Çocuklarda Yoğun Duygularla Baş Etmek için 5 Adım

Ebeveynler sıklıkla en çok zorlandıkları durumun sabır göstermek olduğunu ifade ediyor. Bir çok durumda sakin kalmaya çalışıyorlar, evden çıkmak için geç kalındığında, çocuğunuza bir şeyi yapmasını 100. kez söylerken, istediklerini elde etmek için ağlamalarında, kardeşi ile kavga ettiğinde …Bu tür durumlarda ebeveynler kadar çocuklarda sakin kalmak da güçlük yaşayabiliyor. Yoğun duyguları kontrol edebilmek 2 yaşında, 4 yaşında veya 16 yaşında hatta her yaşta güç olabiliyor!

Bu tür durumlarda hissettikleri yoğun öfke, kıskançlık veya utanç için hazırladığınız stratejilerin olması hem ebeveyni hem de çocuğa destek sağlar. Çocuğunuza duyguların önemsiz -geçersiz olduğunu ve saklanması/bastırılması gerektiğini öğretmeniz değil sosyal olarak kabul edilebilir ifade şekillerini bulmasına (özellikle başkalarına /kendine zarar vermeyecek)yardımcı olmayı öğretmek hedefiniz olmalı.poster-duygu

Yukarıdaki posteri basarak çocuğunuzun sıklıkla göreceği bir yere asın.

Yoğun Duygularla Baş Etmek için 5 Adım

1.Başkalarına veya kendime zarar vermenin hiçbir zaman uygun olmadığını hatırlamak

Çocuğunuzun davranışları için uygun olan/olmayanı net bir şekilde belirlemeniz önemlidir. Örneğin: Evimizde başkalarına veya kendimize zarar vermek yok, buna kullandığımız sözler de dahil.

  1. 3 derin nefes al veya yavaşça 10 a kadar say.

Çocuğunuza tüm yoğun duyguların normal olduğunu ancak bu duygulardan ortaya çıkan bazı tepkilerin/davranışların zarar verici olabileceğini anlatmak ve “sakinleşme planı” yapmanın önemli olduğunu anlatın. Birkaç derin nefes alıp vermek, yavaşça 10 kadar saymak çocuğun bedeninde yoğun duygu ile oluşanları( hızlı kalp atışı, dişlerini sıkmak vb.) fark etmesine olanak tanır. Çocuğunuz ile “sakinleşme planı”nı yaparken, yoğun bir duygu hissettiğinde bedenindeki değişimlerin neler olduğu hakkında konuşun, derin nefes almanın veya 10 ‘a kadar saymanın kendine veya bir başkasına zarar vermekten daha iyi bir alternatif olduğu üzerinde durun.

  1. Nasıl hissettiğimi ve ne olmasını istediğini anlatmak için sözcükleri kullanırım

Bu baş etme stratejisi çocuklar için en zor olanı olabiliyor. Bu noktada ebeveyn olarak ona destek vermeniz gerekebilir, içinde bulunduğu durumu ve hissetmesi olası duyguyu onun için söze dökün. Kendi günlük yaşamınızda da bu stratejiyi uygulayın, çocuklar özellikle rol model alarak öğrenirler.

  1. Sorunu çözebilmek için yardım istemek

Çocuklar sorun çözme becerilerini kazanırken yetişkin bir kişinin desteğine ihtiyaç duyabilir. Sorun hakkında konuşmak durumu anlamak ve uygun çözümler bulmak için yardımcı olur. Çocuğunuza çözemediği bir durum olduğunda yardım istemenin iyi bir özellik olduğunu anlatın ve iletişim kanallarınızı açık –sağlıklı tutun.

  1. Sakinleşmek için kendine zaman tanımak

Çocuğunuza her zaman belirlediğiniz stratejilerin hemen işe yaramayabileceğini bazen olaydan uzaklaşmanın veya uygun farklı bir yöntem uygulamanın gerekebileceğini vurgulayın. Çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olmak için buradaki önerilere ve sakinleşme kutusuna göz atabilirsiniz

Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk / Christie Burnett

İmza

 

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com