Çocuk ve Hayvan: Evcil Hayvanın Ölümü Çocuğa Nasıl Açıklanabilir?

Birçok çocuk için evcil hayvanı, bir hayvandan öte bir aile üyesi, en iyi arkadaş, bir sırdaştır. Ne yazık ki evcil hayvanların ömrü hayvan -cocukinsanlarınkinden daha kısa olduğundan, çocuklar yaşamalarının bir döneminde evcil hayvanlarının kaybı ile karşılaşabilir. Bu yaşantı ailedeki herkes için zor olmakla birlikte çocukta da önemli bir etki yaratabilir.

Ancak çocuğu, evcil hayvanın ölümünden sakınmak uygun olmamakla birlikte, bu yas sürecinde ona baş etmesi için yardımcı olabilir, yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Sevdiği birini kaybettiğinde (bu bir evcil hayvan da olabilir) bu yas ile nasıl baş ettiği ileri ki yaşamında da yas ve kayıp ile nasıl baş edeceğine dair bir referans oluşturur.Bu neden ile evcil hayvan kaybının doğru şekilde ele alınması büyük önem taşır.

Kayıp haberi alındıktan sonra bu haberi çocuğunuz ile paylaşmak gerçekten güç olabilir. Bu haberi çocuğunuz ile paylaşmak için rahat ve birebir olabileceğiniz bir ortam seçmeye özen gösterin. Ayrıca çocuğunuzun kendini güvende hissettiğini bir mekanı seçmekte yararlı olacaktır. Çocuğunuzun yaşına, gelişimine ve olgunluğuna uygun olarak olaya ilişkin ne kadar detay açıklamak istediğinize karar verin. Çocuğunuzun size sorduğu sorulara olabildiğince net, açık ve sade cevaplar vermeye çalışın. Çocuğunuzun sorduğu sorular, sizin ona vereceğiniz bilgilere ışık tutacaktır. Evcil hayvanınızın ölümünden bahsederken karmaşa yaratabilecek kelimelerden kaçının ( “uykuya yattı” vb.). Çocuğunuza evcil hayvanınızın kaybını anlatırken doğruları söyleyin, “kaçtı gitti” veya “seyahate çıktı” gibi gereçekleri çarpıtmaktan kaçının. Daha sonra gerçeği öğrendiğinde size öfke duyacaktır ve güveni sarsılmış olacaktır. Çocuğunuzun sorduğu sorunun cevabını bilmiyorsanız, bilmiyorum demeniz uygundur.Eğer evcil hayvanınız çok hasta veya çok yaşlı ise ölmeden çocuğunuzla konuşabilir, bu yaşantıya onu hazırlayabilirsiniz.

Çocuğun ölüme gösterdiği tepkiler yaşına ve gelişim evresine göre değişecektir.3-5 yaş çocukları, ölümün geçici ve geri dönülebilir olduğuna inanır.6-9 yaş çocukları ise ölümü değişmez olarak görmeye başlar ancak genellikle çocuklar ölümü 9 yaş öncesi tam anlamıyla anlamazlar.9 yaş sonrası ölümün kalıcı ve bir “son” olduğunu kavramaya başlarlar.Çocukların ölüm kavramını anlamlandırmaları hakkındaki daha detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza evcil hayvanınızın kaybından sonra nasıl destek olabileceğinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

ayse-imza

3 yorumlar

  1. Çok sevdiğim bir kedim vardı ve iki hafta önce kaybettik. Ancak kızım henüz iki yaşında olduğundan bu durumdan çok etkilenmedi diye düşünüyorum. kedinin ismini “titi” şeklinde telaffuz ediyordu. Daha yeni başlamıştı “tinti” diye telaffuz etmeye (kedimin adı trinity idi : )
    Kedinin yaşadığı alana girdiğinde gözleri onu arıyordu, ancak bu durum zamanla seyrekleşiyor. “Annesini gezmeye gitmiş dedik”, başka ifade bulamadık.

    Yazınız tam da bu durumun üzerine isabet etmiş oldu.

    Başarılı paylaşımlarınızın devamını dilerim.

    Saygılar

  2. Köpeğim henuz bu sabah oldu,8 yaşındaki kizim ise okulda. Yarin bilsem sinavi var,sinavdan sonra söylemeyi düşünüyorum. InşAllah derslerini etkilemez,köpeğim tarçın epilepsi olmustu. Bugun 5 gününde maalesef kaybettik,cok üzgünüm…

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com