Çocuğunuza Doğruları Söylemek Konusunda Yol Göstermek

Çocuğunuz yalan söylediğinde ilk tepkiniz kızgınlık olabilir ama bir adım atarak çocuğunuzun henüz öğrenme evresinde olduğunu hatırlayın. Öfkelenip ceza vererek çocuğunuzun öğrenme fırsatını kaçırmasına neden olursunuz. Onun yerine çocuğunuza doğru söylemenin önemini, yalan söyleminin zararlarını çocuğunuz ile paylaşmak etkili olabilir.

Çocuğunuzun yalan söylediğini fark ettiğinizde onun sorunuzdan kaçmak için bir yalan daha söylemesine neden olmayın.

Çocuğunuzun yalanını yakalamak için soracağınız sorular daha çok yalan söylemesine neden olabilir Daha iyi yolu ilk söylenen yalanı açıkça ve sakince ifade ederek neden yanlış olduğunu ve nasıl düzeltilebileceği üzerine konuşabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz sizin onun yanında olduğunuzu fark edecektir.

Çocuğunuzu etiketlemekten kaçının. Çocuğunuz yalana başvurduğunda bundan hoşlanmadığınızı ifade edin ancak onu ‘Yalancı’ olarak etiketlemekten uzak durun.

Çocuğunuzu yalan söylerken yakalarsanız, geri dönüp doğruyu söylemesi için bir şans verin. Böylelikle yanlışların düzeltilebileceğini çocuğunuza öğretmiş olursunuz.

Çocuğunuz doğruyu söylediği zaman onu cesareti ve dürüstlüğü için takdir edin. ‘ Biliyorum doğruyu söylemek her zaman kolay değildir, seninle gurur duyuyorum. Bana doğruyu söylediğinde sana yardımcı olabilirim.’

Peki çocuğunuz neden yalan söylüyor? Yalan söylemesini gerektirecek önemli nedeni nedir? Her zaman çocuğunuz için bu soruların cevaplarını bulmanızı öneririm. Böylece yalanın altına yatan sebepleri keşfedebilir ve çocuğunuza daha uygun şekilde destek olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com