yemek-sevmeme-cocuk

Çocuk ve Yemek Alışkanlığı: Çocuğunuz Yemek Konusunda Çok Seçici ise Uygulayabileceğiniz Pratik Öneriler

Çocukların bir çoğu özellikle 2 yaş ve 5 yaş aralığındakilerin yeni yiyeceklerden kaçınmaları ve bir kaç çeşit favori yemeklerinin olması çok sık gözlemlenebilir. Bu durumuda çocukların gelişiminin doğal bir parçasıdır. Bununla birlikte eğer çocuğunuz yemek konusunda çok seçici ise bu alışanlığını değiştirmek bir-iki günde mümkün olmayacaktır.Çocuğunuza sağlıklı beslenmeyi aşılamak için her gün küçük adımlar atmalısınız.Unutmayın ki ebeveynler çocuklarına sağlıklı yiyecek seçimlerini ulaşılabilir kılmalıdır. Böylece çocuklar neyi  ne kadar yemek istediklerine kara verebilme fırsatına kavuşabilir.

Çocuğunuza erken yaşlardan başlayarak sağlıklı ve farklı yiyeceklerle onu tanıştırmanız önemlidir. Çocukların yiyecek tercihleri çok küçük yaşlardan oluşmaya başlar ve ileri ki yaşlardaki seçimlerini de etkiler.

Çocuğunuz ile yaşadığınız yemek sorununu, güç savaşı halinden çıkarın. Çocuğunuz ile yemek sorunu hakkında ne kadar ısrarcı olursanız çocuğunuzun tepkisinde de artış gözlemlemeniz mümkün.Çocuğunuza hazırladığınız yemeklerinden hangi ikisini istediğini sorabilir, yiyeceği kadarına kendisinin karar vermesine izin verebilirsiniz.Çocuğunuza sınırlı seçim şansı vererek aranızdaki güç savaşını sonlandırabilirsiniz.
Önemli olmayan seçimleri çocuğunuzun yapmasına fırsat tanıyın. Çocuğunuza yemeği sarı mı mavi tabakta mı yemek istediğini sorabilir, sebze olarak domates mi salatalık mı istediğini sorabilirsiniz. Karar verdiğini hisseden çocuğunuz kendi seçimine uyum sağlamak konusunda daha hevesli olacaktır.
Çocuğunuzun ağız tadına, yiyecek seçimlerine saygı duyun. Öncelikle eğer  çocuğunuz aç değil ise onu yemek yemeye zorlamayın. O saatteki öğününü daha geç yiyebilir,gün içinde de atıştırmalık olarak sağlıklı bir muzlu süt verebilirsiniz. Eğer çocuğunuz belirli bir yiyecekten kaçınıyor ise onu zorlamayın. Aynı besin değeri olan bir yiyeceği ona sunabilirsiniz.
Çocuğunuza yiyebileceğinden büyük bir porsiyon sunmayın. Çocuğunuz kendi istediği kadarını aldıktan sonra tekrar sevdiği yemekten isteyebileceği bir alanı tanımak önemlidir.

Çocuğunuza yeni yiyecekleri eski-sevdiği yiyecekler ile sunun.
Yemek saatlerinizin bir rutinin olması önemlidir. Gün içinde kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini benzer saatlerde sunun. Aynı şekilde gün içindeki ara öğünleri de aynı zamanlarda çocuğunuza vermeye özen gösterin. Çocuğunuza ara öğünleri ve atıştırmalıkları öğünlerden önce vermemeye dikkat edin. Çocuğunuz ana öğününde tok olur ise de yemek sorunu yaşayabilirsiniz.
Yemek hazırlama, yemek alışverişinize çocuğunuzu dahil edin. Çocuğunuz meyve, sebze seçiminde size yardımcı olabilir. Alışverişte çocuğunuz için sağlıklı olmayacak seçimlerden kaçınmaya çalışın.Çocuğunuz için acıktığında sağlıklı seçimleri olması ileri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek bir çok yemek sorunun önüne geçilebilecek sağlıklı yeme düzeninin oluşturulmasında yemek-sorunu-cocuklardaönemli rolü vardır.
Çocuğunuza iyi bir rol model olun.Yakın zamanda yapılan bir araştırmada 2 yaş ve 3 yaş çocuklarının yemek seçiminin annlerinin sevdiği ve sevmediği yemekler ile paralele olduğu ortaya konmuştur. Bu nedenle ebeveyn olarak sizlerinde öğünlerde sağlıklı ve dengeli besleniyor olmanız önemlidir.
Yemek sonrası tatlıyı çocuğunuza ödül olarak sunmayın. Tatlı ödül olarak sunulduğunda çocuklar yemek ile olumlu bir bağlantı kurmazlar.Dilerseniz haftanın bir iki günü yemek sonrası tatlı sunabilirsiniz veya tatlı yerine yemek sonrası çocuğunuza evde hazırlanmış meyveli yoğurt, sevdiği bir meyveyi verebilirsiniz.
Yeni yiyecekleri çocuğunuzla tanıştırırken sabırlı ve yaratıcı olun. Çocuklar yeni ve farklı şeylere alışma ihtiyacı duyarlar. Çocuğunuz yeni yiyeceği ellemek, koklamak isteyebilir.Çocuğunuzla yiyecek hazırlama,yiyecekleri tanımasına ve deneyimlemesine fırsat verecek etkinlikler yapabilirsiniz. Çocuğunuzla yapabilceğiniz etkinlere örnek olarak:
Çocuğunuza 3 farklı çiğ sebze hazırlayın,ısırıldığında en çok hangisinin farklı sesler çıkardığını tahmin edin ve deneyin.

Havuç için sağlıklı 3 farklı sos hazırlayın ( yoğurt, bal vb.) Havucu sosa banıp bir ısırık aldıktan sonra birlikte en sevdiğinize karar verin.

Çocuğunuz için bir kaç farklı yiyecek hazırlayın küçük kaplara koyun. Çocuğunuzun gözlerini kapatın ve ilk yiyeceği ona sunun bakalım ne olduğunu tahmin edebilecek mi!
Seçtiğiniz meyve/sebze ile neler yapılabileceğini düşünün. Örneğin bir elma ile elmalı kek, elma şekeri gibi

Çocuğunuza hazır yiyecekler sunmak yerine evde kek yapın. Böylece belki normalde yemeceği yiyecekleri keke ekleyebilirsiniz. Örneğin havuçlu elmalı kek yapabilirsiniz.

Çocuğunuz ile seçtiğiniz yiyeceklerin nerede nasıl yetiştiklerini inceleyin. Bununla ilgili küçük sıralama kartları yapabilirsiniz. Dilerseniz balkonunuzda kendinize özel bir meyve/sebze dikebilirsiniz.

Alışveriş sonrası çocuğunuzdan meyve/sebzeleri renklerine, tatlarına göre gruplamasını isteyebilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun yemek konusunda çok seçici olduğunu ve yemek sorunu olduğunu gözlemliyor, çocuğunuzun gelişimine olumsuz etkisini olduğunu fark ediyor iseniz mutlaka çocuk doktorunuza başvurun. Sorun devam ediyor ise çocuk psikoloğundan destek alabilirsiniz.

ayse-imza

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com