Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarda Müziğin Olumlu Etkisi

Günlük yaşamda müzik dinlemek, stresi ve kaygıyı azaltan bir etkinliktir. Yapılan araştırmalar sakinleştirici müziklerin DEHB’li çocukların stres düzeylerini azalttığı yönünde. Çocuğunuz için doğada olan çocuğunuzun hoşuna giden bir sesi seçerken, çocuğunuzu aşırı uyaracak muzik-cocuklarmüzikler seçmemeye özen gösterin. (örneğin spor için seçtiğiniz bir hiphop parçası uygun olmayabilir)

DEHB’li çocuklarda müzik dinlemek sadece stres düzeylerini düşürmüyor aynı zamanda ders çalışma becerilerini de destekliyor ve daha uzun süre odaklanmalarına yardımcı oluyor. Müzik dinleyen DEHBli çocukların odaklanma süreleri, dikkatlerini yoğunlaştırmaları, çalışan hafızlarında artış gözlemleniyor. Yapılan araştırmalarda müzik dinleyen DEHB li çocukların beyinlerinde dopamin düzeyinin arttığı bulunmuş ki dopamin DEHB’nin tedavisi için kullanılan ilaçların içinde bulunur.

Çocuğunuz için sadece dikkatini vermesi bir etkinlik de değil sakinleşmesi gereken durumlarda da müzikten faydalanabilirsiniz. Sakinleştirici bir parça seçerek çocuğunuz uyumadan onu dinlemesini sağlayabilir, uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz. Okuldan stresli geldiği bir günde yine müzik dinleyerek rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Yine de unutmayın ki her çocuk farklıdır. Çocuğunuzda müziğin etkisini deneyerek görün, bazı çocuklara müzik yardımcı olmayabilir, olumsuz etki oluşturabilir. Çocuğunuz bir şeyler dinlerken etkinliği tamamlıyor ise televizyonun açık olmadığına emin olun. Müziğin yerini televizyondaki sesler tutmaz, televizyondaki dikkat dağıtıcı uyaranlar içerir. Birçok DEHB li çocuk bir anda birkaç etkinliği yapabildiklerini söyleseler de bu pekte mümkün olmuyor.

Çocuklarda müziğin faydaları hakkında detaylı yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda dikkat eksikliği hakkındaki yazıya da göz atabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com