Ergen Çocuğunuzun Psikanalitik Psikoterapiye İhtiyacı Olduğunu Gösteren 12 İşaret

Psikanalizin yetişkin hastalar için konuşma tedavisi olduğuna ilişkin yanıltıcı bir şöhreti vardır. Bu, doğru değil. Psikanalitik çalışmayla yapılacak erken müdahaleler ve alınacak tedbirler, uzun vadedeki daha ciddi sorunların önlenmesi adına çocuklara ve ergenlere de yardımcı olabilir.

Çocuk psikanalistleri ve psikanalitik yönelimli çocuk terapistleri, farklı yaşlardaki çocuklarla (ve onların ebeveynleriyle) çalışırlar. Psikanalitik teknik, hastanın yaşına ve gelişimsel ihtiyaçlarına göre değişir ama bunu başka bir paylaşıma bırakıyorum.
image

Ergen oğlunuzun veya kızınızın psikanalitik psikoterapiden faydalanabileceğini gösteren 12 işarete bir göz atalım. Bu işaretlerin bazılarını daha çabuk fark edebilirsiniz. Profesyonel yardımı ne kadar erken alırsanız, o kadar iyi olur.

1. İşaret: Öğretmenlerin, rehber öğretmenlerin veya sosyal çalışmacıların endişelerini dile getirmesi – Genellikle çocukta ters giden bir şeyi ebeveyne ilk haber veren, okul çalışanlarıdır. Eğer okuldaki rehberlik öğretmeni veya sosyal çalışmacı ergeninizin davranışıyla ya da duygusal durumuyla ilgili kaygılandırıcı bir durum olduğunu söylüyorsa, onlardan sizi psikanalitik yönelimli bir terapiste yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

2. İşaret: Akademik performansında sıradışı bir değişim veya düşüş – Duygusal sorunlar, akademik başarıyı ve öğrenme sürecini en çok baltalayan unsurdur. Eğer ergeniniz okulda zorlamaya başlamışsa ve öğretmenler endişelerini dile getiriyorsa, terapi müdahalesi gerektiren bir duygusal sıkıntı yaşıyor olabilir.

3. İşaret: Okulu veya dersleri asmak – Bu tür davranışlar da ergeninizin akademik veya sosyal işlevsellik göstermesine engel olan bir şeyler olduğunu düşündürür. Ergenler iç dünyalarında olup bitenleri ebeveynleriyle paylaşmaya çoğu zaman çekindiklerinden, derslere girmemesi genellikle bir sıkıntısı olduğuna işaret eder.

4. İşaret: Evde sık sık tartışma çıkması – Her ergen, bağımsızlığını veya bir tür özerkliği kabul ettirmek adına ebeveynleriyle tartışır. Ne var ki, bu tartışmalar sürekli ve kaygı verici bir hal aldıysa, bir profesyonele danışmak iyi olabilir.

5. İşaret: Maddenin kötüye kullanımı (alkol, esrar vs.) – Maddenin kötüye kullanımı muhtemelen, gerek ergenlerin gerekse yetişkinlerin yaşadıkları duygusal zorluklarla baş etmek için en yaygın olarak kullandıkları yöntemdir. Genellikle, kaygıyı azaltmak, depresif ruh halini geçici süreliğine toparlamak veya basitçe bir şeylerden kaçınmak amacıyla kullanılır.

6. İşaret: Ailede yakın zamanda meydana gelen değişiklikler (boşanma, ayrılık vs.) – Ebeveynler arasındaki çatışma, çocukları her zaman zorlar. Ebeveynler boşanma kararı aldığında, çocuklar çok farklı duygular yaşarlar; suçluluk, öfke, umut, inkar ve üzüntü bunların bazılarıdır. Psikanalitik psikoterapi, bu dönemin tüm aile üzerindeki, özellikle de çocuk veya ergen üzerindeki, olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

7. İşaret: Ailede kayıp/ölüm – Beklenmedik yaşam olayları, her ailede baskı yaratır. Terapi, anlamlandırılamayanın anlamlandırılmasına ve kayıpla sağlıklı yollardan baş edilmesine imkan tanıyan bir alan yaratır. Eğer çocuğunuz/ergeniniz ailede bir kayıp yaşadıysa, birileriyle konuşmak ona iyi gelebilir.

8. İşaret: Travmatik deneyimler – Fiziksel, cinsel veya duygusal istismar, insanların profesyonel danışmanlık almak üzere en sık başvurduğu alanlardandır. Travma ayrıca, gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda ağır kaygı yaratan 1 numaralı sorundur. Eğer ergeniniz travmatik bir deneyim yaşadıysa, bunu ele almak için en uygun terapi yaklaşımlardan biri psikanalitik yönelimli terapidir.

9. İşaret: Öfke patlamaları ve kavgaya karışma – Sözcüklerle ifade edilemeyenler, genellikle eylemlerle (kavga, suça meyilli davranışlar, alkol tüketimi vs.) anlatılır. Cezalandırılmak veya kınanmak, çocuğa genelde pek etki etmez ve hatta iç dünyasında yaşadığı zorluğu harlar. Eğer ergeniniz öfkeli ve saldırgansa, bu, psikoterapiden fayda görebileceğinin açık bir göstergesidir.

10. İşaret: Kendine zarar verme davranışı ve riskli davranışlar – Bunlar, genellikle ergeninizin duygusal sorunlarla elinden geldiğince baş etmeye çalıştığını düşündürür. Çocuğun ızdırabının işaretlerini bedeninde görmek ebeveynleri çok korkutabilir. Dolayısıyla, yardım istemekten çekinmeyin.

11. İşaret: Uygunsuz cinsel davranış – Ergenler çoğu zaman şu ya da bu şekilde cinsel keşiflerde bulunurlar. Öte yandan, yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar ve yorumlar, daha derindeki bir bocalamanın işaretçisi olabilir.

12. İşaret: İçe kapanma veya soyutlanma – Diğer işaretler kadar çarpıcı olmadığı için, kolaylıkla göz ardı edilebilen bir bulgudur. Ne var ki, ergeninizin depresif olmasıyla ilişkili olabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun güvenliği için profesyonel bir görüş almanız elzemdir.

Kaynak:Psikeİstanbul İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com