Ergenlikte Yeme Bozuklukları: Anoreksiya Nevroza ve Bulimia Nevroza

Günümüzde birçok genç katı diyetler, şok diyetler uygulamaktadır. Gençlerin bedenlerinin mükemmel olması için sosyal çevreden ve medyadan gelen baskı, yapılan diyetler ile yeme bozukluklarını tetikleyebilmektedir. Yeme bozuklukları genellikle duygular ile bağlantılıdır. Gencin sosyal, duygusal veya gelişimsel güçlük yaşaması yeme bozukluğu geliştirmede risk faktörlerindendir.14-15 yaşlarda anoreksiye nevroza için daha riskli iken 18-19 yaşlar ise bulimia nevroza için riskli bir dönemdir. Yeme bozuklukları birçok tıbbi soruna neden olur zaman zaman ölüm ile de sonlanabilmektedir.

Yeme Bozukluğu  Belirtileri:

 • Hızlı kilo alımı, hızlı kilo kaybı
 • Kilo alımı korkusuyeme-bozuklugu
 • Yemeklerden uzak durma
 • Açlık hissini yok sayma
 • Gizli olarak yemek yeme
 • Yeme ritüelleri geliştirme(aynı tabak, sebzeyi küçük küçük parçalara bölme)
 • Davranışsal değişimler(sosyal geri çekilme, depresyon, huzursuzluk)
 • Uyku düzeninde bozulma
 • Yemek saklama
 • Aşırı yemek yeme
 • Yeme düzeninde, yemeğe yönelik davranışın değişmesi
 • Fiziksel aktivitelerde aşırı artış
 • Bedeni hakkında mutsuzluk, beğenmeme
 • Reglin gecikmesi

Anoreksiya Nevroza: Zayıf bir vücuda sahip olma, beden algısının bozulması, yemek yemeyi sınırlama, kalori alımını en aza indirme, katı diyetler, aşırı egzersiz, kilo kaybı ve kilo alımından aşırı endişe/korku gözlemlenir.Bu kişi hızla kilo kaybeder ve sağlığını tehdit edici bir kiloya düşer. Anoreksiye Nevroza olan kişi gıda alımını tamamen azaltır. Kalorili yiyecekleri saklayabilir, kilo alıp almadığını çok sık kontrol eder. Zayıflıklarının tehlikeli boyutta olduğunu fark edemez. Kilo kontrolü; öz saygılarını, öz güvenlerini ve kontrol duygusunu güçlendirir. Anoreksiya nevrozada, kalp rahatsızlıkları, karaciğer sorunları, tiroid düşüklüğü, kabızlık gözlemlenebilir.

Bulimia Nevroza: Yüksek kalorili yemek sonrası kusma ,bulimia aşırı egzersiz/spor yapma, kusma, dönemsel aşırı katı diyet uygulama gözlemlenir. Bu kişiler hafif kilolu veya normal kilodadır. Kişi  yemek sonrası mutlaka midesini boşaltma ihtiyacı  duyar. Aşırı yemek yeme durumu, yüksek kalorili yiyeceklerden oluşur ve bir süre aralıksız devam eder. Bu davranış suçluluk duygusu ile sonlanır. Bu kişiler daha çok dürtüsel, kişiler arası ilişkilerde güçlük yaşayan, kaygısı yüksek olan kişilerdir. Bulimia nevrozada, karın ağrıları, mide genişlemesi, yemek borusunda zedelenmesi, dişlerin aşınması gözlemlenebilir

Yeme Bozukluklarının Sebepleri

Yeme bozukluklarında, genetik yatkınlık, sosyal çevre ve psikolojik yapı etkilidir. Yeme bozuklukları, bedensel semptomları olan psikolojik sebepli bir bozukluktur. Ergenlikte, sağlıksız yeme düzeni birçok sebep ile ortaya çıkabilmekte ve yerleşebilmektedir. Yeme bozuklukları, sosyal çevre, kişiler arası ilişkiler, ergenlik değişimlerden kaynaklanabilir. Zorbalık, boşama, romantik ilişkide ayrılık, sosyal baskı, kayıp, eleştirel tutumlar, ebeveynin kilo konusunda takıntılı olması, medyanın mükemmel vücuda vurgu yapması tetikleyiciler arasında sayılabilir, Aynı zamanda yeme bozukluğu deneyimleyen kişilerin daha düşük öz güvenli, mükemmeliyetçi yapılı, olumsuz duyguları ifadede güçlük çektiği, kişilerin memnuniyetini çok önemseyen, yetişkinlikten korkan yapıda oldukları araştırmalar tarafından belirlenmiştir.

Yeme bozuklukları daha çok kadınlarda gözlenmektedir. Yapılan araştırmalar yeme bozukluklarının erkek ergenlerin %25’inde görüldüğünü de tespit etmişlerdir.

Yeme Bozukluklarında Tedavi

Yeme bozukluğundan şüphelendiğinizde kişinin mutlaka bir uzman ile görüşmesini sağlamak en uygun olanıdır. Hastalığın yerleşmemesi, kronikleşmemesi için durumu fark ettikten en kısa sürede destek almalısınız. Eğer yeme bozukluğu ilerlemiş ve yerleşmiş ise yatarak tedavi de önerilebilmektedir. Tedavide bir çok alan ortak çalışmaktadır. Tedavide , psikoterapi mutlaka olmalıdır .Tedavi sonrası yakın takipn yapılması yeme bozukluğunun  tekrar ortaya çıkmaması için büyük önem taşır.

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

2 yorumlar

 1. yazı için çok teşekkürler anoreksya tedavi edilebilen bir hastalık

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com