cocuk-oyun-terapisi

Oyun Terapisi Neden Her Zaman Eğlenceli Değildir?

Oyun Terapisi” kelimelerini duyduklarında bunun çocuklar için eğlenceli olacağını düşünmek insanların yaygın olarak verdiği bir tepkidir. Oysa durum bu değil. Oyun Terapisi ve oyun oynamak arasındaki fark şudur: Oyun Terapisinin iyileştirici bir amacı vardır, oyun oynamanın ise yoktur. Çocuklar arkadaşlarıyla ya da kendi kendilerine yalnızca eğlenmek ve stres atmak için oyun oynarlar. Bir çocuk Oyun Terapisine yönlendirildiğinde, iyileştirici bir amaç belirlenmiştir. Bu öz-saygıyı yükseltmekten, öfke problemleriyle başa çıkmayı öğrenmeye ya da özgüveni geliştirmeye kadar uzanabilir. Oyun Terapisinde çocuklar, amaçlarına ulaşmak için duygusal bir yolculuğa çıkarlar.

Bir çocuk, Oyun Terapisi odasına ilk defa girdiğinde, oyuncaklardan herhangi birisiyle oynamayı seçebilir: kuklalar, kum havuzu, müzik aletleri, kostümler, yağlı ve mum boyalar, kil. Yönlendirici olmayan oyunda terapist, çocuğun seçimine saygı duyar ve yakınlık, güven ve bağ kurmak için onunla birlikte oynar. Kuvvetli bir bağ kurulduğundaysa terapötik çalışma yola koyulur.

Oyun Terapisinde çocuklar şunları öğrenirler:

Kendilerini Kabul Etmeyi

Yetişkinler bunu başarılması en güç şey olarak görürler, hele ki çocuk ve yetişkin arasında bir irade mücadelesi yaşanıyorsa. Oyun terapisi seansları sırasında yargılayıcı olmamak çocuğun kendini tüm yönleriyle kabullenmeyi öğrenmesini sağlar.

Sınırları Kabullenmeyi

Çocuklar hem oyuncaklarını kendilerine saklayarak sınırlarını korumayı, hem de oyuncaklar aracılığıyla kendilerini güvende tutmayı öğrenirler, ki bu öğrenmeleri için çok önemli bir derstir.

Duygularını Anlamayı

Küçük yaştaki çocuklar hislerini sözel olarak ifade etmekte güçlük çekerler. Oyun terapisi setinin araçları aracılığıyla benzetmelerle iletişim kurmak çocukların hislerini kendi doğal oyun dilleriyle anlamalarına yardımcı olur.

Duygularını Güven İçinde İfade Etmeyi

Kağıt yırtmak ve şiddetle davula vurmak çocukların oyun terapisi setini kendi hislerini güven içinde ifade etmek için kullanmayı nasıl öğrendiklerinin yalnızca iki örneği.

Hareketlerinden Sorumlu Olmayı

Benim işim çocuğu her daim güvende tutmak ve ona mümkün olduğunca az sınırlamayla kendisini ifade etme olanağı tanımak. Eğer bir oyuncak masanın kenarına çok yakında durduğu için masadan düşerse, çocuk onu güvende tutmak için daha geriye koymayı öğrenir.

 Sorunları Göğüslemede Yaratıcı Olmayı

Eğer bir çocuk, ister ebeveynlerin boşanması olsun ister ölüm sebebiyle, bir kayıpla baş etmeye çalışıyorsa, kukla ya da oyuncakları kullanarak rol yapma ve oyun oynama yoluyla yaşadığı matemi göğüslemek onun için daha kolaydır. Bu yolla, yaşadığı kayıpla uzlaşacak ve hayattaki değişimleri kabullenecektir.

Öz-kontrol ve öz-yönlendirme sağlamayı

Çocukluğun erken dönemlerinde çocuklar mahrum kaldıkları bir aşamayı yakalayabilmek adına duygusal anlamda gerileme yaşayabilirler. Bu, seansta bebek gibi davranmayı da içerir, ki böylece kendilerine uyan bir rahatlık düzeyi belirlemiş olurlar. Oyun terapistinin, kendi yaptıklarına ayna tutmasına ve onları yansıtmasına ihtiyaç duyarlar ve artık buna ihtiyaçları kalmadığı zaman kendi oyunlarını kendileri yönetebilecek duruma gelmiş olurlar. Bu genellikle oyun terapisinin sona yaklaştığının bir habercisidir.

Oyun terapisi hakkındaki diğer yazılar:

Oyun Terapisi Fark Yaratır: Oyun Terapisi ile İlgi Merak Ettikleriniz

Çocuklar için Terapi Yaklaşımı: Çocuklarda Oyun Terapisi, Oyun Terapisi Nedir, Oyun Terapisinin Aşamaları Nelerdir?

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com