Çocukların Gelişimi: Çocuklar için 10 İnce Motor Beceri Etkinlik Önerileri

İnce motor becerisi nedir?

Çocuklarda ince motor becerisi, el ve parmaklardaki küçük kasların yönetilmesine verilen isimdir.İnce motor becerisi sayesinde çocuğunuz kalemi, çatalı, makası uygun şekilde kullanabilir, düğmelerini ilikleyebilir, ayakkabısını bağlayabilir ve öz bakımını sağlayabilir.

Çocuğunuzun ince motor gelişimini desteklemek için aşağıdaki bir çok farklı etkinlikten faydalanabilirsiniz.

ince-motor-aktivite

1. Yapıştırmaları şeklin üzerine yapıştırma ince motor becerisi etkinliği

Çocuğunuzla sevdiği yapıştırmaları seçin.(Seçim yaparken yapıştırmaların büyüklüğünü çocuğunuzun gelişimine göre seçin, yapıştırmaların sabit boyutlarının olması daha uygudur9 Daha sonra boş bir kağıda geometrik şekilleri çizin. Çocuğunuzdan çizginin üzerine boşluk kalmadan yapıştırmaları yapıştırmasını isteyin.

 

 

2. Yapıştırmaların üzerinden kesme ince motor becerisi etkinliğiince-motor-etkinlik

Yapıştırmaları geometrik şekilin çizgisinin üzerine yapıştırın. Daha sonra çocuğunuzda yapıştırmaların üzerinden gececek şekilde kesmesini isteyin.

 

 

 

 

 

3.Kulak çöpü ile boyamaq-tip-painting2-500x374 ince motor becerisi etkinliği

Buradaki boyama sayfasını bastıktan sonra resim için kullancağınız akrilik boya renklerine karar verin. Her renk için farklı bir kulak çöpü bulundurun. Çocuğunuzdan kulak çöpünü bir boyaya batırdıktan sonra bir dairenin içine baskı yapmasın isteyin. Burada amaç her daireye bir daire baskısı yapılmasıdır.

 

4. Hamura çubuk batırmaince-motor-etkinligi ince motor becerisi etkinliği

Çocuğunuzla farklı renklerdeki hamurlarınızı hazırladıktan sonra (evde oyun hamurunuzu hazırlamak isterseniz yapılışı burada ), kulak çöplerini ikiye ayırın. Her kulak çöpünü hamurlarda bulunana bir renge boyayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra çocuğunuzdan  kulak çöpü ile aynı renkte olan hamuru bulup üzerine yerleştirmesini isteyin.

 

5.Süngeçten şönil geçirmeince-motor-etkinlilk ince motor becerisi etkinliği

Çocuğunuz için bir kaç renk şönil alın ve ve onların geçebileceği açıklıkta olan süzgeçleri belirleyin. Daha sonra çocuğunuza şönilleri nasıl deliklerden geçirilebildiğini gösterin.Çocuğunuz dilediği deseni bu şekilde yaratabilir.

 

 

 

6.Makarna kolyeince-motor-aktivitesi ince motor becerisi etkinliği

Bu etkinliği yapabilmek için kuru makarnaya ve ipe ihtiyacınız var. Çocuğunuza farklı şekillerdeki makarnayı koyduğunuz kaseyi ve ucuna büyük bir düğüm atılmış ipi verin. Çocuğunuz istediği düzende makarnaları kullanarak ipe geçirsin.

 

 

 

 

7.Ponponları uygun şişeye atmaince-motor-etkinlik ince motor becerisi etkinliği

Bir kaç plastik su şişesi alın ve her birine bir renk verin. Renklerin şişenin üzerinde gözükmesi için kartondan şerit keserek yapıştırabilirsiniz. Daha sonra ponponları( dilerseniz orta boy düğmede kullanabilirsiniz) renklerine göre çocuğunuzdan şişelerin içine atmasını isteyin.

 

 

 

8. İp geçirme images ince motor becerisi etkinliği

Çocuğunuzla bir şekil seçin ve boş bir kağıda onu çizin.( örn. araba, tavşan vb.) Daha sonra bu şekli kalınca bir kartona yapıştırın ve çocuğunuzdan boyaması isteyin. Şekilin dış kenarlarına düzenli bir şekilde delgeç yardımı ile delikler açın.Bir ayakkabı bağcığını delikten geçirin ve ucuna düğüm atın. Artık çocuğunuz diğer tüm deliklerden ipi geçirebilir.

 

 

9.Kolaj çalışmasıince-motor-etkinligi ince motor becerisi etkinliği

Çocuğunuz ile bir boyama sayfası seçin. Daha sonra bu boyama için kullanacağınız renklere karar verin ve el işi kağıtlarını seçin. Sonra el işi kağıtlarını parmaklarınızı kullanarak küçük parçalara ayrın. Tüm renklerden parçalar elde ettikten sonra boyama sayfasının ilk kısmına yapıştırıcı sürün. Bu kısıma el işi kağıdı parçalarını yerleşitirin.

 

 

10.Maşa kullanmaince-motor-aktivitesi ince motor becerisi etkinliği

Çocuğunuza uygun plastik veya tahta bir maşa verin ve kasedeki ponponları diğer kaseye koymasını isteyin.

 Çocuğunuzun gelişimini, çocuk gelişimi takip listelerinden takip edebilirsiniz. Çocuğunuzun gelişimine dair endişeleriniz var ise mutlaka gelişim değerlendirilmesi için bir uzmana başvurun.

 

Bu konuda desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

3 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com