Okul Senesine Başlarken Organize Olabilmek için Pratik 20 Öneri

Yeni okul senesine stressiz başlamak için evinizi şimdiden organize ederken kullanılabileceğiniz 20 pratik öneriyi sizler için listeledik. Bu listedeki öneriler sayesinde sabahları zamanında evden çıkmak, ödevleri hatırlamak, spor kıyafetlerini unutmamak gibi birçok kazanımınız olabilir.

Bulletin

En önemlisi okul senesi içerisinde ev içinde yaşadığınız stresi azaltabilirsiniz!

Aile Panosu oluşturun. Tüm hafta boyunca yapılacakları işaretleyebileceğiniz

bir aile panosu oluşturun. Her aile üyesinin baş harfini panoya iliştirin, herkes kendi baş harfinin altına programlarına dair notlar düşebilir.

 

 

 

 

 

2

Ödev istasyonu hazırlayın. Çocuğunuzun uyaranlardan uzak oturup çalışabileceği bir alanı şimdiden hazırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Okul sonrası atıştırmalıkları sepeti. Akşam yemeğine olan iştahını kapatmayacak sağlıklı yiyecekleri hazırlayıp paketledikten sonra bir sepete yerleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

4

Kutular. Hazır kutulardan faydalanarak çocuğunuzun sırt çantasını koyabileceği,okul ile ilgili tüm materyallerini aynı yerde tutmasına yardımcı olablirsiniz.

 

 

 

 

 

5

Dosya sistemi hazırlayın. Okul ile ilgili önemli belgeler, çocuğunuzun yaptığı resimleri, faturaları, önemli evraklarınızı saklayacağınız dosyaları şimdiden hazırlayabilir, üstünü etiketleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Saç  istasyonu. Çocuğunuzun saçını yaparken gerekli olabilecek tüm malzemeleri burada toplayın. Çocuğunuzun son dakikada takmak isteyebileceği renkli tokalarını da oraya koymayı unutmayın.

 

 

 

 

 

7

Okul harçlığı.Çocuğunuzun yanına her gün belli miktarda para veriyor iseniz zarf kullanarak her hafta başında 5 günlük olarak ayrı ayrı  hazırlayabilirsiniz.Aynı zamanda o hafta bir gezi için bir para okula gidecek ise de onu da zaraf koyup üzerine bilgisini yazabilirsiniz.

 

 

 

 

 

8

Kıyafetleri etiketlemek. Çocuğunuz sabahları giyinmekte zorlanıyor ise hafta içinde giyeceği kıyafetleri resimdeki gibi hafta başından etiketleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

9

Sanat malzemeleri. Okuldan verilen ödevlerde kullanılması gereken etkinlik ve sanat materyallerini okulbaşlamadan alıp bir sepete yerleştirebilirsiniz. Böylece ödev akşamında karton almak için evden telaşla çıkmanıza gerek kalmaz.

 

 

 

 

 

 

11

Askılar. Çocuğunuzun sırt çantasını asabilmesi için kapının yakınına bir askı yerleştir veya küçük bir sehpa ayarlayabilirsiniz.Akşamdan hazırladığı çantasını sabah oradan kolaylıkla alıp evden çıkabilir.

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

Yedek okul malzemeleri. Okul için elzem olan malzemelerden birer tane yedek biriktirip  ihtiyaç durumunda kullanmak üzere dolapta saklayabilirsiniz.Çocuğunuz silgisini kaybettiğinde ve bunu akşam yemeğinden sonra hatırlarsa hemen yedek dolabınızdan bir silgi bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Post-it

Not kağıtları. Önemli ve yapılması gerekenleri unutmamak için hazırladığınız notları dış kapınıza magnet ile yapıştırabilirsiniz. Böylece evden çıkmadan önce mutlaka notlar gözünüze çarpacaktır.

 

 

 

 

 

Tamamlandıkça kaldır. Çocuğunuzla o günkü veya haftaki ödevlerini listeleyin. Çocuğunuzdan ödevini tamamladıktan sonra ödev doyasına veya çanatsına her zaman tamamladığı anda koymasını isteyin.

 

 

 

15

Kıyafetleri kaldırın. Yeni senede dolaba yerleştireceğiniz sonbahar-kış için uygun kıyafetlere yere açın . Kullanmadıklarınızı ihtiyacı olanlara verebilir, yazlık kıyafetlerin bir kısmmını da kaldırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Aile takvimi. Beyaz tahtaya aylık takvimizi hazırlayın, her aile üyesi için bir renk takvimseçin. Önemli günler, planlar, katılması gereken toplantılar buraya not edilebilir.Ebeveynlerde bu şekilde daha iyi organize olabilir.

 

 

 

 

 

 

17

 Sanatsal çalışmalar. Çocuğunuzun sene içinde yarattığı tüm sanatsal çalışmalarından bir kaç tanesi dışında tek bir yerde toplayın. Sene sonunda saklayacaklarınızı ayırıp farklı yerlerde sergileyebilirsiniz.Çocuğunuzun sanat eserlerini sergilemek için yaratıcı fikirler arıyorsanız mutlaka bu yazımıza göz atın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtarlarınızı her zaman aynı yerde saklayın. Bunun için kapıdan girer anahtargirmez ulşabileceğiniz bir kase veya sepet seçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

19

Ödünçler Sepeti. Çocuğunuzun sene içerisinde arkadaşından veya öğretmeninden ödünç aldığı nesneleri odasında değil de bir kutuda veya sepette biriktirin. Böylece ödünç verdiği şeyi iade edeceğinde stres yaşamadan kolayca bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

9

 

Materyalleri düzenleyin. Çocuğunuzun kullandığı materyallerin hepsini bir arada ve düzenli tutmak için asılabilir şeffaf ayakkabılıklardan faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

Kaynak: Babble

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com