Çocukla İletişim: Çocuğunuza Her Gece Sormanız Gereken 3 Soru

Bu gece 3 yaşındaki çocuğumla yatmadan önce çok güzel bir sohbetimiz oldu. Hatta genellikle her gece yatmadan önce onunla çok güzel sohbet ediyoruz.Sizinle bu sohbetimizi paylaşmak istedim. Üstelik bu sohbetlerin ilerideki iletişimimiz içinde önemli olduğunu düşünüyorum.
Uyku rutinimizin bir parçası olarak Charbel’e aşağıdaki 3 soruyu soruyorum:

  • Bugün seni gülümseten ne oldu?
  • Bugün seni üzen ne oldu?
  • Bugün öğrendiğin bir şey neydi?

Bu üç soru ile oğullarım her akşam kalplerini bana açıyor, gün içinde keyif aldığı şeyleri hatırladıklarında gülüyor, kahkaha atıyorlar.Oğlullarım onları üzen bir şeyi anlatırken ise ciddileşiyor, bana öğrendikleri bir şeyi anlatırken ise gurur hissediyorlar.
Aslında bu çok basit bir sohbet ama bir çok amacı var:
Bu sayede oğullarımıza nasıl iletişim kuracaklarını öğretiyoruz. 2 yaşındaki oğlumuz henüz yeni yeni konuşmalara dahil oluyor ama Charbel’le konuşurken bizi dinleyerek iletişimi öğreniyor.Paylaşmak bizim ailemiz için normaldir. Çocuklarımızın ilerki yaşlarında zorlandıkları bir durumda, ağlayacak bir omuza ihtiyaç duyduklarında, başarılarını paylaşmak istediklerinde rahatça bize ulaşabilmelerini istiyoruz.Bu kendiliğinden olan bir şey değil. Çok küçük yaşlardan bile çocuklarımıza ailecek paylaşmanın iyi bir şey olduğunu ve güven duygusu verdiğini hissettirdik.

Bu sorular ile bir anne olarak çocuğumun gözünden gününü öğrenebiliyorum. Bazen hiç beklemediğim bir şeyi gündeme getiriyor veya ne hissetiğini paylaşıyor. Ebeveyn olarak da onu daha iyi tanımama ve fiziksel olarak orada bulunamadığım anları da onunla paylaşmamda yardımı oluyor.Ayrıca eşimin veya benim bir sözümüzü/davranışımızı yanlış yorumladığı durumlara dair de ipucum oluyor.
Çocuğumun hayat boyu öğrenen biri olması içinde bu sorular alternatif bir yol. Bu sayede ona olumuz deneyimlerin bile (onu üzen olaylar) olumsuz sonlanmasının gerekmediğini öğretmem için bir fırsat oluyor.Hatalar normaldir, ve onlardan öğrendiklerimiz çok değerlidir.
Charbel düşünelerini ve duygularını sözel olarak ifade etmeyi pratik ediyor.
Son olarak da , ikimizde kahkaların olduğu, sarıldığımız, gelişimin olduğu şeyleri seviyoruz.Bu anlar bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor.Dün akşam kendiliğinden, soruları cevapldıktan sonra bana baktı “Sıra sende anne!Bu gün seni ne mutlu etti?” dedi. Artık iki taraflı devam edecek gibi!
Eğer benzer bir rutinniiz yoksa, şiddetle bu soruları yaşamınıza dahil etmenizi öneririm. Bu sohbetler çocuklarım ile geçirdiğim en sevdiğim anlarda gerçekten iletişim sağlamamıza yardımcı oluyor.

Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk  / Ellen Mady

Bir yorum

  1. Cok begendim bilmiyerek ben bunu araliklarla yapiyordum.Simdi biri 34 digeri28 yasinda cok yararli oldugunu dusunuyorum. Keskedaha cok zaman ayirip. Daha siki sarilip opseydim. Sevgiyle kalin

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com