Kardeş Kıskançlığı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru-Sorma

Soru:  Benim 9 ve 11 yaşlarında iki tane kızım var. Birbirlerini çok kıskanıyorlar. Bunun önüne bir türlü geçemiyorum. Hep kendimi sorguladım sevgimi yetersiz mi veriyorum yetersiz mi dağıtıyorum diye. Hep gözlemledim kendimce birşeyler yapmak istedim ama başarılı olamadım. Baba vardiyalı çalıştığı için gece beraber yatıyoruz kızlarımdan biri  bana dön, diğeri bana dön diyor bende bazı zamanlarda  direk karşıya bakarak uyudum. En son yattığımızda ise kızım kişiye göre hareket etmediğimi ama bir tarafa dönüp yatmam gerektiğini söyledim anlayışlı davrandı tamam dedim taki iki gün sonra bana gece uyandım hala kardeşimin
tarafına dönüp yatıyordun diyene kadar yani durum ciddi ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Cevap yazarsanız sevinirim şimdiden Teşekkürler..

Cevap:Merhaba,

Kızlarınızın yaşlarının yakın olması, aynı cinsiyete sahip o olmaları nedeniyle sizin ilginiz için mücadele etmeleri gelişimsel olarak çok normal. Ebeveynleri olarak kendinizi suçlamayın. Sadece yaşamınızda bazı yeni düzenlemeler yapmanız gerekli çünkü bu davranışları sizin için şu anda olduğu gibi ileride de sizi yorabilir. Öncelikle yaşları nedeniyle her iki kızınızın da sizden ayrı yataklarının olması ve kendi odalarında uyumaları daha uygun olacaktır. Böylece sizde anneleri olarak, kaliteli bir uyku uyuyabilir, daha enerjik olabilirisiniz. Bu değişim konusunda kararlı ve istikrarlı olduğunuzda kızlarınız yeni düzene uyum sağlayacaktır. Uzun süredir birlikte yatıyor iseniz bu düzene alışmaları biraz daha uzun zaman alabilir ama ebeveynlerini kararlı gördüklerinde kabul edeceklerdir. Kızlarınızın kendi aralarındaki sorunları çözmelerine fırsat tanıyın hemen müdahale etmeyin (birbirlerine zarar vermedikleri sürece). Yaşadıkları fikir ayrılıklarını kendi aralarında çözmeleri için onları yönlendirin ve aradan çekilin. Kızlarınızın ortak çalışabileceği ortamlar yaratın birlikte bir resim yapmak, bir şeyi çözmek, salata yapmak gibi. Onların çalışmaları sırasında, işbirliklerine vurgu yapın ve bu olumlu davranışlarını takdir edin( “ Birlikte çok güzel çalışıyorsunuz, işbirliği yaptığınızı gördüğümde çok mutlu oluyorum”gibi ).

Sizin ilginiz için mücadele ettiklerinde, sizden taleplerde bulunduklarında veya sizi şikayet ettiklerinde kısa ve öz bir mesajınız olsun(“ Her ikinizi de çok seviyorum ama şuan ….. la ilgilenmem/ yapmam gerekiyor). Bu mesajı onlara iletin ve üzerinde durmadan ne yapıyorsanız ona devam edin.

Her iki kızınızla da ayrı birebir kaliteli zaman geçirmeye devam edin. Aynı şekilde bir kızınız babası ile vakit geçirirken, siz diğer kızınız ile vakit geçirebilirsiniz.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com