Çocukta Sosyal-Duygusal Gelişim: Yenilgiye Tolerans

cocuk-oyun

Çocuğunuzun yenilgiye karşı toleranslı olması sosyal ilişkilerini derinden etkiler. Arkadaşları kaybettiğinde yoğun tepkiler veren belki de oyunu bozan biri ile arkadaşlıklarını sürdürmekte zorlanabilir.Kazanmak kadar kaybetmenin de doğal olduğunu kavraması ve anlaması sosyal-duygusal gelişimin önemli bir gelişimidir.

Çocuğunuzun yenilgiye olan toleransını arttırmak için;

Ebeveynleri olarak sizin de yenilebileceğinizi görmesi önemlidir. Aynı şekilde siz bir oyunda kaybettiğinizde, uygun davranmanızı da gözlemleyecek ve içselleştirecektir.Önemli olan oyun sırasında alınan keyif olduğunu vurgulamayı unutmayın. Ona “ Bu sefer yenildim, biraz üzüldüm  ama bu sorun değil. Bir daha ki sefere belki kazanırım. Önemli olan eğlenmekti.” diyebilirsiniz.

Çocuğunuzun öfkesinden veya üzüntüsünden dolayı oyunları kazanmasına izin vermeniz onun sosyal ilişkilerinde de zorlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle oyunlarınızda herkesin kurallara uyuyor olması  ve kimseye  ayrıcalık vermemeniz önemlidir. Sizinle bir oyunda kaybettiğinde ona duyguları ile baş etmede yardımcı olabilirsiniz. Yenildiğinde bireyin bu durum ile başa çıkabilmesi sosyal- duygusal gelişimin önemli bir parçasıdır.

Çocuğunuz ile oyun oynarken rekabetçi olmayın. Unutmayın kaliteli zaman geçirmek ve eğlenmek için oyunuyorsunuz. Siz kazandığınızda da aşırı tepki göstermeniz çocuğunuzu olumsuz yönde hırslandıracaktır ve kaybettiğinde çok daha fazla tepki verecektir. Ayrıca bunun sonucunda performans kaygısı da yaşayabilir. Başarabildiklerini göstermekte güçlük çekebilir.

Zaman zaman yenilmeyi doğal karşılayın ki çocuğunuzda sizin tepkilerinizi referans alsın ve modellesin. Yenildiğinde yoğun duygularının  azalması için bir sonraki oyunda onun kazanacağını dair sözler vermeyin veya “tamam sen kazandın” şeklinde ifadeler kullanmayın. Ancak bir kez daha oynarsanız kazanma şansının olabileceğini hatırlatın.

Mükemmeliyetçi yapıdaki çocukların yenilmeye toleranslarının daha  düşük olduğu bilinmektir.

ayse-imza

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com