kaygili-cocuk

Kaygılı Çocuğunuzu Sakinleştirmeye Yarayacak 13 Etkili İfade

Çocuğunuz kaygı duyduğu zaman korkularını arttırmadan destekleyici ve rahatlatıcı sözcükleri bulmak zor olabilir.

Bu konuda aşağıdaki birkaç ipucunu kullanabilirsiniz:

1. Ben buradayım,emniyettesin. Bu kelimeler çocuğunuz kontrol dışı hissettiği zaman onu rahatlatır ve onu emniyette hissettirir.

2. Anlat bana. Çocuğunuzun kaygılarını araya girmeden anlatmasına izin verin. Çözüm önermeye veya sorunu düzeltmeye çalışmadan dinleyin.Bazı çocuklar için belirli bir süre koymak iyi olabilir. Sorunların hakkında 10 dk konuşalım.

3. Kaygın ne kadar büyük? Çocuğunuzun endişesini derecelendirmesini istemeniz onun ne şiddete bu bu duyguyu yaşadığını anlamanızı kolaylaştırır. Örneğin : 1-10 kadar derecelendirme veya bir kağıda küçük-orta-büyük daireler çizerek bir tanesini seçmek gibi.kaygili-yuz-ifadesi

4.Endişene ne söylemek istersin? Kaygıyı baş edilebilir düzeye getirebilmek için ciddi ya da şaka yollu tümcecikler bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin endişeye hitaben, seni dinlemek zorunda değilim! Git başımdan beni rahatsız etme.
5. Kaygını çizebilir misin? Bir çok çocuk duygularını kelimeye dökemez, onlara kaygılarını çizerek ifade edebilmelerine olanak tanıyın. Çizimi bitirdikten sonra yorumdan bulunmadan çocuğunuzun resime dair anlatacaklarını dinleyin.
6. Sonunu değiştirelim. Kaygılı çocuklar çoğu zaman kendilerini çıkış bulamadıkları bir örüntü içerisinde bulurlar kendilerini. Deneyimlerinde farklı sonuçlar yaşanabileceğini hikaye anlattırarak gösterin. Aynı hikayeye değişik sonuçlar üretin, bazıları komik olabilir ama bir tanesi mutlaka gerçekçi olmalı.
7. (Çocuğunuzun Kaygısı)hakkında ne kadar bilgin var? Bazı çocuklar somut kaygıları hakkında ne kadar bilgi sahibi olabilirler ise (arılar, fırtına, asansör vb.) o kadar güçlü hissederler. Araştırma yaparak, bu kaygının sıklıkta gerçeğe dönüştüğü üzerinde konuşabilirsiniz.
8. Hangi sakinleşme taktiği kullanmak istersin? Çocuğunuzla beraber sakinleşme etkinlikleri içeren sakinleşme kutusunu yapın. Gün içerisinde çocuğunuz sakin iken sık sık herhangi bir etkinliği deneyimleyin. Çocuğunuz kaygılanmaya başladığında ise yukarıdaki soruyu sorun.

kaygili-kiz
9. Bu ürkütücü VE… . Çocuğunuzun kaygısını kabul ederken VE bağlaçı ile emniyettesin/bu kaygıyla daha önce baş ettin/ sakinleşme planın var gibi ifadelerle tamamlayın.Bu çocuğunuza içsel bir diyalog modeli oluşturacaktır.
10. Benden neye ihtiyacın var? Çocuğunuza ihtiyacı olanı dile getirmesine fırsat tanıyın. Sıklıkla çocuğunuz neye ihtiyacı olduğunu size ifade edecektir.
11. Bu duygu geçecek. Bu cümleyi çocuğunuz paniğinin doruğunda iken kullanabilirsiniz. Hiç bitmeyecekmiş gibi – başaramayacakmış gibi hissettiğinde o andan sıyırılıp ufuktaki rahatlatmayı görmesini sağlar.

Kaygılı çocuğu olan her ebeveynin denemesi gereken 9 öneri yazısına da göz atın.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’den alabilirsiniz: 0532-063-98-73 veya www.mikapsikoloji.com

 

Çeviri: Uzm. Psk.Ayşe Başak Erk / Nicole Schwarz

İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com