karanlik-korkusu-cocuk

Çocuklarda Karanlık Korkusu

Karanlık korkusu çoğu çocuk için tipik ve yaygın bir korkudur. Karanlık korkusu genellikle çocukluğun erken döneminde ortaya çıkmaya başlar; yani, çocukların bilişsel becerileri ve dolayısıyla hayal güçleri gelişmeye başladığında! Bazı çocuklar için bu korku asla ortadan kaybolmaz.

Bazı çocuklar karanlık korkusundan daha ciddi bir biçimde etkilenirler. Kaygılı bir kişilik yapısına sahip olmaya yatkın olan çocuklar bu korkular yüzünden daha çok yıpranabilirler. Sizi odadan odaya takip edebilir ve gündüz vakti bile, karanlık bir odaya girmeyi reddedebilirler!
Uyku vakti tam bir kâbus olabilir – kelime oyunu yapmıyorum! Çocukların uykuya dalabilmeleri saatler sürebilir ve korkuları sebebiyle gece boyu uykularından uyanabilirler.

Çocuklarınızı, korkularıyla mücadele etmeleri için başa çıkma mekanizmaları ile donatmak zorluklarla yüzleşmeleri konusunda onlara hızlı bir başlangıç sağlayacak ve gelecekteki kaygı seviyelerini de azaltacaktır.

Çocuğunuzun korkularını küçümsemeyin, onlara gereken önemi verin.
Çocuğunuza yardım etmenin en önemli yollarından biri ilk olarak karanlık korkularına gereken önemi vermektir. Bu, kulağa biraz psikoloji jargonu gibi gelebilir ama aslında faydaları vardır.
Sıklıkla, ebeveynler olarak çocuklarımıza, kendilerini iyi hissetmeseler de iyi olduklarını söyleriz. Çocuğunuzun korktuğunu anladığınızı ve karanlıktan korkmanın normal olduğunu bilmesine izin verin.
Çocuğunuza karanlığın yalnızca etraftakileri göremediğimiz için korkutucu olduğunu açıklayın. Etrafımızda olanları göremediğimizde hayal gücümüz orada olmayan şeyler konusunda bizi endişelendirir. Çocuklarınıza, “Hayal gücün seni kandırmaya çalıştığında, ışığı aç, her şeyin yolunda olduğunu göreceksin.” deyin.

Çocuklarınızın ışık düğmelerine kolay erişebilmelerini sağlayın.
Çocuklarınızın güçlenmiş hissetmelerine yardımcı olmak için onların ışık düğmelerine kolay ulaşabilmelerini sağlayın. Bazı çocuklar diğerlerinden daha uzundur ve bazıları için bu bir mesele olmayabilir ama büyüme tablosunda alt basamaklarda olanalar için (örneğin benim çocuklarımın üçü de), ilk birkaç yılda bu büyük bir zorluk olabilir!

Evinizde stratejik yerlere pille çalışan ışıldaklar yerleştirin.
Erişilebilir ışık kaynakları konusuna devam edecek olursak, birkaç tane, pille çalışan yapıştırılabilir ışıldak edinin. Küçük ışığı, çocuklarınızı korkutabilecek stratejik yerlere yerleştirin. Bir tanesini tam yatağınızın yanında ya da dolapta bulundurabilirsiniz. Bir tanesini de çocuğunuzun bulunduğu kattaki koridora koyabilirsiniz. Duvarlarınıza zarar vermek istemiyorsanız, bu geçici bir yaklaşım olduğu için montaj bantlarından satın alabilirsiniz.

Çocuklarınıza karanlık korkularıyla mücadele etmeyi öğretirken ilk adım güçlendirmedir. Çocuklarınız, karanlığın kontrolleri altında olduğunu hissederlerse, daha az korkacaklardır.

Çocuklarınızın karanlıktan hoşlanmaması sorun değildir; onlara öğretmeye çalıştığınız şey bu korkuyla başa çıkmanın bağımsız yollarını nasıl geliştirecekleri olmalıdır. Bir başa çıkma mekanizması ise korktuklarında kendi başlarına ışığı açarak etrafı kendileri kontrol etmeleridir.

