kaygi-cocuk
gozen

Kaygı ve Çocuk: Kaygılı Çocuğa Sahip Her Ebeveynin Denemesi Gereken 9 Öneri

Tüm çocuklar okul servisine binmek için sıraya girmişken, oğlunuz kaygili-cocukTimmy size döner ve “Servise binmek istemiyorum. Karnım ağrıyor. Lütfen binmeye zorlama beni” diyor. Siz de üzlüp “İşte yine başlıyoruz. ” diye düşünüyorsunuz.Basit bir rutin göz korkutan bir soruna dönüşüyor.
Timmy’e bakıyorsunuz ve yüzündeki gerçek korku ifadesini görüyorsunuz. Onu rahatlatmak istiyorsunuz.Günlük hayatının bir parçası haline gelen aşırı kaygı durumunu azaltmak istiyorsunuz. İlk olarak mantığı deniyorsunuz.”Timmy, hiç kaza yapmamış şöförün servisini yakalamak için fazladan 15 dakika yürüyoruz.” Ama o tutumunu değiştirmiyor.
Ona güvence veriyorsunuz. “Timmy sana söz veriyorum iyi olacaksın. Bana bak.. bana güveniyorsun değil mi?” Timmy kafasını onaylar şekilde sallar. Bir kaç saniye sonra fısıldayarak , “Lütfen beni gitmem için zorlama.”
Kızgınlığa geçiş yapıyorsunuz: “Timothy Christopher, o servise ŞİMDİ biniyorsun, yoksa çok ciddi sonuçları olacak. 1 hafta boyunca iPad yok!” Size sanki uzun ince bir tahtada yürümesini istiyormuşcasına bakar. Sonra yenilmiş bir şekilde servise biner. Kendinizi çok kötü hissedersiniz.
Eğer bunlar size tanıdık geliyor ise , bilin ki yalnız değilsiniz. Bir çok ebeveyn çocuğunun acısını dindirmek için dağları yerinden oynatır. Kaygılı çocukları olan ebeveynler iseçocukları için  gezegenleri ve yıldızları yerinden oynatabilir. Çocuğunuzun  korkunç görünmeyen durumlarda bile kaygılanmasını izlemek içinizi acıtır. Çocuğunuzun zihni için bu durumlar çocuğunuz için gerçek birer tehdit gibi gelir. Hissedilen her tehdit sinir sisteminin gerçek tepkiler vermesine neden olur. Bu tepkiye kaygı denir ve bunu çok iyi biliyorum.
Çocukluğumun çok büyük bir kısmını ısrarcı ve çok yoğun kaygı duygusuyla geçirdim, 20’lerimde çözüm aramaya başlamama kadar.40 milyon Amerikalı yetişkin, 1/8 oranındaki çocuklar kaygı nedeniyle zarar görüyor. Bir çok çocuk kafalarındaki kaygılı düşünceler nedeniyle okulu, sosyal aktiviteleri, iyi bir gece uykusunu kaçırıyor.Bir çok ebeveyn  çocuklarının tüm gün ve gece bu durumda gözlemlediklerinde çaresizlik ve hüsran duygularını yaşıyorlar.

Bir diğer öğrendiğim şey ise , kaygının çözümü için herkese uyan bir yöntem olmadığı, öğrenmesi kolay kaygıyla baş etme araştırma temelli teknikler mevcut. BİR DAKİKA! Neden ebeveynlerim bunu bilmiyordu? Ben neden bilmiyordum? Neden bu becerileri okula öğretmiyorlar?
Keşke, zamanda geri gidip, daha genç halime bununla nasıl baş edebileceğimi öğretebilseydim, biliyorum bu mümkün değil. Ama mümkün olan, baş etme becerileri konusunda olabildiğince çok çocuk ve ebeveyne ulaşabilmek.Mümkün olan çocuklara hayatta kalmanın ötesinde yaşamlarının gerçek anlamları, hedeflerini ve mutluluklarını bulmalarını öğretmek.

