Okul Öncesi Çocuklarda Öz Denetim Üzerine Yapılan Araştırma Sonuçları

Çocukların akademik başarılarının nasıl olacağını 3 yaşında ne kadar çok harfi tanıdıkları veya 4 yaşında kaça kadar sayı sayabildikleri belirlemeyebilir. Asıl çocukların zorlayıcı bir etkinlikte önceden nasıl planlama yaptıkları, dikkatlerini ne kadar sürdürebildikleri, yönergeleri ne kadar hatırlayıp & takip edebildikleri ve dürtülerini kontrol edebilme becerileri başarı düzeyine işaret ediyor. Bahsettiğimiz yönetici işlevler, aynı zamanda öz düzenleme/öz denetim olarak da bilinen anahtar becerilerdir.

Oregon State Üniversitesi’nde yayınlanan Erken Dönem Çocukluk Araştırmaları Dergisi’nde öz denetimin okul öncesi çocuklara öğretilebildiğini ve bu tür bir müdahalenin matematik başarısı gibi alanlarda olumlu kazanımları olduğunu, hatta dezavantajlı durumda olan çocuklarda daha büyük kazanımlar sağladığını belirtiyor.
Oregon State’de Çocuk Gelişimi Professörü ve araştırmanın yazarlarından olan Megan McClelland, öz denetim becerisinin kişinin üniversiteyi tamamlama ve yetişkin suçuna dahil olmasını aynı zamanda sağlık ve varlık neticelerini öngörmede etkin olduğunu ifade ediyor.

McClelland’ın bu sözü araştırmacıları şu soruya yöneltti:” Eğer öz denetim öngörüde bulunuyor ise o zaman öz denetim şekillendirilebilir midir? Çocukların bu becerileri kazanmalarına yardımcı olacak bir şey yapabilir miyiz?

“Çocuklarımızın sayıları ve harfleri öğrenmeleri konusunda o kadar kaygılanıyoruz ki, çocuğun öğreneceği akademik içerik ve çalışma için gerekli olan önemli temel becerileri gözden kaçırıyoruz.
okul-oncesi-cocuk
Bu araştırmada, araştırmacılar çocukların öz denetim becerilerini pratik etmeleri için eğlenceli ve bilişsel kapasitelerini arttıracak yollar seçilmiş. 8 haftalık bu süreçte, araştırmacılar 276 çocuk ile haftada 2 olmak üzere 20-30 dakikalık görüşmeler düzenlemiş ve basitten başlayan giderek zorlaşan oyunlar oynamışlar. Oyunlar her seferinde çocukların davranışlarını kontrol etmelerini gerektiren daha karmaşık hale getirilmiş. Örneğin, araştırmacı oyunun kurallarını tersine çevirerek kırmızı “git”, yeşil “dur” yapar veya oyunun ortasında renklere göre değil de şekillere göre sınıflandırma şeklinde kuralları değiştirir.
Sınıf öğretmenleri ve araştırmacılar sürecin sonunda çocukların okul senesi içerisinde dikkat becerilerinin, yönergeyi hatırlama ve uygulama ve davranışlarını kontrol etme becerilerinin geliştiğini belirttiler.
3 yaşında ve 6 yaşında çocukları olan McClelland’ın çocukları ile oynadığı oyunu siz de çocuğunuzla oynayabilirsiniz. Hızlı ve yavaş tempolu müziklerde çocuğunuzdan tempoya uygun dans etmesini isteyin. Bir süre sonra yavaş tempolu müzikte tam tersi olarak hızlı dans et olarak baştaki kuralı tersine çevirin.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com