mindful-ebeveynlik

Bilinçli ve Farkında Ebeveynlik için 4 Strateji

 

Ruh sağlığınızı korumak ve bilinçli, farkında bir ebeveyn olarak zamanınızın tadını çıkarmak için ipuçları.

Her ebeveyn, çocuk sahibi olmanın duygularla olgunlaşan bir alan olduğunu bilir. Hayal kırıklığı, öfke, can sıkıntısı, neşe, sevgi ve korku- bir duyguya isim verin ve muhtemelen ebeveynliğin vahşi yolculuğunda bir yer bulacaktır. Ancak bu aynı zamanda delilikten dönüm noktası gibi de hissettirebilir size. Ebeveynlik zorlaştığında, bu zorlukların iç enerjinizle çalışmak için fırsatlara dönüştürülebileceğini görmek önemlidir. Günün bütün sıkıntısı üzerinize çöktüğünde ya da aklınıza aynı kitabı milyonuncu kez okumak geldiğinde, farkındalık sizi hayata döndürecektir. “Anda olmak” hem sizin hem çocuğunuz için yaratıcı fırsatların kapısını açacaktır. “%10 Happier”in bu röportajında, farkındalık öğretmeni Alexis Santos, bilinçli ve farkında ebeveynlik uygulamalarını geliştirmek için dört ipucu sunuyor.

Günlük Rutininize İlgi Gösterin!

Dikkat aralığımız, bize zevkli, eğlenceli ya da heyecanlı gören anlarda zirveye ulaşır ve buna alışır. Çocuğunuz yere düştüğünde ve dizini incittiğinde, o anı kaçırmanız pek mümkün değildir. Peki ya diğer zamanlar, daha az ilgilendiğiniz rutin zamanlarınız? Dalgın olduğunuz zamanlarda, dikkatinizi nefesinize verin. Nefes güvenilir bir arkadaştır ve aynı zamanda ferahlatır. Her bir nefesi özel ve enteresan anlar olarak deneyimlemek için konsantre olduğunuzda, görünüşte sıkıcı tekrarlardan oluşan ebeveynliğin nasıl değiştiğini göreceksiniz. Artan dikkatiniz, çocuğunuzla aranızdaki iletişimi ve ebeveynlik pratiklerinizi “şimdiki zaman etkileşimlerine” dönüştürebilir.

Sıkılın!

Nefes egzersizleri ilgi çekici gelmiyorsa ve kendinizi %100 sıkılmış buluyorsanız, o zaman sıkılma deneyimine kendinizi bırakın. Kendinizi o deneyime istekli bir şekilde bıraktığınızda, sıkılmak büyüleyici bir deneyim olabilir. Mesela sıkılmak neye benziyor, nasıl hissettiriyor? Vücudunuzun neresinden çıkıyor bu duygu?

Sıkılmayı, mevcut bir deneyimin araştırması olarak kullanmak, bu anlara lezzet katabilir, aynı zamanda farkındalık pratiğini güçlendirir. Sıradan anlar, monoton olmalarının yanı sıra, bir adım geride durup ferahlama hissini keşfetmek için yararlı zamanlar olabilir.

Sakin Kalamadığınız Anlarda, Durun ve Bunu Gerçekten Hissedin!

Kendinizi verimsiz ve aşırı öfkenin eşiğinde bulursanız, sabrınızı kaybettiğiniz için kötü bir ebeveyn gibi hissetmeyin. Bu, öfkeli ve düşüncesiz bir eyleme geçmek yerine içinize dönüp deneyiminizi ve hislerinizi gözden geçirmek için mükemmel bir zamandır. Önünüzdeki dramada kaybolmayın, bunun yerine vücudunuzun tepkilerini kısa bir süre için de olsa duraklatın ve o tepkileri hissetmeye çalışın. Bu duraklatma bir saniye bile olsa, kendinize alan açmak, içinizde kabaran duyguları görmek ve onlarla farkındalığınız yüksek bir şekilde çalışmak için bir fırsattır. Duyguyu görmek ve hissetmek, dramanın tırmanmasını önlemeye yardımcı olur ve zorlu zamanların içinde kalabilmenize ve onlarla baş etmenize yardımcı olur.

Kusurlarınızla Barışarak Rahatlamayı Deneyin!

Çoğu insan, sorumluluk alanlarının ebeveyn olmaları ile birlikte katlanarak arttığını hisseder. Evet, çocuğunuzun sağlığı ve iyiliği için tutunacağı “yaşam çizgisi” sizsiniz. Güvenli hissetmelerini ve sevildiklerinden emin olmalarını sağlamak kesinlikle çok önemlidir, ancak kendi sınırlarınızın farkında olmanız da oldukça mühimdir. Sonuçta, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kontrol edemeyeceğiniz birçok şey olacaktır. Hayatın her zaman öngörülebilir olmadığını tekrar tekrar hatırlamak önemlidir. Tabaklar kırılacak, gözyaşı dökülecek ve kaçınılmaz olarak zorluklar ortaya çıkacaktır- bu bir ebeveyn olmanın ve her şeyden önce insan olmanın gerçekliğidir.

Bu gibi durumlarda, sorumluluğunuzun ötesine geçmeye çalışmayın. Uygun olduğunda, bir şeyleri oluruna bırakma alıştırması yapın ve kusurların içinde rahatlamayı deneyin. Kusurlarınızla barışmak için kendinize vakit verirseniz, bu anlarda memnuniyet ve şükran duygularını hissetmeye başlayabilirsiniz.

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com