Ergenlik ve Ebeveynlik: Ergene Konacak Sınırlar için 9 Önemli Öneri

Kuralların sayısı değil içeriği önemlidir. Anne ve baba en önemli kuralları belirlerken görüş birliğine varmalıdır. Bu kurallar her ikisinin de destekleyeceği kurallar olmalıdır. Örneğin; anababanın en büyük sorumluluğu çocuğun hayatını korumaktır. Hangi davranışa izin veriyorsanız veya hangi davranışı yasaklıyorsanız şu soruyu sorun: “Eğer çocuğumun bunu yapmasına izin verirsem, hayatı için önemli bir risk söz konusu mu? Cevap evet ise, engellemek için ne yapabiliyorsanız yapın. Cevap hayır ise, o zaman şu ikinci soruyu sorun: “Bu çocuğumun karakterinin gelişmesinde önemli bir konu mu?”

Çocukların yetkin erişkinler olabilmeleri için aileleri ve arkadaşları ile paylaşabilecek özellikler geliştirmeleri gerekir. Anababanın makul, mantıklı kurallar koyması, bu kuralları tutarlı ve sevecen bir şekilde uygulaması, çocukta önemli bir özellik olan iç disiplini, topluma uyumu, otoriteye saygıyı geliştirir.

Kuralların değeri olmalı. Kurallar güç savaşından veya kapristen ortaya çıkmamalıdır. Ebeveyn ergenlik-kurallarkendi inanmadığı kuralları koymamalıdır. Eğer kuralları gerçekçi şekilde savunmaya hazır değilseniz, kurallar değerini yitirir.

Kuralların bir amacı olmalıdır. Herkes kendi davranışlarının sonuçlarına katlanmak zorunda olmasına rağmen, ergenin henüz etki ve tepki konusunda bir fikir oluşturmak için yeterli deneyimi olmamıştır. Kuralların bir amacı olmalıdır ve bu amaç, ergenin çevresine ve etrafındaki insanlara uyumunu sağlayacak davranışlar edinmesine yardımcı olmalıdır. Ergen, eğer A’yı yaparsa B’nin olacağını ve eğer B’nin olmasını istemiyor ise A’yı yapmaması gerektiğini keşfedecektir. Kendini erişkin yerine koyarak, hem toplumun koyduğu pek çok kurala hem de kendi koyduğu kurallara uyma sorumluluğunu üstlenir.

Kurallar açıkça belirtilmelidir. Ebeveyn çocuğuna evde, okulda ve oyun oynarken ondan beklediği davranışları açıkça belirtmelidir. Kurallar listesinde uyulması kolay olan kurallar da olmalıdır. Anne ve baba hem kuralları koyulmasını, hem de uygulanmasını çocuğu ile önceden paylaşmalıdır. Eğer, anne veya babadan birinin kural hakkındaki fikri kesin değil ise, onun kararsızlığı çocuğa yansır. Ebeveynin beklentileri hakkında çocuğuna belirsizlik yansımamalıdır.

Kuralların sayıları sınırlı olmalıdır. Sınırlama konacak alanlardan hangilerinin en önemli olduğuna karar verin. Başarılı hükümetler mikro yönetimden uzak durur ve vatandaşların kendi davranışlarının bir çoğunda karar verme önceliğini ve sorumluluğunu onlara verir. Bazı çocuklar sınırları kesin belirlemiş bir çevre isterken, bazıları da az kural ister. Bazı anababalar daha sıkı disiplinden yanayken , bazıları daha hoşgörülüdür. Aşırıya kaçınca her ikisi de uyumsuzluk nedeni olabilir.

Konan her kural, ebeveyn için yeni bir iştir. Kural ne kadar çoksa, iş de o kadar artar. Bazı anababalar, kuralların çokluğundan dolayı o kadar yük ve sorumluluk almışlardır ki, zamanlarını çocuklarının hayatını yönetmekle geçirirler. Üstelik bu zaman, anne ve babanın birbirlerine ya da başka işlere ayıracak zamandan alınır. Hepsinin ötesinde, çok fazla kural insanın çocukları ile olan ilişkisini bozar ve hiç bitmeyen düşmanca bir mücadele başlatılır.

Kurallar ergenin “çizgiyi geçmeme” sine yardımcı olmalıdır. ergen-kizlarEbeveyn genç çocuğuna uygulayacağı kuralları dikkatle düşünmelidir. Çocuğun geçmemesi gereken çizgiyi çektiğinde, bu çizginin ötesinde tehlike olduğunu söylemektedir. Tehlikenin nerede olduğunu bilmek, onu önlememize yardımcı olur.

Çocuklar kuralları sınayacaktır. Bunun nedeni ebeveynin söylediklerinin gerçek olup olmadığından emin olmak için yaparlar. Eğer çocuk çizgiyi sınarsa, bunun sonucunu hemen görmelidir. Çocuğun bu sınaması, ebeveyn için yaramazlık veya egoistlik gibi gözükebilir. Eğer kurallara uymamak tehlikeli değilse, kurallara uymak da güvenli olmazdı.

Sözünüze sadık olun. Eğer yapmayacaksanız söz vermeyin (veya tehdit etmeyin)! Kurallarınız yordanabilir ve tutarlı olmalı. Sözünüze sadık olmanız ve verdiğiniz sözleri tutmanız çocukların üzerinde kalıcı etkisi olur. Onlara güvenilirliğin değerini gösterir. Sözler dikkatsizce , rastgele verilmemelidir. Eğer bir şeyi yapacağınızı söylüyorsak, yapmak zorundayız.

Gerektiğinde kuralları değiştirin. Çocuklar büyür ve büyürken ergenlikihtiyaçları değişir. Kişisel sorumluluk hisleri olgunlaştıkça kendini kontrol yetisi artar. Bu olgunlaşmanın ebeveyn tarafından fark edilmesi kurallarda değişiklik yapılmasını gerektirir. Kendi sorumluluğunu taşıyabilmesinin oranı arttıkça özgür iradesi de fazlalaşacaktır.

ayse-imza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com