karsi-gelme-bozuklugu

Çocuklarda Karşıt Gelme Bozukluğu: Karşıt Gelme Bozukluğu Belirtileri,Karşıt Gelme Davranışlarının Sebepleri

Çocuğunuzun bazı gelişim evrelerinde, karşı gelme karsit-gelme-bozuklugudavranışlarını gözlemleniz normaldir. Bazı durumlarda çocuğunuzun inatçı mı, aşırı duygusal biri mi veya karşıt gelme bozukluğunun olduğunu anlamakta güçlük yaşayabilirsiniz.

Çocuklarda henüz kişilik örgütlenmesi olmadığından tanı koymak uygun değildir. Çocuğun karşıt gelme bozukluğunu tanısı var demek yerine karşıt gelme semptomları mevcut diye tanımlamak daha sağlıklı olacaktır. Literatürde karşıt gelme bozukluğu (oppositional defiant disorder ODD) olarak tanımlanan bu davranışların genellikle okul öncesi dönemlerde ortaya çıktığı gözlemlenmektedir.Farklı yaş dönemlerinde de ortaya çıkan ve süren karşıt gelme davranışlarının ergenlik öncesinde başlamış olması gerekir.Karşıt gelme bozukluğunda görülen davranışlar çocuğun aile ilişkilerini, akademik hayatını ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkiler.

DSM-5’e göre Karşıt Gelme Bozukluğu kriterlerinde değişiklikler yapılmıştır.

*Kızgın ve Fevri; Münakaşacı ve Karşıt Gelme Davranışları veya Kincilik kategorilerinden en az 4 semptom içermelidir.

*Karşıt gelme davranışlarının kardeş/abla/abi dışında en az bir kişi ile meydana gelmelidir.

*Okulda,evde,toplum içinde belirgin sorunlara neden olmalıdır

*Madde kullanımı, depresyon veya bipolar bozukluk gibi farklı bir ruh sağlığı bozukluğundan kaynaklanmamalıdır

*En az 6 ay karşıt gelme davranışları gözlenmelidir.

DSM-5 ‘te Karşıt Gelme Bozukluğu tanısı hem duygusal hem de davranışsal belirtileri kapsar.

Kızgın ve fevri ruh hali:

Çoğu zaman öfkelenir.

Çoğu zaman alıngandır ve başkalarınca kolay kızdırılır.

Çoğu zaman kızgın ve güceniktir.

Münakaşacı ve Karşıt Gelme Davranışları:

Otorite figürleri ile sıklıkla tartışır.

Yetişkinlerin isteklerine ya da kurallarına uymaya çoğu zaman etkin bir biçimde karşı gelir ya da reddeder.

Çoğu zaman isteyerek başkalarını kızdıran şeyler yapar

Kincilik:

Çoğu zaman kincidir ve intikam almak ister.

Kinci veya intikam davranışları 6 ay süresi içerisinde en az 2 kez görülmelidir.

Bu karşıt gelme davranışlarının çocuğun akranlarında görülenlerden daha sık gözlemleniyor olması gerekir.5 yaşından büyük çocuklar için 6 ay boyunca her hafta karşıt gelme davranışların sergilendiği gözlemlenmelidir.aglayan-cocuk

Yazının başında da belirttiğim gibi Karşıt Gelme Bozukluğu aslında yanlış bir adlandırmadır, bir bozukluktan çok karşıt gelme erken dönem deneyimlerden öğrenilmiş davanışlardır. Psikodinamik kuram, karşıt gelme bozukluğunun çocuğun bir kişilik özelliği olmadığını, iç ruhsal gerginliği sonucunda ortaya çıkan belirtiler olduğunu vurgular. Çocuğun karşıt gelme davranışları sergiliyor olmasının altında birçok farklı sebep vardır; bilinçdışında cezalandırılma isteği, ebeveynlerini cezalandırma şınihtiyacı veya güç ispatı gibi. Öfke ve ‘kötü’ davranışlar çocuğun bilinç dışındaki ihtiyaçlarını karşılar. Aynı zamanda psikodinamik yaklaşım, karşıt gelme davranışlarının, egonu işlevlerindeki ( haz erteleme, hayal kırıklığını tolere edebilme, öz güven gelişimi, suçluluk hissi) bozulmaları sonucunda da meydana geldiği şeklinde de açıklar.

Karşıt Gelme Bozukluğu belirtileri sergileyen bir çocuğunu var ise mutlaka psikolojik destek alın. Bu süreç ebeveyn olarak;

1.Öfkeyle tepki vermeyin. Çocuğunuzun davranışlarına özellikle olabildiğince nötr ve sakin bir şekilde tepki verin. Uygun olmayan davranışı tanımlayın, nedenini kısaca açıklayın ve ne yönde değişmesi gerektiğini vurgulayın.Daha sonraki tüm tartışmalardan kaçının.

2.Çocuğunuzun arkadaşı değil ebeveyni olun.Çocuğunuza kurallar koymaya ve yaptırımlar uygulamaya devam edin. Bu konu ile ilgili bu yazıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

3.Tutarlı ve net olun. Sınırlarınızı, çocuğunuzun tepki ve davranışlarına göre değiştirmeyin.Unutmayın her değişiklik çocuğunun uygun olmayan davranışının gücünü arttıracaktır.

İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com