mutlu-ebeveyn

Mutlu Ebeveynlerin Mutlu Olmak için Yaptıkları 6 Şey

Ebeveynlik muhteşem bir yolculuk olsa da, her zaman çok kolay olmadığı da aşikar. Ebeveynler olarak yeterince ‘mükemmel’ olamamak, çocuğunuzu yeterince desteklemediğinizi düşündüğünüz anlar sizi endişeye sürüklüyor olabilir. Mutlu bir çocukluk için neleri yapmalı ve yapamamalılar ile bunalabiliyoruz . Öncelikle kendi mutluluğunuzdan ve kendilik farkındalığınızdan başlayın ki çocuğunuz ile daha destekleyici bir ilişki kurabilesiniz.

Mutlu Ebeveynlerin Mutlu Olmak için Yaptıkları 6 Şey

1. En iyi rehberleri kendileridir.

Ebeveynler olarak daha iyisi için bir çok kişiden kendi deneyimlerine dayanan öneriler alırız, bir çok kitap okuruz. Bazı zamanlarda bu kadar fazla öneri ve uygulama içsel ebeveynlik yeteneğinden bizleri uzaklaştırır.Bu nedenle duyduklarınızı okuduklarınızı mutlaka düşünce süzgecinizden geçirin, güvendiğiniz kişiler dışında çok fazla tavsiye istemeyin.

2.Çocukları ile birlikteyken telefonlarıyla pek ilgilenmezler.teknoloji-cocuk

Bazı durumlarda çocuğunuzla birlikteyken telefonda konuşmanız veya br mesaja cevap vermeniz gerekebilir. Ama bu etkinlikleri ne kadar çok yaptığınızın farkında olmanız önemlidir. İstediğinizden daha çok telefonunuz ile ile ilgileniyorsanız, çocuğunuzla birlikteyken telefonunuza daha az ilgi gösterme konusunda pratik yapın.

 

3. Kendilerine iyi bakarlar.

Fiziksel ve ruhsal olarak güçlü, sağlıklı olabilmek çocuğun tüm gelişimi için gereklidir.Kendimize iyi baktığımız sürece çocuğumuzla sağlıklı ilişki kurabilir onun ihtiyaçlarını karşılayabiliriz.

 

4.Kendilerini destekleyecek, onlara keyif verecek sosyal ilişkileri vardır.

Ebeveynler olarak gerektiğinde bizlere destek olabilecek, bazense sadece keyifli bir sohbet edebileceğiniz arkadaşlarınız olması kendi ruh sağlığımız için önemlidir.

kalp

 

 

 

5. Günde birden fazla kez ‘Seni seviyorum’ derler.

 

 

Çocuğunuzu ne kadar çok sevdiğinizi hissettiğiniz anlarda mutlaka bunu çocuğunuz ile paylaşın. Sevgimizi hissettirirken seni seviyorumu çocuğunuza söyleyebilmek kuvvetli bir bağı kurmaya ve devam ettirmede çok etkili oluyor.Çocuğunuza seni seviyorum demenin bir çok farklı yolunu konu alan yazımıza buradan erişebilirsiniz.

 

6.Çocuklarını sorularla bunaltmazlar.

Çocuğumuzun hayatına dair edinmek istediğimiz bilgileri almak için ardı ardına sorular sorabiliyoruz.’Sınavın nasıl geçti? Çalıştığımız konudan soru çıktı mı? Öğle yemeğinde ne vardı? Arkadaşına defterini verdin mi?’ gibi. Bu durumda sıklıkla ‘bilmem’, ‘unuttum, hatırlamıyorum’ cevapları ile veya sessizlikle karşılaşıyoruz. Çocuğunuza kendini ve gününü anlatması için alan tanıyıp, daha genel sorular sorarak daha az soru sormaya dikkat edebilirsiniz.

Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk /J. Stanford

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com