Konuk Yazar: Diş Gıcırdatma Nedir? Çocuklarda Diş Gıcırdatma Belirtileri? Diş Gıcırdatma Tedavisi

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Nedir? Çocuklarda Diş Gıcırdatma Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda uykuda diş gıcırdatma fiziksel gelişimlerini etkilemek ile birlikte psikolojik gelişimlerine dair de bir işaret olabiliyor. Dt. Tuğba Uluer, çocuklarda diş gıcırtmanın sebeplerini, çocuklarda diş gıcırdatma belirtilerini, diş gıcırtmanın tedavisini anlatıyor.

Bruksizm (Diş Gıcırdatma), uyku sırasında dişleri bilinç dışı sıkma durumudur. Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenini üç ana grupta toplanabilir. Dental nedenler (dişe bağlı) çocuklarda
genelde dişlenme döneminde ortaya çıkar. Her çocuk süt dişlenme döneminde, karışık dis-gicirdatmadişlenme döneminde ve daimi dişlenme döneminde bir miktar dişlerini gıcırdatır. Özellikle süt dişlerinin dökülmesi sırasında çok sık rastlanır. Genelde süt köpek dişleri ve kesici dişlerde hafif aşınma görülür. Yüksek veya olması gerekenden düşük seviyede yapılmış dolgular, dişlerdeki kapanış ilişkilerindeki bozukluklar bruksizme neden olur ve dental nedenler arasındadır. İkinci grup ise,sistemik sorunlardır. Yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri, sinüzüt veya sindirim kanalında ve bağırsak sindiriminde sorunu olanlarda görülebilir. Bağırsak parazitlerinin neden olduğu spazm tükürük akışını arttırır ve kaslarda kasılmalara yol açar. Bağırsakta fazla kalan tahriş edici kimyasal yapılı gıdalar bağırsakta bulunduğu zaman boyunca diş gıcırdatmasına neden olur. Ayrıca bağırsaklar dolu ise gerginleşen bağırsak duvarından gelen uyarılar beyinde sindirim kanalının faaliyetini başlatır. Bağırsak kasılması artar veya kolay kasılır hale gelerek bunun sonucunda diş gıcırdatması olabilir. Sinüzit sebebiyle burun akıntısı olan hastada nazofarenks ve orafarenkse sürekli uyarı gelir ve bu durumda da çocuk diş gıcırdatabilir. Endokrin ile ilgili hormonal sorunlar da gıcırdatmaya neden olur. Bu yüzden mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bir diğer neden ise, psikolojik sorunlardır. Duygusal stres, kuvvetli pişmanlık, obsesyon, uykusuzluk, kıskançlık, okul veya ev ile ilgili sorunlar, çocuğun yeni kardeşi olması, anne ve babanın kavgaları gibi etkenler diş gıcırdatmasına neden olabilir.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Bruksizm Belirtileri

En sık rastlanılan belirti, ağrıdır. Yüzdeki kaslarda, eklem yerinde (temporamandibular eklem) baş
ve boyun bölgesinde oluşan ağrılardır. Ağrı kas kaynaklı olup çiğneme kaslarındaki spazmlara bağlı meydana gelir.

Dişlerin çiğneme yüzeylerinde aşınmalar görülür ve dişlerin boyları kısalır. Gıcırdatma devam disci-cocuk
ederse dikey boyutta( burun –çene ucu arasındaki mesafe)azalma olur ve estetik sorunlar ortaya çıkarır. Dişlerdeki aşınma sonucu hassasiyetler oluşur ve aşınma devam ederse dişlerin sinirleri
ortaya çıkabilir. Köklerde mikrotravmadan kistik oluşumlar meydana gelir. Sürekli dişlere gelen kuvvet sebebiyle dişlerde ve dolgularda kırıklar oluşabilir. Eklemde açma kapamada sorunlar oluşur. Açıp kaparken çenede ağrı ve ses çıkması oluşabilir. Dişlerde sallanmalar ve aralanmalar görülebilir.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma – Bruksizm Tedavisi

Çocuklarda öncelikle basit çözümler düşünülmelidir. İlk olarak, diş gıcırdatmanın neden oluştuğu hakkında araştırma yapılmalı ve sebebin psikolojik mi, dental mi yoksa sindirim sistemi kaynaklı mı olduğunu bulmaya çalışılmalıdır. Çocuklarda diş gıcırdatma sıklığı, şiddeti hakkında bilgi toplanılmalı ve ağız içi muayenesi yapılarak dişlerde herhangi bir aşınma gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenmelidir.
Daha sonra eğer dişlerde aşınmalar boyutlarında kısalmalar varsa bu bölgelerin tedavisi yapılır. Ayrıca, dişlerin kapanış ilişkilerinde bozukluk var ise ufak aşındırmalar veya eklemelerle seviyelendirme yapılmalıdır. Kaybolan diş maddesinin yerine konması çocuğun çene gelişimi ve çene eklemi sağlığı açısından önemlidir. Eğer bu tedavi yetersiz geliyorsa çocuğa basit ağız içi apareyi yapılarak sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Dental sorunlara ek olarak bağırsak parazitleri veya endokrin bozukluklar yada alerji açısından çocuk değerlendirilmelidir. Gerekli durumlarda pediatrist ve çocuk psikoloğundan destek de alınmalıdır.

Çocuklarda Diş GıcırdatmaTedavi Edilmezse Ne Gibi Sonuçlara Yol Açar?cocuklarda-dis-gicirdatma

Dişlerdeki aşınmalar tedavi edilmez ise dikey boyutta azalma meydana getirir. Ayrıca, dişlerde,
çene ekleminde, çiğneyici kaslarda ağrı, fonksiyonda azalma, çene kilitlenmesi, eklemde
deformasyona neden olabilir.

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

5 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com