Bu noktada çocuklar için GoZen isimli kaygı rahatlatıcı bir program geliştirdim. GoZen’den ebeveynlerin kaygılı çocukları için deneyebilecekleri 9  öneri:

1. Çocuğunuza Güven Vermeyi Bırakın.
Çocuğunu kaygılanıyor. Siz kaygılanacak bir şey olmadığını biliyorsunuz ve “Güven bana, Kaygılanacak hiç bir şey yok.” diyorsunuz. Oldu , bitti değil mi? Hepimiz bu kadar kolay olmasını isterdik. Neden güven vermenizi çocuğunuz işitmiyor? Bu durum kulakların işleviyle ilgili değil.Kaygılı çocuğunuz umutsuzca sizi dinlemek istiyor ancak beyni buna izin vermiyor. Kaygının belli bölümlerinde, hayatta kalmak için hızla bazı kimyasalların bedeninize aktarılıyor.Bu durumda beynin prefrontal bölümü (daha çok mantık için kullanılan) devre dışı kalıyor ve otomatik duygusal beyin devreye giriyor.Yani çocuğunuzun düşünmesi, mantığını kullanması, hatırlaması hatta basit görevleri yerine getirmesi zorlaşıyor.Kaygıyı mantıkla uzaklaştırmak yerine ne yapmalısınız? Benim HİSSET olarak isimlendirdiğim şeyi deneyebilirsiniz:

Dondur- Mola verin ve çocuğunuzla birlikte derin nefesler alın. Derin nefes almak sinir sisteminin tepkisini geri döndürmeye yardımcı olur.
Empati-Kaygı korkutucudur. Çocuğunuz bunu analdığınızı bilmek ister.
Değerlendir- Çocuğunuz sakinleştiğinde, olası çözümleri bulmak için uygun zamandır.
Bırakın- Suçluluk duygunuzu bir kenara bırakın; çocuğunuza kaygı ile baş etmesi için araçlar sunan harika bir ebeveynsiniz.

2. Kaygılanmanın Neden İyi Olduğunu Vurgulayın.
Unutmayın, kaygı kendi başına bir çocuk için zaten güç bir durum, bir de bende bir şeyler yanlışı hissetmesine gerek yok. Bir çok çocuk kaygılı olma kaygısı geliştirebilir. Çocuğunuza endişelenmenin bir işlevi olduğunu öğretin.
Atalarımız, yiyecek toplarken, avlanırken çevrelerinde bazen tehlikler oluyordu ve kaygılar bu saldırıları önlüyordu. Modern zamanda ise avlanan hayvanlardan kaçmamız gerekmiyor ancak, geçmişten bizi koruyan izler hala duruyor: Kaygı.
Kaygı bir koruma mekanizması. Kaygı, sistemimizdeki alarmı çaldırır ve tehlike anında hayatta kalmamazı sağlar. Çocuklarınıza kaygını tamamen normal olduğu, bizi korumaya yardımcı olduğunu ve herkesin zaman zaman bunu yaşadığını öğretin. Bazen sistemimiz gerçek olmayan alarmı çalıştırabiliyor, ama bu tip kaygı bazı basit teknikler ile kontrol altına alınabilir.

3. Çocuğunuzun Kaygısını  Canlandırın.
Sizin de bildiğiniz gibi kaygıyı yok saymak yardımcı olmuyor. Ancak kaygıyı hayata geçirmek, sanki gerçek bir karaktermiş gibi konuşmak işe yarayabilir. Çocuğunuz için bir kaygı karakteri oluşturun. GoZen ‘de Widdle the Worrier karakterini oluşturduk.Aynı şekilde bir peluş hayvanı da rol yapmada kullanabilirsiniz.Bu yol ile çocuğunuz korkutucu fiziksel tepkilerinin sırrını çözebilir ve mantık beynini tekrar aktive edebilir.

4. Çocuğunuza Düşünce Dedektifi Olmayı Öğretin.
Unutmayın, kaygı beynin bzii tehlikeden koruma yöntemi. Bizim dikkatimizin orada olduğuna emin olma yolu,zihin sıklıkla kaygı yaran objeyi abartır (örn. bir çubuğu yılan olduğunu sanmak). Çocuğunuza kaygılarını yatıştırmak için daha olumlu düşünmesi gerektiğini öğretmenizin iyi bir yol olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ama en iyi çözüm tam düşünmektir.
-Düşüncelerinizi yakalayın: Aklınızdan geçen bir çok düşünceyi fark edin ve kaygı yaratan bir düşünceyi yakalayın.Örn: “Okuldaki kimse beni sevmiyor.”
-Kanıt Toplayın:Bu düşünceyi destekleyen ve desteklemeyen kanıtlar toplayın.Çocuğunuza sadece kaygı üzerinden yargılara varmamasını öğretin.
-Düşünceleri değerlendirin- Çocuğunuzla bu konuda bir tartışma yapın.

