Narsist Olmayan Çocuklar Yetiştirmek

Uçakta tam önünüzde oturan adam daha uçak durmadan ayağa kalktı, bavulunu indiriyor, hostesin duruma müdahale etmesi zorunlu hale geliyor. Sürekli katılması gereken çok önemli bir toplantı olduğunu söylüyor ve ilk kendisinin uçaktan inmesinin gerektiğini vurguluyor. Bu tarz insanlar nereden geliyor? Yeni bilimin buna bir cevabı var.

Avrupa ve ABD’den çocuk gelişimi ve psikoloji alanındaki araştırmacılarca, yeni yapılan bir araştırma 565 çocukla ve ebeveynleri ile görüşmeler düzenleyerek 1. yıldır narsisizmin tohumunu araştırıyor. Çocuklarına “değer-fazlalığı”(over-value) gösteren ebeveynler, “Çocuğum diğer çocuklardan çok daha özel” ifadesini onaylıyor ve bu çocuklar 6 ay sonra yapılan narsisizm test uygulamasına daha yüksek puan alıyor.

Yetişkinlerdeki narsisizm sebepleri hala araştırılmakla birlikte, yapılan bu araştırma narsisizmin, ilkokulda veya lisede dahi ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Sorun yaratan durum ebeveynlerin çocukların üzerine fazlasıyla ve yersiz eğilmesi.

Yukarıdaki ifade ebeveynlerin çocuklarına iyi davranmamalarını vurgulamıyor. Araştırmada, araştırmacılar çocuklara ebeveynlerinin onlara iyilikle yaklaşıp yaklaşmadıklarını ve sevgilerini gösterip göstermediklerini sormuş. Bir görüşmede ebeveynlerinin iyi (kind) ve sevgi dolu olduğunu söyleyen çocuklar, diğer görüşmede uygulanan öz güven testinde ortalamanın üzerinde bir puanlama almış. Aynı zamanda bu alanda narsisizm testinde yüksek puan olan çocuklar ile aralarında bir ayrışma bulunmamış.

Narsisizmi olan çocuklar “ Ne kadar iyi/nazik (nice) olduğumu düşünmek hoşuma gidiyor” ve “Benim gibi bir çocuk ekstra bir şeyleri hak ediyor” ifadelerini onaylıyor.

Öz güven ve narsisizm arasındaki fark hemen göze çarpmamakla birlikte önemli bir ayrım mevcut. Birkaç psikolog durumu şu şekilde açıklıyor: Yüksek öz güven kendi hakkında olumlu düşünceler barınmak iken narsisizm kendi hakkında olumlu düşünme arzusudur.

Bilim adamlarının Proceedings of the National Academy of Sciences’daki makalelerinde yazdığına göre narsistler neredeyse hiçbir zaman kendilerinden memnun değildir. Ancak kendilerini diğerlerinden üstün görür ve ayrıcalıklar için kendilerini yetkin görürler.

Farklı bir şekilde düşünürsek; anketlerde yüksek öz güveni olan çocuklar “Bir kişi olarak kendim olmaktan mutluyum” ve “ Olduğum kişiyi seviyorum.” gibi ifadelere katılır. Narsisizmi olan çocuklar ise “Ne kadar hoş biri olduğumu düşünmekten zevk alıyorum.” Ve “Benim gibi çocuklar ayrıcalıklar hak eder” ifadelerine katılır. Çocukların öz güvenlerini desteklemek önemlidir ve narsisizmin tersine sağlıklıdır.

Uçaktaki o adam gibi kişiler nereden mi geldi? Sevgiden, iyi niyetten, yüksek öz güvenden değil, abartılı ve yersiz ayrıcalık hissiyatının küçüklükten yerleşmesinden oluşur.

 

Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk/Francie Diepİmza

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com