cocuk-gelisimi

Çocuklar Büyürken Yakından Takip Edilmesi Gereken Gelişim Evreleri

Çocuğunuzun büyümesini izlerken, bazı gelişim basamaklarına özellikle dikkat etmenizi öneririm. Her çocuğun gelişim hızı farklı olsa da normal gelişim evrelerini tamamlıyor olması gerekir. Çocuğunuz gelişirken ona güvenli bir ortam yaratarak etrafı keşfetmesine olanak tanıyın. Güvenli alanlar oluşturarak çocuğunuzu sürekli uyarmaktan da uzaklaşabilirsiniz. Ayrıca bu güvenli alanda duyusal uyaranlara da yer vermeniz önemlidir. Koordinasyon gerektiren beceriler için duyusal işleme gerektiği için çocuğunuzun duyularının uyarılması gelişimi açısından faydalı olacaktır. Kovalayacağı bir şeyin olması, farklı hislerdeki toplar, değişik sesler çıkaran nesneler ve tutup çekebileceği oyuncaklar gibi. Çocuğunuzun gelişirken başardıklarını fark ettiğinizi ifade edebilir ve onu cesaretlendirebilirsiniz. Olumlu pekiştireçler ile (ebeveynlerin ses tonu /bakışı/onayı/övgüsü gibi) çocuk daha büyük bir heyecan ve motivasyon ile becerilerini geliştirmeye devam eder.

milestones-baby-blog

2 Aylık                             Ebeveynlerinin sesine gülümser, oda da gözleri ile onları takip eder.

3 Aylık                             Karın üstü yatarken başını ve göğsünü kaldırır. Nesneleri kavrar. Diğer kişilere gülümser.

4 Aylık                             Babıldar, güler ve sesleri taklit etmeye çalışır. Başını sabit tutabilir.

6 Aylık                             Karın üstünden sırta, sırtından karın üstü pozisyona dönebilir. Elinde nesneleri hareket ettirebilir.

7 Aylık                              İsmine tepki verir. Kısmen saklı olan oyuncaklarını bulabilir.

9 Aylık                              Desteksiz oturabilir, emekleyebilir. Babıldar ve baba gibi sözcükler  çıkarır

12 Aylık                            Destekli veya desteksiz yürür, en az bir kelime söyleyebilir. Diğer kişileri taklit etmeye            başlar.

18 Aylık                            Desteksiz adım atabilir, bardaktan su içebilir, birkaç kelimesi vardır. Birkaç beden bölgesini gösterebilir.

2 Yaş                                 Koşar, zıplar. 2 kelimelik cümleler kurar. Basit yönergeleri takip edebilir. Sembolik oyun oynamaya başlar

3 Yaş                                Tırmanır. Birkaç kelimden oluşan cümleler kurar. Nesneleri renk-şekillerine göre sınıflayabilir.

4 Yaş                                Aile dışındaki kişiler ile iyi sosyal ilişkiler kurar.3 tekerlekli bisiklete binebilir. Daire ve kare çizebilir

5 Yaş                               Adını ve adresini bilir. Zıplayabilir, tek ayak üzerinde zıplayabilir, ip atlayabilir.10 kadar nesneyi sayabilir. Kendi giyinip, soyunabilir.

Yaş gruplarına göre daha detaylı gelişim takibini buradaki listelerden yapabilirsiniz.

 

Bu konuda desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com