cocuklarda-parmak-emme

Çocuklarda Parmak Emme Davranışı, Parmak Emme Alışkanlığını Bırakmak

Parmak emme: Çocuğunuzun alışkanlığından uzaklaşmasına yardım etmek

Parmak emme alışkanlığını bırakmak çocuğunuz için zor olabilir. Çocuğunuzun parmağını emmesine engel olmak için neler yapabileceğinizi anlamaya çalışın. Parmak emme çocuklar arasında yaygın bir alışkanlıktır. Ancak bir noktada “Bu kadarı yeter” diye düşünebilirsiniz. Bu yazı çocuğunuzun parmak emme davranışını bırakmasını teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Neden bazı çocuklar parmaklarını emerler?

Bebeklerin doğal aranma ve emme refleksleri vardır; bu refleksler bazen doğum öncesinde bile parmaklarını ağızlarına sokmalarına sebep olabilir. Parmak emmek çocukları güvende hissettirdiği için bazı bebekler uykuya dalmak ya da kendilerini sakinleştirmek için parmak emme alışkanlığı geliştirebilirler.

Çocuklarda parmak emme genellikle ne kadar sürer?

Pek çok çocuk genellikle 6-7 ay arasında ya da 2-4 yaşlar arasında parmaklarını emmeyi kendiliklerinden bırakırlar.Ancak parmağını emmeyi bırakan bir çocuk bile stresli zamanlarda bu alışkanlığa geri dönebilir.

Çocuğumun parmak emmesine ne zaman müdahale etmeliyim?

Parmak emmek, çocuklar kalıcı dişlerini çıkarmaya başlayana dek genellikle ciddi bir sorun teşkil etmez. Bu noktada parmak emmek damağın gelişimini ve dişlerin dizilimini etkileyebilir.Bazı uzmanlar parmak emme alışkanlıklarına 3 yaşından önce müdahale etmeyi önerse de Amerika Pediatri Akademisi tedavinin genellikle 5 yaşına girdikten sonra parmak emmeye devam eden çocuklarla sınırlı olduğunu söyler.

Çocuğumun parmak emmeyi bırakmasını teşvik etmek için ne yapabilirim?

 Çocuğunuzla parmak emme konusunda konuşun. Çocuğunuz parmak emmeyi bırakmaya istekliyse ve kullanacağınız yöntemi seçmenize yardımcı oluyorsa alışkanlığı durdurmakta başarılı olma olasılığını yüksektir.

Bazen parmak emmeye dikkat etmemek davranışı durdurmak için yeterlidir, özellikle de çocuğunuz dikkat çekmek için parmak emmeyi kullanıyorsa. Eğer görmezden gelmek etkili değilse şu tekniklerden birini deneyin:

  • Olumlu pekiştirmeden faydalanın. Parmak emmediğinde yatmadan önce bir öykü daha okumak ya da parka götürmek gibi küçük ödüller vererek çocuğunuzu destekleyin. Erişilebilir hedefler belirleyin, yatmadan önce bir saat önce parmak emmemek gibi. Çocuğunuzun parmak emmekten kaçınabildiği günlerin kaydını tutmak için takvimine çıkartmalar yapıştırın.
  • Tetikleyici unsurları belirleyin. Çocuğunuz parmağını strese yanıt olarak emiyorsa gerçek sorunu belirleyin ve onu sakinleştirmenin başka yollarını bulun; sarılmak ve güven verici şeyler söylemek gibi. Çocuğunuza bir yastık ya da sıkması için bir pelüş oyuncak verebilirsiniz.
  • Ufak hatırlatıcılar sağlayın. Eğer çocuğunuz, ilgi çekmek için değil de düşünmeden parmağını emmeye başlıyorsa nazikçe durmasını hatırlatın. Çocuğunuzu terslemeyin, eleştirmeyin ya da küçük düşürmeyin.

Ya hiçbir şey işe yaramıyorsa?

Bazı çocuklar için parmak emme alışkanlığını bırakmak son derece zordur. Endişelenmemeye çalışın. Çocuğunuza parmak emmeyi bırakması için çok fazla baskı yapmak yalnızca süreci daha da uzatmaya yarar. Parmak emme davranışı altında yatan stres faktörlerini belirlemek ve onları çözümlemek adına ihtiyaç durumunda bir çocuk psikoloğundan destek alabilirsiniz.

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı hakkındaki diğer yazılara buradan erişebilirsiniz:

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı

Çocuğum Parmak Emiyor, Ne Yapabilirim?

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com