Çocuklarda Gece Alt Islatma

çocuklarda-alt-ıslatmaÇocuklarda gece altını ıslatma

Çocuklar tuvalet eğitiminin verildiği yaşlarda (2 yaş civarı)  idrarının geldiğini fark etmeye ve tuvaletini tutabilmeye başlar. İstikrarlı olarak tuvaletini tutabilmesi genellikle 4- 5 yaş civarı gerçekleşir. Gece tuvaletini tutma ve tuvalete gitme alışkanlığını kazanması ise gündüz tuvalet eğitiminden genellikle daha sonra gerçekleşir (bknz. Tuvalet eğitimi).

Alt ıslatma(enürezis) çocuklukta sıkılıkla görülen bir durumdur.

Enürezis iki türde görülmektedir;

  1. Çocuğun doğumdan başlayarak sinir-kas kontrolünün gelişmesinde yaşıtlarının gerisinden gelmesidir. Buna ‘’birincil enürezis’’denilmektedir.
  2. Çocuğun tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra gerileme yaşayarak altını ıslatmaya tekrar başlamasına ise ‘’ikincil enürezis’ denilmektedir. İkincil enürezisin daha çok duygusal kökenli olduğu öngörülmektedir (kardeş doğumu, kardeş kıskançlığı, ev içi kavgalar vb. duygusal sıkıntılar).

Yapılan araştırmalarda erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha fazla altlarını ıslattıkları bulunmuştur. Birçok alt ıslatma problemi tedavi olmaksızın kendiliğinden çözülebilmekle birlikte, zaman zaman psikolojik yardıma ve/veya tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilmektedir.

Alt ıslatmanın nedenleri  ve alt ıslatma tedavileri hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

ayse-imza

3 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com