Çocukta Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

  • children fightÇocuğunuza kardeşi olacağını farklı bir aile üyesinden duymadan sizden duyması en doğrusudur. Hamilelik sürecinde annenin karnı belirginleşmeye başladığında çocuğunuza kardeşi olacağını, sakin ve zamanın kısıtlı olmadığı bir sürede anlatmanız önemlidir. Mümkünse hem annenin hem de babanın konuşma sırasında çocuk ile olması daha iyidir. Haber verildikten sonra, çocuğunuzun sormak istediği soru olup olmadığı sorun, size söylemek istediklerini dinlemek için zaman ayırın. Onu her zaman, her şekilde sevmeye devam edeceğinizin telkinini vermek onu rahatlatacaktır. Her çocuğun kendine özgü farklı tepkileri vardır. Çocuğunuzun vereceği her tepkiyi anlayış ile karşılayın. Süreç içerisinde tepkileri, duygularının değiştiğini gözlemleyebilirsiniz bu çok normaldir. Unutmayın ki bu yeni haber çocuğunuz içinde çok büyük bir değişiklik olacaktır.
  • Yeni bebeğin oda hazırlıklarında çocuğunuzu zorlamadan dahil etmeniz önemlidir. Böylece kendini dışlanmış hissetmeyecektir. Ayrıca çocuğunuz ile bu dönemde kaliteli zaman geçirmeye devam etmeye özen göstermeniz de bu sürece alışmasını kolaylaştıracaktır.
  • Çocuğunuza yeni bebeğiniz ile ilgili sorumluluk yüklemeyin. Doğum sonrasında çocuğunuzun ağabeylik/ablalık yapması için onu zorlamayın. Bu isteğin kendi içinden gelmesini bekleyin. Bebek bakımının zamanın büyük bölümünü almasına rağmen diğer çocuklarınıza vakit ayırmak için çaba sarf edin. Çünkü zaten yeni bebek herkesten çok ilgi görecek, diğer çocuklarınızın bu dönemde normalde olduğundan daha çok ilgiliye de ihtiyacı olacaktır.
  • Çocuğunuzun, kardeşini kıskanmaması için bebeğinizi kötülemeyin( zaten çok yaramaz, ağlayıp duruyor gibi).
  • Çocuğunuza, kardeşi geldikten sonra daha önce göstermediğiniz kadar aşırı bir ilgi, alaka göstermeniz onu daha da çok huzursuz edecektir.
  • Çocuğunuzda bir zamanlar küçük bir bebek olduğunu, aynı bakım ve özenin ona gösterildiğini anlatabilirsiniz.
  • Unutulmamalıdır ki kardeş kıskançlığı gözlenen normal bir durumdur. Tek çocuklu ailelerde, ilgi ilk çocuk üzerinde toplanmış iken yeni bebeğin gelişi ile bu ilgi bölünür. Bu da ilk çocuğun kendini huzursuz hissetmesine neden olabilir.  Çok çocuklu ailelerde ise yeni bir kardeşin gelişi ile ilginin her çocuktan daha da azalması onların kıskançlığına yol açabilir. Her çocuk ile nitelikli zaman geçirilmeye özen gösterilmesi, her çocuğun haklarının eşit korunması önemli olacaktır.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

5 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com