Çocuklarda Kaygı: Çocuğunuz Kaygılandığında Uygulayabileceğiniz 6 Öneri

Çocuğunuzun yaklaşan bir sınav için kaygılanması, yeni girdiği bir ortamda ilk yarım saat çekinmesi, köpeklere veya böcekler konusunda temkinli olması, gece mutlaka ebeveynin onu yatırmasını istemesi çok doğaldır. Ancak eğer çocuğunuz stresli olduğunda kusuyor, uyku düzeni bozuluyor, başı ağrıyor ise, sıkıkla sizin yatağınızda yatmaya geliyor ise, yeni ortamlara alışamıyor hep sizin yanınızda duruyor ise, yaşından küçük davranışlara geri döndü ise çocuğunuz için çocuk psikoloğundan psikolojik destek almanız gerekir.Çocuklarda panik atak hakkındaki yazıya da göz atabilirsiniz.
Çocuğunuz kaygılandığında;

Sakin kalın. Çocuklar ebeveynlerinin endişelendiğini, korktuğunu gördüklerinde daha çok strese girerler.

Empatik olun. Çocuğunuza zaman zaman herkesin kaygılanabildiğini bunun mutluluk gibi normal bir duygu olduğunu anlatın. Dilerseniz kendi çocukluğunuzdan baş ettiğiniz kaygılandığınız bir durumu çocuğunuz ile paylaşabilirsiniz.Çocuğunuza kaygısını azaltmak için neyin iyi gelebileceğini sorun, çözümler üretin.

Küçük adımlarla ilerleyin.Çocuğunuzun kaygılandığı durumları baş edebileceği küçük parçalara ayrın.Örneğin çocuğunuz karanlıkta tek başına uyumaktan korkuyor ise ona bir gece lambası alın. Daha sonra sık aralıklara onu kontrol edin. Daha sonra onun yanına gittiğiniz süreyi uzatabilirsiniz.

Çocuğunuz kaygılandığında uygulayabileceğiniz 6 öneri:

  • Çocuğunuzla belli kas gruplarını kasmasını ve daha sonra rahatlatmasını sağlayacak gevşeme etkinlikleri uygulayın.Çocuğunuzun bedeni gevşediğinde vücudununda gevşediğini fark edeceksiniz.
  • Çocuğunuzdan etrafındaki farklı seslere dikkat etmesini isteyin, 5 farklı sesi fark edene kadar devam etmesi için teşvik edin.Çocuğunuz düşüncelerini farklı bir alan yönlendirdiğinde rahatlayacaktır.
  • Okuma-yazma biliyor ise çocuğunuzdan kaygılandığı durumları yazıp bir kutuya koymasını isteyebilirsiniz. Daha sonra bu kutuyu kaygılarını tutabilecek bir şeye dönüştürmesini isteyebilirsiniz. Örneğin güçlü bir ayı veya şövalye.
  • Çocuğunuzdan elinde bir çiçek olduğunu hayal etmesini isteyin. Çiçeğin kokusunu içine çekmesini sonra nefesini vermesini isteyin. Kontrollü nefes alma -verme egzersizleri beyindeki kan dolaşımını etkiler ve sakinleşme için yardımcı olur.
  • Çocuğunuz için sakinleştirme şişesini yapabilirsiniz.
  • Çocuğunuz için sakinleştirici bir ses/müzik seçebilir ve dinlemesine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; deniz ses, veya yağmur sesi.

ayse-imza

 

3 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com