Çocuklarda Kalem Tutuşu Gelişimi, Uygun Kalem Tutuşu için El-Parmak Egzersizleri

Çocuklarda kalem tutma becerisi gelişim aşamalarında farklılık gösterir. Kol, el ve parmak kasları güçlendikçe çocuğun kalemi manipüle etme şekli ve kuvveti farklılaşır. 4 yaş itibari ile ise en sağlıklı olan tirpod kalem tutma pozisyonunu çocuk ufak yönlendirmeler ile kullanabilir, uygun kalem tutuşunu alışkanlık haline getirebilir. Bu kalem tutuşu çocuğun rahatça yorulmadan anlaşılır yazı yazmasına yardımcı olur.

Aşağıdaki resimde yaşlara göre çocukların kalem tutuşlarının nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Çocuklar doğal olarak bu gelişim evrelerinden geçer.

cocuk-kalem-tutus-gelisim

Kalem ile birşeyler yazmak ve çizmek çocukların ustalaşmalarını gerektiren bir beceridir. El-göz koordinasyonu, kasları kontrol edebilme, parmakları manipüle etmek gibi bir çok koordinasyonlu hareket gerekir.

Çocuğun okunaklı yazılar yazabilmesi, anlaşılır çizgiler çizebilmesi için ince motor becerilerinin, el-parmak kaslarının gelişmiş olması ve uygun kalem tutuşunun olması gerekir.

 

Kalem tuşu nasıl olmalı?

Uygun kalem tutuşu üç parmak ile gerçekleştirilir. Baş parmak, işaret parmağı ve orta parmak. Bu üç parmak ile kalemin tutulmasına aynı zamanda tripod tutuşu da denir.vBaş parmak ve işaret parmağı ile kalem tutulduktan sonra kalem orta parmak üzerine destek alacak şekilde yerleştirilir.kalem-tutusu-1

 

kalem-tutma

Çocuğunuzun uygun şekilde kalem tutabilmesi için avucuna sığacak bir topu da kullanabilirsiniz. 3 parmağı dışındaki parmaklarının topu tutması gerekir.

Kırtasiyelerden veya internette bulabileceğiniz uygun  kalem tutuşunun oturmasını kolaylaştıran ürünleri de kalem tutuma alışkanlığını kazandırmak için kullanabilirsiniz.

1433170477444_3

 

 

 

 

 

 

 

Çocuğunuzun el ve parmak kaslarını güçlendirmek için:

 • Oyun hamurundan küçük parçalar koparmak
 • Oyun hamurundan top yapmak
 • Kağıtları ufak parçalara yırtmak
 • Ufak parçaları bir yere yapıştırmak
 • Küçük ve büyük ponponları ayrı kutulara koymak
 • Legoları takıp çıkarma
 • Makarnaları ipe dizme

Çocuğunuzun uygun kalem tutuşunu daha rahat yapabilmesi için aşağıdaki eğlenceli kalem tutuş egzersizleriniyaptırabilirsiniz.

Ağaçkakan Kalem Tutuş Egzersizi

Kalemi ucuna doğru tutulduğunda, sadece 3 parmak kullanılarak kalem öne ve arkaya çekilir. Çocuk kalemi bir ağaçkakan kuşunun ağacı (diğer elinin avucu) gagaladığını hayal edebilir. Çocuğunuzun bu egzersizde elini sabit tutarak özellikle sadece parmaklarını kullanmasına dikkat edin.

kalem-tutus-egzersiz-2

kalem-tutus-egzersiz-1

 

 

 

 

 

 

 

woody_peck_003

 

 

Tırtıl Kalem Tutuş Egzersizi

İşaret ve baş parmak kullanılarak kalem orta parmak üzerinde ileriye doğru bir tırtıl gibi hareket ettirilir. Çocuğunuzun el ve parmak kasları güçlendikten sonra bu egzersizi hiç ara vermeden birkaç kez peş peşe yapmasını isteyebilirsiniz.

tırtıl-2

tırıl-1

 

 

 

 

 

 

tırtıl-3

 

kalem-tutus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helikopter Kalem Tutuş Egzersizi

Kalem, üç parmak ile ortadan tutulur ve helikopterin pervanesi gibi kalem çevrilir.Her pervane dönüşünde parmaklar yer değiştirir.

kalem-1

helikopter

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm alışkanlıklar gibi çocuğunuzun uygun şekilde kalem tutmaya alışması zaman alacaktır. Yukarıdaki egzersizler ile birlikte çocuğunuzu yazı yazma konusunda heveslendirmek için aşağıdakileri önerebilirsiniz:

 • Sevdiği bir şey hakkında yazmak (en sevdiği yemek/oyuncak/film vb)
 • Günlük tutmak
 • Resim çizmek
 • Yemek için menü hazırlamak
 • Yılbaşı için istediği hediyelerin listesini yapmak
 • Alışveriş listesini yazmak
 • Adam asmaca oynamak

 

IMG_0322

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com