Karanlığın çocuğunuzu neden korkuttuğunu bildiğinizi varsaymayın!
Çocuklar, kendi benzersiz ve öngörülemez korkularıyla tuhaf küçük insanlardı. Yakın zamanda benim çocuğum patates kızartmasından korkuyordu ve geceleri rüyalarında kendisini patates kızartmalarının kovaladığına dair kâbuslar görüyordu; şaka değil!
O yüzden, çocuğunuz “Karanlıkta ne olduğunu düşünüyorsun” sorusuna canavarlar ya da yaratıklar gibi bariz bir cevap verse dahi varsayımda bulunmamak daha iyidir; patates kızartması gibi bir şey de olabilir!

Karanlık korkusundan söz etmeden karanlıktan söz etmek altında ne olduğunu bilmeden bir yara bandı yapıştırmaya benzer.
Bazen, çocuklara uygun bazı televizyon programlarında çocukları korkutabilecek içerikler olduğunun farkında olmayız. Benim çocuklarım özellikle her zaman korkunç kurt tarafından kovalanan Tavşan Peter’den korkuyorlar. Octonautlar da onları yiyen deniz yaratıklarıyla ilgili birkaç kâbusa neden olmuşlardır.
Çocuklarımız görecekleri ve gözlemleyecekleri şeylerden koruyamayız ama gördükleri şeylerle ilgili konuşabiliriz ve o hikayelerle görsellerden bazılarını onlar için daha az korkutucu hale getirebiliriz.

Çocuklarınızın odasına eğlenceli ışık kaynakları koyun.
Bu öneri çok basit gelse de aslında biraz zorlayıcı olabilir. Uyurken çok fazla ışığın olması çocuklarınızın uyku döngüsünü kötü etkileyebilir. Bu yüzden çocuklarınızın odasının ana ışığını açık bırakmak ideal değildir.
Yeterli olmayan ışık ise çocuğunuzun panik olmasına ve bütün gece uyanık kalmasına sebep olabilir. Loş bir gece lambası daha çok gölgeye neden olarak çocuklarınızın korkularını artırabilir. Parlak bir gece lambası odaya keskin gölgeler dağıtabilir.
Çocuklarınızın standartlarını karşılayan ama uykularını etkilemeyecek doğru ışık kaynağını bulmak göz korkutan bir görev olabilir.
Neyse ki piyasada pek çok yaratıcı gece lambası vardır. Benim şu anki favorim Glow Buddies (gece parlayan insan ya da hayvan şeklindeki lambalar).

Ayrıca tavana çeşitli görseller (yıldızlar, okyanus görüntüleri) yansıtan projeksiyon gece lambaları da mevcuttur.

Gece lambaları için doğru cevap yoktur; çocuğunuz için doğru olan neyse o.

Çocuğunuzun odasındaki korkutucu gölgeleri ortadan kaldırın.
Çocuk terapisi yaparken çocuklarla olan çalışmalarımda bana genellikle odalarında onları özellikle korkutan ve gece uykularını kaçıran bir gölgeden söz ederlerdi. Anne babalarına söyleyip söylemediklerini sorduğumda ise neredeyse her zaman “Hayır” diye cevap verirlerdi.

Gölgeye sebep olan genellikle odadaki, çocukların tespit edebilecekleri bir nesnedir. Pek çok aileye çocuklarının odasındaki oyuncak bebekleri, portmantoyu ya da kuklaları kaldırmalarını tavsiye ettim.

Gece lambası açıkken çocuğunuzla birlikte onun yatağında oturun. Ondan, geceleri odanın hangi alanlarının onu korkuttuğunu göstermesini isteyin. Eğer bariz bir gölge varsa, gölgenin kaynağını bulun ve çocuğunuza gösterin. “Bak, duvardaki o gölgeyi yapan şey senin oyuncak bebeğinmiş. Bu oyuncak bebeği dolaba kaldırabiliriz böylece gölge de ortadan kalkar,” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

Çocuklarınıza gölgelerle nasıl eğlenebileceklerini öğretin.
Çocuklarınızın gölgeler konusundaki hassasiyetini gidermenin bir yolu da gölge kuklası oyunudur. Çocuklarınıza ellerini duvarda değişik şekillere benzeyen gölgeler yapacak şekilde kullanarak oyun oynamayı öğretin.

