Çocuklarla İletişim Kurmak: Değişimi Yaratmak

Aileniz ile hiç konuşmadan zaman geçirmek çok daha kolaydır. Birçok ebeveyn ve çocuk aralarında birkaç adım olmasına rağmen televizyona, telefonlara veya tablete bağlı olduklarından aralarında birkaç kelime zor geçer. Yapılan araştırmalar çocuğun okulda gün içinde neler yaptığını konu alan bir sohbetin akademik başarıyı arttırdığını gösterir.

Çocuğunuz ile sohbet etmek sağlıklı ebeveynliğin önemli adımlarındandır. Küçük çocuklar için ebeveynlerinin sesleri rahatlatıcı, yol göstericidir. Bu gücü doğru kullanmaya başlarsanız ergenlik döneminde de çocuğunuz ile açık ve sağlıklı bir iletişiminiz olacaktır. Unutmayın ki kimse kendini ifade etmede bir uzman olarak doğmuyor. Kendinizi doğru ifade edebilmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Çocuğunuzun anlattıklarını gerçekten dinlediğinizde onu ne kadar önemsediğinizi ve ona saygı duyduğunuzu hissettirmiş olursunuz. Çocuğunuzun duygu ve düşünceleri hakkında konuşmasına olanak tanıyın. Sohbet etmeyi aile rutininize yerleştirmeye çabalayın. Böylece günlük konularda konuştukça daha zorlu konuları da konuşabilmeyi kolaylaştırmış olursunuz.

 

Aşağıda 10 tane pratik iletişim ipucu bulunuyor, çocuğunuzla daha iyi iletişim kurabilmek ve onları anlatmaya teşvik etmek için bunları deneyebilirsiniz.

 1. Dinleyin! Dinleyin ve dinleyin!

Çocuğunuz bir konu hakkında konuşmak istediğinde ona odaklanın, göz kontağı kurun. Eğer yaptığınız işe devam ederek onu dinlemeye goz-kontagiçalışırsanız onun söylediklerini önemsemediğinizi hissedebilir. Çocuğunuzun anlattığı olumsuz duygulara hemen müdahale ederek düzeltmeye çalışmayın. Unutmayın hepimizin hayatımızın bazı dönemlerinde dertlerimizi anlatıp, şikayet edip ağlamak istediğimiz anlar oluyor. Bazen ise çocuğunuzu etkili dinlemeniz yeterli gelecektir. Çocuğunuzu dinlediğinizi fark ettirmeniz için birkaç ifade:

 • Biraz daha anlatır mısın?
 • Haklısın.
 • Çok kötüymüş.
 • Gerçekten mi!
 • Senin için buradayım.
 • Seni dinliyorum.
 1. Seçenek Sunmak

Çocuğunuz ile konuşurken ona bir fikir sunacağınız zaman mutlaka seçenekler verin. Çocuğunuza öğüt vermektense, onun çözüm fikri üzerinde ilerlemeye çalışın.

 1. Tehditler ve Öfke

Çocuğunuza kızdığınızda yapmayacağınız şeyleri tehdit olarak ortaya atmayın. Hele ki böyle yaparsan seni burada bırakırım, eve bir daha gelmem gibi terk etme ile tehditlerden uzak durun!

 1. Cesaret Vermek

Çocuğunuz size güvenip içini açtığında kendini rahatlatmış ve cesur hissetmeli. Size bir sorun veya durum ile geldiğinde onu cesaretlendirmek için kullanabileceğiniz bazı ifadeler:

 • Her sorunun bir çözümü var, bunun da vardır.
 • Üzerinde düşünüp bir çıkar yol bulalım.
 • Bunun üstesinden gelebileceğini biliyorum.
 • Ben de senin yaşındayken böyle bir şey yaşamıştım.
 • Sana her zaman yardım etmeye hazırım.
 1. Bakış Açısını Değiştirmek

Bazen çocuğunuzu dinlerken yetişkin olarak yaşadığı sıkıntıları küçümsediğinizi fark edebilirsiniz. O nedenle çocuğunuz size bir sorununu anlatırken kendinizi onun yerine koyarak neler hissettiğini anlamayı deneyin.

 1. Sorgulama

Çocuğunuz ile sohbet ederken art arda sorular sormaktan veya sohbete hükmetmekten etmekten kaçının. Çocuğunuza eleştiri getirirken davranış üzerine olmasına, çocuğun tüm benliğine yönelik olmamasına özen gösterin.

 1. Takip Etmek

Çocuğunuzun geçmiş bir günde size anlattığı olayın devamını ona sorun. Böylece çocuğunuz onun hayatı ile ilgili olduğunuzu ve onu gerçekten dinlediğinizi fark edecektir.

 1. Paylaşım için Zaman Ayırmak

Bazen spontane bir şekilde çocuğunuza zamana ayırın. Birlikte keyif alacağınız bir etkinlik yapın, mutlu bir anı oluşturun.

 1. Özür Dilemek

Yapmamanız veya söylememiz gereken bir şey olduğunda çocuğunuzdan özür dileyin. Çocuğunuzun ebeveyninin de bazen hata yaptığını ve nasıl telafi ettiğini görmesi önemlidir.

 1. Sevgi Göstermek

Çocuğunuza şefkat ve sevgi gösterin. Hatta göstermekle kalmayıp bunu söze dökün. Çocuğunuza olumlu ve sevgi içeren mesajlar iletmenin yolları yazısına göz atabilirsiniz.

Çocukların ebeveynlerini modellediklerini unutmayın. Siz kendinizi nasıl ifade ediyorsanız çocuğunuzda sizi takip edecektir. Çocuğunuzun sizinle duygularını, fikirlerini ve düşüncelerini paylaşmada kendini rahat hissetmesi önemlidir.

Bu yazı Meline M. Kevorkian’ın Our Children Dergisinin Ağustos  2005 sayısında yayınlanmıştır.

ayse-imza

 

 

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz:  www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com