5. Çocuğunuzun Kaygılanmasına İzin verin.
Biliyorsunuz ki çocuğuza kaygılanmamasını söylemek, bunun önüne geçmiyor. Çocuğunuza kaygılanabileceği sınırlı zaman rutinleri yaratın.Bu sürelerde çocuğunuzun kaygısını resime veya yazıya dökmesine yardımcı olun. Bu süre dolduğunda tüm kaygıları kutuya koyun ve kapatın.
6. Çocuğunuza Gelecek Yerine Bu Anda Olmayı Öğretin.
Belki bilmiyorsunuz, ama insanlar zamanda yolculuk yapabilir.Hatta zihinsel olarak gelecekte çok zaman geçirir.Kaygılı çocuklar için geleceğe yolculuk kaygıyı arttırabilir. Tipik zaman yolcusu şu soruları sorar “Ya dolabımı açamaz ve derse geç kalırsam ?” Ya bugün Suzan benimle konuşmazsa?”

7.Her Kaygı Yaratan Durumlardan Kaçınmayın.
Çocuğunuz sosyal olaylardan, köpeklerden, okuldan , uçaktan temel olarak kaygı yaratan her durumdan kaçınıyor mu? Ebeveynler olarak buna yardımcı oluyor musunz? Tabii ki! Bu çok doğal. Kaç-Savaş-Don tepkilerindeki kaçıma tepkisi çocuğunuzun tehdit edici durumlardan kaçınmasına neden oluyor. Ne yazık ki uzun dönemde, kaçınma kaygıyı daha kötüleştiriyor.
Peki o zaman alternatif nedir? Merdiven dediğimiz bir teknik var.Çocuklar kaygılarını ufak parçalara bölerek daha baş edilebilir hale getirebilir.Yani hedefe adım adım ulaşmak.
Örneğin çocuğunuz parktaki salıncağa binmekten korkuyor. Bu aktiviteden kaçınmak yerine büyük hedefe ulaşmak için küçük hedefler belirleyin.Örn: parka girmek, parkta yürümek, salıncakların yanına gitmek, sonra salıncağa binmek gibi.

8.Kontrol Listesini Çalışmalarına Yardımcı Olun.
Pilotlar acil durum ile karşılaştıklarında ne yapacakları konusunda onları kim eğitti? Bu durumdan sıvışmak yerine kontrol listelerine başvururlar. Yıllar boyu eğitim almış olanları bile bu kontrol listelerini kullanır, çünkü tehlike anında düşünmek güç olabiliyor.
Çocuklarda kaygı ile karşıklaştıklarında aynı şeyi hissediyorlar.Bu nedenle onlar içinde bir kontrol listesi hazırlayalım.Adım adım nasıl ve nelerle sakinleşebileceklerini yazmak/hazırlamak.İlk kaygıyı hissettiğinde adım adım ne yapmalı, daha sonra durumu değerlendirip hangi alternatifleri seçebileceğini belirleyebilirsiniz. Çocuğunuz için buradaki sakinleşme kutusu da yapabilirsiniz.
9.Kendine Merhamet Üzerinde Çalışın
Çocuğunuzun kaygıya katlandığını görmek sizin için acı verici, öfkelendirici ve kafa karıştırıcı olabilir. Her ebeveyn zaman zaman çocuğundaki bu kaygıyı yaratıp yaratmadığını düşünür. Araştırmalar kaygının bir çok etkenden oluştuğunu ortaya koyuyor (genler, beyin fizyolojisi, çevresel faktörler, geçmiş travmatik olaylar vb.). Lütfen aklınızdan çıkarmayın, siz çocuğunuzun kaygısını oluşturmadınız,ama çocuğunuza baş etmek için yardımcı olmalısınız.
Daha sağlıklı bir yaşam ve aile için kendinize merhametli yaklaşmayı çalışın. Kendinize yüklenmeyi ve kendinizi eleştirmeyi bir kenara koyun. Kendinizi evin. Siz çocuğunuzun şampiyonusunuz.
Çeviri: Uzm. Psk.Ayşe Başak Erk / Renee Jain

ayse-imza

6 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com