isirma-davranisi-cocuk

Çocuklarda Isırma Davranışı

Isırma 2 yaş civarında karşılaşılan bir durumdur. Bu gelişimsel dönemde çocuk birçok farklı sebepten dolayı ısırır: ağız yolu ile haz isirmaalır, keşfeder, diş kaşır. Daha sonraki yaşlarda neden sonuç ilişkisini dener; kişilerden tepki alabilmek için ısırır. Çocukların duygularını belli etmek için de ısırdıkları gözlemlenebilir. Duygularını o anda ifade edecek kelime bulamadıklarında daha kolay yol ile –ısırarak- tepkilerini ( “ bana ilgi göster!”, “istemiyorum” vb.) gösterirler. Yaş ile ısırma azalır bunun sebebi dil gelişiminin ve baş etme becerisinin artmasıdır. Ancak zaman zaman ısırma huyunun alışkanlığa dönüştüğünden değişim daha zor geçekleştirilebilir. Isırmanın bir alışkanlığa dönüşmesi durumunda çocuğun sosyal hayatı da etkilenebilir.

Çocuklarda Isırmayı Nasıl Durdururum?

1-2 yaş çocuğunuza uzun açıklamalar anlamlı gelmeyeceğinden dolayı kısa bir komut ile (“Hayır, acıyor!”) aynı anda çenesinin altından yavaşça yukarı ittirin.Eğer çocuğunuz öfkeden dolayı ısırıyor ise, öfkelendiği durumları gözlemleyin ve bu durumları ortadan kaldırmaya çalışın.

Daha büyük yaş çocuklar için ilk olarak önemli olan ısırma huyunu gördüğünüz anda müdahale etmenizdir. Bu durumda çocuğunuzu ısırdığı kişiden uzaklaştırın ve:

1.Sakin ve Kararlı Olun. Çocuğunuza ısırmanın doğru olmadığını kısa ve net bir şekilde iletin. Uzun açıklamalardan kaçının.

2.Isırılan kişiyi telkin edin. Bu sayede çocuğunuz eğer sizden ilgi çekmek istiyor ise bu davranışına ilgi göstermemiş olursunuz. Olumsuz davranışı ilgi ile ödüllendirmekten sakının. Kendini uygun olarak ifade ettiği zamanlarda onu takdir edin.

3.Alternatifler Sunun. Çocuğunuza ısırma davranışını yapmamasını gerektiğini ilettikten sonra ısırmak yerine kullanabileceğini alternatif kelimeleri ona iletin (“hayır”, “dur”, “o benim” vb.).

4.Yönlendirin. Küçük yaş çocuklarında dikkatlerini başka yöne yönlendirmek ısırma davranışının önüne geçmekte yardımcı olabilir. Ancak daha büyük yaş çocuğunuz enerji yüksekliğinden veya can sıkıntısından ısırma davranışında bulunduğunu gözlemlediyseniz, enerjisini olumlu alanlara yönlendirebilirsiniz (dans etmek, resim yapmak, koşmak vb.)

Küçük yaş grubundaki çocuklar ısırdıklarında karşısındakine zarar verdiğinin farkında olmayabilir. Küçük yaş çocukları için ısırma davranışı gerçekleştiğinde o anda yaptığınız etkinliğe birkaç dakika ara verin, mola dakikalarında nötr bir ifade bekleyin  . Daha büyük yaş çocukları için yukarıdaki basamakları uyguladıktan sonra ısırma davranışında bir azalma gözlemlemediyseniz sonrasında “mola tekniğini “ uygulayabilirsiniz. Mola tekniğinde, mola zamanını çocuğun yaşı ile orantılı belirleyin. Mola tekniğini her ısırma davranışından sonra tutarlı olarak uyguluyor olmanızda etkisini gözlemlemek açısından önemlidir.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

9 yorumlar

  1. Kızımın 2 yaş döneminde olduğu şu günlerde makalelerinizde yaşantımızdan kesitler buluyorum. Öyle ki, yazınızı alıp, günlük hayatımıza hemen uygulama imkanımız oluyor. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
    Saygılar

  2. Benim oglum bir buçuk yasında elini isiriyor ne yapmalıyım nasil davranmaliyim

  3. Merhabalar. Kızım 4.5 yaşında. Benim kızım cisimleri ısırıyor. Karşısındaki kimseye kesinlikle ısırmıyor.oyuncak bebeğini, arabasının tekerleğini, boyama kalemini VS VS. Bir de dişleriyle tırnaklarını çıt çıt çıt kesiyor. Elleri sürekli ağzında. Ne yapmamız gerekiyor? Veya bunlwrın nedeni nedir? Bize yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  4. Merhabalar benm oğlum 2.5 yaşında ve karşısındaki kişileri isiriyor çok fazla sknti yaşıyorum ne yapmaliyim ve buna sebep nedir bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.şimdiden Teşekkürler

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com