Özel Eğitimi Sadece Uzmana Bırakmayın!

Farklı gelişen çocuklar, farklı tedavi yöntemlerine ve eğitim programlarına ihtiyaç duyarlar. Anne babalar ise eğitim sürecinin temel taşlarıdır.

Çocuklar bilindiği gibi hayatlarının ilk döneminden itibaren çevreyle kurdukları ilişkiler sonucunda öğrenmeye başlarlar. Duyu organlarını kullanarak öğrenmeye başlarlar ve ömürlerinin sonuna kadar bu devam eder. Çocuklarda öğrenmenin asıl başlangıcı 3 yaş civarında olur ve okul öncesi bir eğitimle bu öğrenme süreci pekişir. Normal eğitim sırasında çocukların yaş düzeylerine göre bir takım bilgileri edinmeleri sağlanır. Bazı çocuklar normal eğitim sürecinden istediklerini almadıkları için özel eğitim programlarına ihtiyaç duyarlar. Bu durumda özel yöntemler kullanılarak bu çocukların eğitilmesi gerekir.

Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Öncelikli olarak hangi grupta olursa olsun bir çocuğun özel eğitime ihtiyaç duyup duymadığını anne babaların algılaması gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacaklar? Anne babalar çocuklarının gelişim süreçlerinde onların yaşıtlarına göre kıyaslanabilecek olan özelliklerini takip etmeli ve farklılıklarını algılamalıdır. Eğer farklılık hissediyorlarsa burada bir neden aramak zorundadırlar. 3- 4 yaşındaki bir çocukta bile, eğer anne babalar iyi takip ederlerse yaşıtlarına göre bir takım farklılıklar gözlemleyebilirler. Örneğin konuşmada, el becerilerinde, hareketlerde bunlar fark edilebilir.

Çocuğun öğrenme süreçlerinde bazı sorunlar olduğunun anlaşılması erken dönemde zor değil Öncelikli olarak sorunu fark ettikten sonra bir teşhis aşamasına geçilmeli. Örneğin çocuğun yaşıtlarında göre bazı şeyleri geç öğrendiğini ya da öğrenemediğini düşünüyorsak (renkleri, sayıları vb.)uzmana başvurarak teşhis aşamasına geçmeliyiz. Bu teşhisten sonra uzmanın ailenin özel eğitim konusunda bilgilendirilip, özel eğitim konusunda yönlendirilmesi gerekiyor. Bundan sonra özel eğitim programına geçilerek tedavi sürecine girilebilir.

Bu Çocukların Tedavilerinde ya da Eğitimlerinde Ne Gibi Hatalar Yapılıyor?

Özel eğitim alacak çocukların anne babaları çocuğu uzmana teslim ettikten sonra çok fazla ilgilenmiyorlar, bu büyük bir hata. Halbuki bugün özel eğitim programları bir takım nedenlerle çok sık yapılamıyor. Haftada bir ya da iki gün böyle bir eğitime ihtiyaç duyan çocuk için yeterli değil. Dolayısıyla asıl yük anne babanın üstüne biniyor.

Anne babaların evde özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara ciddi katkılar sağlamaları gerekiyor. Bu katkıyı sağlarken de özel eğitim uzmanları ile ilişki kurup daha etkin bir biçimde hareket etmeleri gerekiyor. Çocukların ihtiyaçlarına göre bu eğitimler belirlenebilir. Anne babalar işi tamamen özel eğitim uzmanına ya da okuluna atarlarsa burada çözüm bulmak gerçekten zorlaşıyor. Bu çocuklara günün 24 saati sürekli eğitim verilmesi gerekiyor.

İkinci yapılan en büyük yanlışlık ailelerin aceleci davranması. Özel eğitim süreçleri uzun süreler alan ve sabır isteyen programlar. Aileler hemen ve hızlı değişiklikler istiyorlar. Bu nedenle çocuklarının eğitiminden vazgeçiyorlar. Ya da sık sık eğitimci ve kurum değiştiriyorlar. Bu bir yandan adaptasyon sorunu çıkartırken diğer yandan tedaviye olan inancı sarsıyor. Önceden tedavi sürecinin uzun olacağı ve ailenin mutlaka destek vermesi gerektiği aileye anlatılmalı.

Uzmana Başvururken ya da Okula Gönderirken Hangi Faktörlere Dikkat Edilmeli?

Ailelerin en önem vermesi gereken konu, çocuklarında var olan bir sorunu gördüklerinde bunu teşhis edilmesini sağlamak. Bu yüzden mutlaka teşhis konulduktan sonra özel eğitim programına gidilmeli. Teşhis konmadan, genel değerlendirme yapmadan özel eğitime başlamak, olaya yarısından başlamak demektir. Bu da ileride daha farklı sorunların ortaya çıkması anlamına geliyor. Ailelerin eğitim açısından dikkat etmeleri gereken en önemli konu da doğru uzmanı seçmek. Aileler ile iyi iletişim kurabilecekleri uzmanı seçmek ve beraberce hareket etmek zorundalar. Aksi taktirde haftada bir ya da iki günde yapılan terapi ile sonuca ulaşmak zor olur.

Aile rahatça konuşabileceği ve birçok şey öğrenebileceği bir uzmana gitmeli ve eğer mümkünse sürekli olarak bu kişiyle eğitime devam etmeli.

Özel eğitim programından vazgeçip sadece evde eğitime devam ederseniz çocuk kazanabileceği birçok beceriden de yoksun kalarak hayatına devam eder. Gidilebilecek en son noktaya kadar gidilmeli. Moral bozmak ve tedaviyi yarıda kesmek çocuklara da haksızlık etmek olur.

Çocuk Psikiyatristi Prof.Dr.Mücahit Öztürk/ Çocuk ve Aile Ekim 2003

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com