sigara-dumanı-dehb

Çocuklarda DEHB, Sigara Dumanıyla İlintili

Evlerinde sigara dumanına maruz kalan çocukların dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) yakalanma olasıklıkları dumansız ortamda yaşayanlara kıyasla 3 kat daha yüksek.

Tobacco Control dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, evde sigara dumanına maruz kalınması ile ruhsal sorunların küresel bağlamda yaşanma sıklığı arasında hiç de azımsanmayacak belirgin bir doz-tepki ilişkisi söz konusu. A.B.D Hastalıkları Denetleme ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre, bu ülkede yaşayan her 5 çocuktan 2si düzenli olarak sigara dumanına maruz kalıyor.

Miami Miller Tıp Okulu uzmanlarından Alicia Padron ve İsoanyol meslektaşları 2011-2012 yılları arasında 4-12 yaşlarındaki 2357 çocuğun anababalarıyla yapılan söyleyişiler sonucunda maruz sigara-dumani-cocukkaldıkları günlük sigara dumanı miktarının değerlendirildiği İspanya Ulusal Sağlık Araştırması kapsamında elde edilen veriler gözden geçirdiler. Araştırmada anababalar çocuklarının ruhsal durumlarını değerlendirmek üzere tasarlanmış bir soru çizelgesi de yanıtladı.

Araştırmaya katılan çocukların yaklaşık %7si günde bir saatten az bir süre sigara dumanına maruz kalırken, %4.5 unda bu oran bir saat ya da daha uzundu.

Ebeveynlerin ruhsal sağlık durumları, aile yapılarının ve sosyoekonomik durumlarının hesaba katılması durumunda da, günde bir saatten az sigara dumanına maruz kalan çocuklarda bir ruhsal rahatsızlığa ratlama olasılığı, sigara dumanından yoksun bir ortamda yetişen çocuklara kıyasla %50 daha yüksek.

Düzenli olarak günde bir saat ya da daha uzun bir süre sigara dumanına maruz kalan çocuklarda ruhsal rahatsızlıkların görülme oranı 3 kat daha yüksekti.

Ayrıca, günde bir satten daha kısa bir süre sigara dumanına maruz kalan çocuklarda DEHB belirtilerinin görülme olasılığı, sigara dumanına hiç maruz kalmayanlara kıyasla 2 kat daha yüksekti.Günde bir saat ya da daha uzun süre sigara dumanıyla karşı karşıya kalan çocıklarda bu olasılık 3 katına çıkmaktaydı.

Pasif sigara içiciliği ile küresel çapta yaşanan ruhsal sorunlar arasında bu bağlantı, büyük ölçüde sigara dumanına maruz kalmının dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu üzerinde yarattığı etkiden kaynaklanmaktaydı.sigara-cocuk

Kaliforniya Üniversitesi Tütün Denetim Araştırma ve Eğitim Merkezi uzmanlarından Lucy popova, pasif sigara içiciliğinin fiziksel sağlığa verdiği zararlarla ilgili bir yığın kanıt olduğuna parmak basıyor ve, ”Ne var ki, sigara dumanına maruz kalmanın kişinin ruhsal sağlığı üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar yeni yeni yapılmaya başlandı ve bu çalışma da pasif içiciliğin çocuklarda bir olasılıkla bilişsel ve davranışsal sorunlara yol açtığı yönündeki sayıları giderek artan kanıtlara gerçek anlamda bir katkıda bulunuyor.” diye ekliyor.

Kaynak: CBT Temmuz 2015

IMG_0322

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com