sakinlesme-ebeveyn

Ebeveyn Olarak Çocuğunuza Yönelik Daha Sakin Kalabilmeniz için 5 Öneri

Çocuğunuzun daha sakin ve huzurlu olmalarını arzu ediyorsanız , sizler de ebeveyn olarak duygularınızı daha iyi yönetebilemeniz, sakin anne-baba tutumunu sergiliyor olmanız etkili olacaktır.

1. Öfkenizin farkına varın. Çocuğunuz ‘yanlış’ bir şey yaptığında sizin bakış açınızı bozar. Çocuğunuzun sakin-ebeveynlikyaşına uygun davrandığını fark etseniz bile o an öfkenize hakim olamayabilirsiniz. Bu kuvvetli duygunuzu görüp durmanız gerekir. Kızgınlığınız çocuğunuzun davranışınadır, dolayısı ile bir nefes alıp kırıcı sözler sarfetmemeniz daha yapıcı olacaktır. Çocuğunuzun sizi öfkelendiren davranışlarının bir çoğu sizin kişiliğinize yönelik bilinçli saldırılar olmadığını unutmayın.

2. Bir sonraki aşamada konuşmadan önce çocuğunuzu dinleyin. Sıklıkla çocuğunuzun hoşunuza gitmeyen davranışı hakkında onu dinlemeden varsayımlarda bulunursunuz. Sadece neden yaptığını sorarak onu dnileyin.Zira çok masum nedenleri veya en azından sizi bu kadar kızdırmayacak nedenleri olduğunu keşfedebilirsiniz.

3. Yine de kızgınlık hissediyor iseniz derin bir nefes alın,olduğunuz yerden biraz uzaklaşarak tepkinizi geciktirin.Çocuğunuzun davranışını değerlendirecek kadar sakinleştiğinizde uygun derecedeki tepkinizi gösterin. Ortamdan uzaklaşma ihtiyacı duyuyor iseniz çocuğunuzun dışlanmış hissetmemesine özen gösterin. Örneğin; benim sakinleşmek için bir kaç dakikaya ihtiyacım var yüzümü yıkayıp geliyorum.

4. Biraz daha sakinleştiğinizde çocuğunuza yaşına uygun şekilde duyguların konuşun. davranışının neden sizi kızdırdığını ona açıklayın, eğer kendi davranışınızı hatalı görüyor iseniz özür dilemekten kaçınmayın.

5. Bazı günler daha kolay sinirlenir, daha alıngan olabilirsiniz. Tepkileriniz de daha yersiz ve büyük olabilir. Bunu fark ettiğinizde kendinize 20-30 dk kadar yalnız kalabileceğiniz, huzur bulabileceğiniz bir zaman yaratın.

İmza

2 yorumlar

  1. Mrblar benim cocugum2010 dogumlu biz suan almanyadayiz benim oglum kinder gartena gidiyor cocugumuzla bir turlu iletsim kuamiyoruz burda doktorlara goturduk hic birsey yok diyorlar butun testlerden gecti ama biz yinede oglumla neden iletisim kuramadigimizi bir turlu anlamiyorum evimizde sakiniz kavgaci bir aile degiliz cocugumuzu cok seviyoruz ilgileniyoruz babasi daha cok ilgileniyor biz 48 yasindayiz gec cocuk sahibi olduk cok ustune dustuk ondanmi bilemiyorum arkadasari ile iletisim kuramiyor resim hic cizemiyor hayal gucu hic yok gibi ama okumayi yazmayi soktu okula daha gitmiyor biz anne ve babasi olarak tam nasil davranacagimizi bilemiyoruz sizden yardimci olmanizi istiyorum nasil davranacagimiza dair tsler

    • Uzm. Gelişim Psk. Ayşe Başak Erk

      Dilek hanım merhaba,
      Çocuğunuzu ve ailenizi taımadan herhangi bir öneri getirmem doğru olmayacaktır. Gelişim testlerinde normal gelişim gösteriyor ise çocuğunuz duygusal temelli bir destek süreci faydalı olabilir. Bahsettiğiniz durumda psikolojik destek alarak çocuğunuzun sosyal beceri gelişimi, duygusal gelişimi üzerinde ilerleme kaydedebilirsiniz. İyi günler dilerim

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com