Gölge oyunu için bir el feneri alabilirsiniz. El fenerlerinin duvara değişik görseller yansıtan plastik kapakları oluyor. Bu tür el fenerlerini genellikle hediyelik eşya dükkânlarında bulabilirsiniz. Çocuklarınıza gölgelerle nasıl oynayacaklarını öğretmek, gölge kavramının gizemini azaltacak ve ilerleyen zamanlarda daha az korkutucu olmalarını sağlayacaktır.

Işıltı partileri düzenleyerek karanlığı kutlayın!
Çocuklarınızın karanlığa alışmasına yardım etmenin bir başka yolu, benim ışıltı partileri adını verdiğim eğlenceden geçer! Bu partiler bizim evde popüler bir etkinlik haline geldi ve sizin evinizde de öyle olabilir.

Hiçbir penceresi olmayan bir oda bulun, bu bir dolap, bir çamaşır sepeti ya da bir banyo olabilir. Karanlıkta parıldayan bilezikler ve kolyeler alın. Karanlıkta parlayan balonlar alın ya da normal bir balonu ışıldatmak için üzerine ışıldayan stickerlar yapıştırın.

Eğer dağınıklık sizi rahatsız etmiyorsa tıraş köpüğüyle (siyah ışık altında parlayacaktır) boyama yapabilir ya da karanlıkta parlayan makarna spreyi alabilirsiniz.

Işıltı partisinin bütün amacı çocuklarınızın karanlık ve eğlence arasında bir bağlantı kurmasına yardımcı olmaktır. Bu ilişki genellikle yoktur ve kurulması gerekir.

 

Çocuklarınıza, korkularıyla yüzleştiklerinde bir ödül kazanabilecekleri görevler verin.

Çocuklarınız, karanlık olduğu için başka odaya gitmekten korktuklarında onlara, “Seninle gelebilirim ya da korkularınla yüzleşme görevini üstlenebilirsin. Eğer tek başına gidersen bir ödül kazanabilirsin.”

Birlikte çalışmış olduğum bazı aileler, görevi kabul ettiklerinde çocukların kazanabilecekleri küçük hediyeler hazırlıyorlardı.

Her zaman çocuğunuzun görevi üstlenmek isteyip istemediğine kendisinin karar vermesine izin verin. Çocuğunuzu korkularıyla yüzleşmeye zorlamak etkisizdir ve hatta gelecekte sorunu şiddetlendirecektir.

Bir ödül kutusu, çocuklarınızın, korkularıyla yüzleşerek onlara öğretmekte olduğunuz başa çıkma mekanizmalarından faydalanmalarına yardımcı olacaktır. Çocuklarınıza başa çıkma mekanizmalarını hatırlatarak onlara sözlü olarak yardım edebilirsiniz: örneğin, “Yapabilirsin. Yalnızca içeri gir ve hemen ışığı aç. İçeri girerken bana şarkı söyleyebilirsin ya da istersen birlikte söyleyebiliriz, böylece yakınında olduğumu bilirsin.”

Çocuklarınızın karanlık korkularını aşmalarına yardım etmek zaman ve alıştırma ister. Çocuklar, tekrar ederek öğrenirler ve bir ilerleme kaydedene kadar aynı konuşmayı tekrar tekrar yapıp pek çok yaklaşımı denemeniz gerekebilir. Anahtar, tutarlı olmak ve pes etmemektir.

Unutmayın– filiz vermesi uzun zaman alacak tohumlar ekiyorsunuz. Yalnızca ekmeye ve sulamaya devam edin; eninde sonunda çabalarınız meyve verecektir!

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com