cocukla-kalitei-zaman

Meşgul Anne ve Babalar Olarak, Ailenizle Kaliteli Zaman Yaratmak

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek, günlük aktivitelerle beklediğinizden daha fazla ilintilidir. yatmadan önce masal okumak ya da ailece akşam yemeği yemek, çocuğunuzun gelişimi ve gelecekteki ilişkileri açısından, basit ve çok anlamlı aktiviteler olabilir. 

Ebeveyn olarak çocuğunuzu, akademik başarıya ve parlak bir geleceğe hazırlıyorsunuz. Aynı zamanda ona, gelecekteki arkadaş ve partner seçimlerinde yardım ediyorsunuz.

Sayısız sorumluluk ve ev-ofis arasında mekik dokumalarınız arasında buna çok az vakit ayırdığınızı düşünseniz de, günlük hayatın rutinleri arasında aslında ne kadar fırsat olduğunu fark etmek şaşırtıcı olabilir. Pratik fikirlerle işe başlayın.

Sıra çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye geldiğinde, bu fikirleri aklınızda tutun:

1.Doğal ve kendiniz gibi olun. Facebook postlarında bazı ebeveynlerin egzotik tatillerden ya da pahalı hobilerden fotoğraflarını gördüğünüzde birazcık suçlu mu hissediyorsunuz? Kıyaslama yapmak yerine, aile bütçenize ve yaşam stilinize uygun aktiviteler planlamaya odaklanmak çok daha yapıcı bir çözüm olur. Ailece yapılan sade aktiviteler onları çok mutlu edecek ve keyiflendirecektir, pahalı ya da gösterişli olmak zorunda değil.

2. Dikkatinizi verin. Çocuğunuzun, onu ne kadar önemsediğinizi görmesine izin verin. Size söyleyecekleri şeyleri dikkatlice dinleyin. Onunla birlikteyken, telefonunuza ya da ajandanıza bakmak yerine, gerçekten bütün varlığınızla orada bulunmaya özen gösterin. Onlar daima oradadırlar ne kadar çabuk büyüdüklerini seyredin.

3. Takdir edin. Çocuğunuzu takdir etmekten ve ona pozitif teşvikler vermekten kaçınmayın. Mesela, küçük kardeşlerine karşı sabırlı davrandığında ya da sorulmadan masayı kurduğunda ona teşekkür edin.

4. Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfedin. Neleri yapmaktan hoşlandığını araştırın ve ona siz de katılın. Belki siz de video oyunları oynamaktan ya da klasik rock müzik dinlemekten hoşlanacaksınız. Yeni şeyler denemeye açık olun, belki birlikte yapmaktan hoşlanacağınız yeni aktiviteler bulacaksınız.

5. Gerektiğinde güncellemeler yapın. Unutmayın, çocuğunuzun ihtiyaçları zaman içerisinde değişecektir. Bebeklikten ergenliğe geçerken, daha fazla bağımsızlığa ihtiyaç duyacaklar fakat muhtemelen birlikte araba sürmeyi deneme veya sevdiği sporu yapma davetiniz onu mutlu edecektir.

6. Ulaşılabilir olun. Kaliteli zaman fırsatı her yerde ve her zaman karşınıza çıkabilir. Kendinizi çocuğunuz için ulaşılabilir ve yakın tuttuğunuzda, birçok parlak fikir aklınıza gelecektir.

İşte kaliteli zaman geçirmek için bazı pratik örnekler:

1. Aile yemekleri. Mümkün olduğunca birlikte yemek yiyin. Eğer hafta için akşam saatlerinde bunu yapamıyorsanız, kahvaltıda ya da hafta sonları buluşmayı deneyin.

2. Günlük ev işlerini paylaşın. Alışverişe giderken ya da garajınızı düzenlerken, çocuğunuza size katılmasını teklif edin. Böylece onunla konuşma fırsatı yakalayabilir ve ona uzun hayat yolculuğunda işine yarayacak değerli beceriler kazandırabilirsiniz.

3. Bireysel geçirilecek zamanlar planlayın. Her bir çocuğunuzla düzenli ve bire bir vakit geçirecek planlar yapın. Onları daha yakından tanıyacak ve onlarla anlamlı ve derin konuşmalar yapma fırsatı yakalayacaksınız.

4. Birlikte seyahat edin. İster aile tatili ister futbol antrenmanına doğru bir yolculuk olsun, yol boyunca ya da verdiğiniz molalarda onunla konuşmaya vaktiniz olacak. Konuşmayı doğal akışında ve karşılıklı götürmeye izin verin.

5. Ailece gönüllülük işlerine katılın. Başka insanlara yardım etmek, sizi yakınlaştıracaktır. Her ikinizin de önemsediği bir konu seçin. Nerede yapabileceğinizi ya da yerel gönüllülük kuruluşlarını birlikte internetten araştırabilirsiniz.

6. Fotoğraf çekin. Yüz yüze iletişim çok önemlidir ama birlikte fotoğraf çekmek de sizi yakınlaştıracaktır. Gün içinde karşınıza çıkan eğlenceli fotoğrafları ve komik videoları birbirinize gönderin. Birlikte bakabileceğiniz bir albüm oluşturun.

7. Gün boyunca etkileşim içinde olun. Ev dışında çalışıyorsanız ya da birçok gün çocuğunuzu sadece birkaç saat görebiliyorsanız bile, iletişim halinde olmanız kaliteli zamana katkıda bulunacaktır. Eve geldiğinizde ya da yatağa geçmeden önce 15 dakikayı onunla konuşmaya ayırmayı alışkanlık haline getirin.

Çocuğunuzla pozitif bir ilişki inşa etmek ve onun mutlu ve üretici bir yetişkin olabilmesine yardım etmek için onunla kaliteli vakitler geçirin. 

Birlikte geçirdiğiniz anların tadını çıkarın ve her ikinizin de seveceği anılar yaratın.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com