cocuk-travma

Çocuk ve Travma: Çocukta Duygusal Travma Nedir?

Travma nedir?

Travma” sözcüğü yaralanma anlamına gelir. Bu anlamıyla tıp alanında kemik ya da doku hasarlarını içeren fiziksel yaralanmaları tarif etmek için kullanılır. Ruhsal ve duygusal alanda ise; algılama, hissetme, düşünme, hafıza ya da hayal kurma gibi süreçler belli dönemlerinde ya da uzun vadede, işlevleri belirgin derecede kısıtlanmışsa ve normal olarak işlev görmüyorsa, ruhsal bir yaralanmadan söz edilebiliyor demektir. Örneğin, en küçük bir görüntünün kişiyi şok içinde yerinden zıplattığı ve kaygıdan terlettiği aşırı duyarlılık ve aşırı uyanıklık durumları ya da insanın belli fikir ve imgelere takılıp kaldığı ya da düşüncelerinin geçmiş bir olayın etrafında takıntılı bir şekilde dönüp durduğu durumlar.

Gottfried Fischer ve Peter Reidesser ruhsal travmatolojiyle ilgili yazılarında travma deneyimini şöyle tanımlar:

Özel bir duruma bağlı tehdit edici faktörler ile kişinin baş etme yeteneği arasındaki tutarsızlığın yarattığı, çaresizlik ve başkalarının ve olayların merhametine kalmış olma duygularının eşlik ettiği, buna bağlı olarak kendine ve dünyaya dair algıdaki kalıcı şok yaratan kritik deneyim.

Bu tanım içinde pek çok önemli noktanın altı çizilmektedir:

Travma göreceli bir şeydir; bir durumun özellikleri (“tehdit edicilik”) ile kişinin özellikleri (“kişisel başa çıkma mekanizmaları”) arasındaki bir ilişkidir.Bu neden ile bir kişi bir durumu yalnızca stresli ve zor olarak yaşarken, bir başkası için aynı durum travmatize edici olması anlaşılır bir şeydir.

Travma çok temel bir şey ile ilgilidir; travmanın sonuçları, bizim için hayati önemdeki konuları tehdit ederek, hayatımız boyunca yansımaları olarak, varlığımızın en derin bölümünde bizi etkiler.

Travma temel olarak duygularımız düzeyinde etkin olur, travmatik durum aşırı duyguları karmaşık yapar, çok zarar verebilecek olağan üstü bir duyarlılık yaratır. Fischer ve Riedesser’in tanımındaki , çaresizlik ve kendini başkasının merhametini bırakma duyguları , güçsüzlük -kontrol kaybı ve teslim olma/vazgeçme gibi bağlantılı duyguları kapsayacak kadar genişletilebilir.

Travma deneyiminin vücut, zihin ve ruh üzerinde kalıcı bir etkisi vardır. Travmatik bir deneyimin sonuçları asla tamamen yok olmaz.

Travmatik deneyim sonuçları çok ilerilere uzanır, kişinin kendisini kavrayışını ve içinde yaşadığı dünyayı algılama şeklini etkiler.

Yukarıdaki noktalardan görüldüğü gibi, hayatları boyunca ruhsal açıdan dengeli olan kişiler de travmatik bir durumda tamamen zor durumda kalabilir, ruhsal rahatsızlık belirtileri gösterecek kadar ruhsal ve duygusal bütünlükleri hasar görebilir.

Çocuklarda Travmatik Bir Deneyim Sonrası Belirtiler Nelerdir?

Çocukların ve gençlerin travmatik bir deneyim sonrası verdikleri tepkiler çok çeşitlidir. Bu tepkiler kültürel faktörler, gelişim düzeyleri, yaşları, cinsiyetleri, daha önce bir travma yaşayıp/yaşamadıkları, erişilebilir kaynaklar gibi faktörlere bağlıdır.

Ancak , neredeyse tüm çocukların ve gençlerin huzursuzluklarını ve stres altında olduklarını bir şekilde ifade eder veya akut dönemde davranışsal değişimler gösterirler. Kısa dönemdeki travmaya olan her tepki sorunsal değildir ve bazı davranışsal değişimler durum ile baş edebilmek için ortaya çıkabilir.

Çocuklarda ve gençlerde travmatik bir deneyim sonrası ortak ve benzer bir çok belirti gözlemlenebilir.Bunlar:

 • Yeni korku/kaygıların gelişmesi
 • Ayrılık kaygısında artış (özellikle küçük çocuklarda)
 • Uyku düzeninde bozulma, kötü rüyalarda artış
  Üzüntü hali
 • Günlük aktivitelere ilgi kaybı
 • Odaklanma ve dikkat becerisinde düşüş
 • Okul çalışmalarında gerileme
 • Öfke
 • Fiziksel temeli olmayan fiziksel şikayetler (somatik şikayetler)
 • Huzursuzluk

Bu semptomlar nedeni ile aile içinde, arkadaş grubunda veya okul içerisinde de bozulmalar görülebilir.  Bu neden ile çocuğunuzda bu tür değişimlerin 1 aydan uzun sürdüğünü gözlemliyor iseniz mutlaka en kısa sürede bir çocuk psikoloğuna olası bir travmanın değerlendirilmesi için başvuru da bulunun.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

 

 

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com