cocugum-vuruyor

Çocuklarda Vurma Davranışı: Çocuklar Neden Vurur?

Pozitif disiplin uygulayıcısı olarak önce davranışın nedenini bulmak işinizi kolaylaştıracaktır. Muhtemel vurma davranışı nedenlerini söyle sıralayabiliriz:

Tepki almak için. Çocuklar duygularını denetlemekte zorlanabilir, yoğun duygular deneyimlerler. Küçük bir çocuk, büyük bir çocuğa vurduğunda büyük tepkiler karşısında (çığlık atmak, yerinde tepinmek, koşmak gibi) vuran çocuk bu tepkileri ilginç bulabilir ve tekrar vurabilir.

Yeni bir ortamda keşfetmek için. Yeni bir ortamda yeni kişiler ile karşılaştığında o kişilerin tepkilerini anlamak için çocuğunuz vurabilir. Yeni tanıştığım yetişkin, annem gibi mi tepki verecek? Annem bu ortamda nasıl davranacak? Vurduğum çocuk ne yapacak? gibi soruların cevaplarını keşfeder,ortamın/kişinin sınırlarını test eder.

İletişim kurmak için. Çocukta dil gelişimi yeterli olsa bile ani bir hareket karşısında (elinden oyuncağı alan bir çocuk) kelimeleri bulup söze dökene kadar vurma davranışını sergilemeyi daha hızlı bir iletişim yolu olarak kullanabilir. Çocuğunuza duygularını ifade etmesini öğretmek için bu etkinliklere ve sihirli sözük yazısına göz atın.

Sıkıntıyı fiziksel olarak dışavurmak. Bazı ortamlarda çocuk sıkıntılı /stresli /duyguları hissettiğinde ve bunu dile dökemediğinde kendini vurma davranışı ile ifade etmeye çalışabilir. Kendini aşan yoğun duygu durumlarında (aç olduğunda, fazla heyecanlandığında, yorgun odluğunda) vurma davranışını daha sık gözlemleyebilirsiniz.

Çocuğum vuruyor, ne yapabilirim?

İlk olarak cezalandırma yerine kontrol etmeye yönelmeniz gerekir. Ceza vermeniz veya azarlamanız çocuğunuzun vurma davranışını o anda baskılasada bir sonraki benzer durumda tekrar vuracaktır. Amacınız vurma davranışının yerine koyabileceği daha kabul edilebilir bir alternatifi çocuğunuza öğretmenizdir. Böylece çocuğunuz kendini daha güçlü, becerikli ve iyi hissedecektir.

Çocuğunuzun uygun davranışına odaklanın. ”Vurmak yok” dedikten sonra çocuğunuza bu durumda neler söyleyebileceğini/ne yapabileceğini öğretebilirsiniz.  ”İşin bitince ben alabilir miyim?”, ” Çok kızdım. ”gibi ifadeleri kullanabilirsiniz.

Çocuğunuzun o anki duygusuna hitap edin. ‘Şuanda çok kızgın görünüyorsun sana nasıl yardımcı olabilirim?’ sorusunu çocuğunuza yöneltin.

Çocuğunuzun vurma davranışına duygu yüklü tepkiler vermekten kaçının. Daha sakin kalarak çocuğunuzun o zaman dilimindeki olumlu davranışlarını fark edin. Vurma davranışı sergilemediği zamanlardaki paylaşma, bekleme, kendisini ifade etme gibi davranışlarını takdir edin.

İstenmeyen davranışlara ve uygun davranışlara verdiğiniz tepkilerinizin tutarlı olmasına özen gösterin.

Çocuğunuz vurma davranışının sık olduğu bir dönemde ise grup oyunlarında çocuğunuza müdahalede bulunabilecek kadar yakında olun. Vurma davranışlarını her gördüğünüzde uyarıda bulunun, uygun yapabileceği/söyleyebileceği alternatifi hatırlatın ve gerekirse modelleyin.

Daha önce yazdığım Çocuğum Vuruyor,Vurma Davranışını Değiştirmek için Öneriler yazısına da buradan erişebilirsiniz.

ayse-imza

Bir yorum

  1. Selamlar .. 3ay sonra 5 yaşına girecek oğluma bir haller oldu .. son 1 Aydır .nene ve dedesinin yanında olmadık şeylere sinirlenip bana vurmaya çalışıyor .bağırıyor.. hiç beni anlamıyorsun… dinlemiyorsun.. bana bakmayın havaya bakın diyor …. sabır ve sevgi çizgisinde duruyorum . Altdan alıp konuyu değiştiriyorum . Ve pek oraya gitmemeye çalışıyorum vurmak Yok .. diyorum …bu sabah isteğine olmaz dedim diye …. çok sinirlendim .. bana mı söyledin ? Diyip gözlerini büyük insanlar gibi karartıp üzerime yürüp gözlerini gözlerime dikti ..babası yanlış yaptığını söyledi.. özür diletti olayı büyütmedik … kreşe gidiyor yarım gün hep uyumluydu hiç ağlamadan hep düzenli gider .. gün boyu oyun yada aktivite yaparız .. öyle başı boş hiç kalmaz Lego puzzel tür şeylerde çok yaratıcıdır .. meraklı ilime bilime karşı aslında bir çocuk için bence fazla bile …babasıyla yanlız gezmeyede giderler pasta yemeye park filan . Sakin bir aileyiz …ne oldu bu çocuğa gelecek için korktum ..ne yapmam gerekiyor ..

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com