. Eğer varsa bana mail ile iletirseniz çok memnun olurum efendim. Yazılarınız ve emeginiz için teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com