Kurabiye Canavarı’nı İzlemek Çocuklarda Öz-Denetimi Arttırabiliyor

Kurabiye Canavarı genellikle öz-denetim ile ilişkilendirilmez ancak Iowa Ünversitesinde yapılan bir araştırmadaKurabiye Canavarının son zamanlardaki sabırlı olma çabasının çocukları da bu yönde olumlu etkilediğini ortaya koymuş.

Geçen sene “Susam Sokağı” kendini denetleme konusunda bir eğitim programı yarattı cookiemonsterKurabiye Canavarı kurabiyeleri hapur hupur yemeden bekliyor. Iowa Çocuk Medya Laboratuarından Deborah L.Linebarger bu yeni bölüm kliplerini kullanarak çocukların Kurabiye Canavarının iyi davranışlarını taklit edip etmediklerini araştırmış.

Çocuklar ilk olarak Kurabiye Canavarının kendini kontrol edebildiği klibi izliyor.( Videoyu Facebook sayfamızda bulabilirsiniz.)

 

Daha sonra çocuklar Marshmallow Testine tabi tutuluyor. Çocuklar bir marshmallowun önüne oturtuluyor ve eğer belli bir süre beklemeyi başarırlar ise(ilk marsmallowu yemeden) bir tane daha alabilecekleri söyleniyor. Bu test kişinin haz erteleyebilme becerisini ölçüyor. Araştırmalar cebzeden şeylere dayanabilen çocukların, yaşamlarında daha iyi sonuçlar ele ettikleri belirlenmiştir,yüksek SAT skorlarından daha iyi bir sağlığa kadar.marshmallow-testi

 

Kurabiye Canavarı videosunu izleyen çocuklar, izlemeyen çocuklara göre Marshmallow Testinde 4 dakika daha fazla bekleyebilmiştir.

Linebarger bir çocuğun beklerken Kurabiye Canavarı şarkısını söylemeye başladığını gösteren  videoyu paylaşıyor. (Şekerler tepsinin altında, çocuk üzerini kapatmayı tercih etmiş) (Videoyu Facebook sayfamızdan izleyebilirsiniz)

Başlangıçtaki testten sonra, Kurabiye Canavarı grubunda olan çocuklar evlerine bu büyük tüylü canavarın kendi dürtülerini kontrol ettiği videoların bulunduğu DVD ile yollanmış.

3 hafta bu videoları izleyen çocukların kendilerini engelleme becerisinde daha güçlü eylemleri olduğu görülmüş. Yani, çocuklardan tanıdıkları televizyon karakter isimlerini fısıldayarak söylemeleri istendiğinde bu çocuklar daha az bağırmıştır. Bu beceriler sosyal durumlarda uygun davranma, kurallara uyum sağlama, vakit alan zorlu görevleri tamamlayabilme ve öz-denetim ile ilişkili olduğunu araştırma ortaya koymuştur.

 

Bunlara ek olarak, Kurabiye Canavarı çocukların daha güçlü çalışan hafıza becerileri olmasına yardımcı olmakta. Belirli bir çalışmanın gerekliliklerine odaklanabilmeyi başarmışlardır- örneğin bir marsmallow daha kazanmak için diğer marshmallowu yememek.

 

Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk / A. Svokos

 

 

 

Linebarger, Kurabiye Canavarının kazandırdığı olumlu özelliklerinin yanı sıra Kurabiye Canavarı çocuğunuzu mükemmelleştirmediğini söylüyor. Kurabiye Canavarını daha çok izleyen çocukların bir karar vermeden durup düşünmelerinin daha az olduğu belirlenmiş. Daha dürtüsel davranabiliyor, alternatif davranış biçimlerini değerlendiremiyorlar. Kurabiye Canavarı, tekrar düşünme konusunda en iyi eğitmen olmamasına rağmen Susam Sokağında bu becerileri gösteren karakter olduğunu da Linebarger tarafından belirtiyor.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com