Müzik ve Çocuk: Uygun Enstrüman Seçimi

Çocuğunuza uygun müzik aletini seçerken …muzik-aleti

1.Çocuğunuza farklı tür müzikleri dinletin. Küçük yaştan itibaren çocuğunuza farklı türlerde yaşına uygun ve ortama uygun müzikler dinletebilirsiniz (sakinleşmesi için klasik müzik, dans etmesi için daha hareketli bir müzik vb.) Yaşı büyükçe çocuğunuzu seveceği türden konserlere götürebilirsiniz. Birlikte orkestraların, müzikallerin cd’lerini izleyebilirsiniz.

2.Çocuğunuza iyi bir model olun ve çocuğunuzu motive edin.Eğer siz halen bir müzik aleti çalıyorsanız çocuğunuzun yanında çalın, çocuğunuzun denemesi içinde ona fırsat tanıyın. Daha öncelerinde bir müzik aletini çalmak için ders aldıysanız, koroda yer aldıysanız çocuğunuza bu deneyiminizden bahsedebilirsiniz.

3.Seçenekeriniz hakkında konuşun. Ebeveynleri olarak seçebileceğiniz enstrümanlara karar verdikten sonra seçeneklerinizi çocuğunuza sunun. Nereden, kimden, tek veya grup dersi alabileceğini araştırın. Çocuğunuza enstrüman seçerken çocuğunuzun fiziksel yapısını ve gelişimini göz önünde bulundurun. Ayrıca çocuğunuzun olgunluğu ve daha önce herhangi bir enstrümanla deneyimi olup olmadığı da seçiminizi etkileyecektir.

4.İlk deneyim için seçilen enstrümanı kiralayabilir, ödünç alabilirsiniz. Çocuğunuz büyük bir hevesle bir enstrümanı çalmak isteyebilir ancak henüz hiç deneyimlemediği için fikrinden vazgeçebilir. Bu sebeple tam karar verip almadan önce çocuğunuzun enstrümanı denemesi için ödünç alabilir veya kiralayabilirsiniz. Eğer satın almaya karar verdiyseniz en yüksek fiyatlıdan çekinin. Çocuğunuz ilerledikçe daha iyisini alabileceğiniz fırsatlar olacaktır.

5.Çocuğunuzun çalışması için onu cesaretlendirin, motive edin. Çocuğunuz bir enstrümanı çalmaya başladığında ders saatleri dışında da çalışması için bir düzen belirleyin. Çocuğunuzu zorlamaktan sakının fakat çalışmanın neden önemli olduğu üzerinde durun. İlerlemelerini gözlemleyin ve sıkça takdir edin.

6.Eğer çocuğunuz bir enstürman çalmak istemiyorsa, şarkı söylemek ilgisini çekiyor olabilir (veya tamamen farklı bir ilgisi olabilir). Her çocuğun ilgisi ve yeteneği farklı alanlardadır. Bu konuda onunla konuşun ve ilgisinin hangi yönde olduğunu birlikte keşfedin. Çocuğunuzun enstrüman çalmak isteyip istemediğine emin olun, sizi memnun etmek için kabul etmiş olmaması önemli.

7.Bazı enstrümanlar diğerlerinden öğrenmesi daha zor olabilir, her çocuğun öğrenme hızı da farklıdır. Bu nedenle çocuğunuzu karşılaştırmaktan çekinin. Çocuğunuzu kendi içindeki ilerlemelerine odaklanın.

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com