Çocuk ve İstismar: Çocuklarda Cinsel İstismar, Pedofili Nedir?

Çocuk istismarı ; duygusal istismar, fiziksel istismar, ihmal ve cinsel istismar olarak dört başlık altında toplanmaktadır.Gündemde bir çok çocuk gelin haberi tekrarlayarak yer almakta. Çocuk yaşta evlendirilen ve cinsel ilişkiye zorlanan çocuklar cinsel istismara maruz kalmaktadır.Gündemde “Çocuk Gelinler” ifadesinin “Pedofili ” olarak değişimlenmesinin önemi konuşuluyor. Peki pedofili psikiyatride nedir, çocuklarınızı pedofilisi olan kişilerden korumak için nasıl önlemler alabileceğinize dair bilgileri ve önerileri aşağıda okuyabilirsiniz.
Pedofili Nedir?
Pedofili kelimesi, Yunanca kökenlidir. Yununca παῖς ( pais) çocuk, φιλία (philia) ise düşkünlük anlamına gelmektedir.Pedofili, psikiyatride  cinsel sapmalar başlığı altında bulunmaktadır.Pedofili psikoseksüel, bozukluktur ve ergenlik öncesi çocukları (13 yaş altı )cinsel olarak çekici bulurlar ve cinsel yönelimleri çocuklardır.
Pedofililer(ergenlik öncesi çocukları tercih eder), hebefiller(ergenlik sonrası ve ergen çocukları tercih eder), infantfililer(bebekleri tercih ederler) ve telofili( fiziksel olarak olgunlaşmış çocukları tercih eder).
Pedofili tanısı, 16 yaş ve üzeri olan bireyin en az 6 aylık bir süre ile cinsel davranışlarda (cinsel fantaziler, cinsel etkinlikte bulunma) bulunduğu ve  ergenlik öncesi çocuğunda kendinden en az 5 yaş küçük olduğu durumlarda konulmaktadır. Pedofili, genellikle erkek bireylerde, kadın bireylere göre daha sık rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalar pedofilik bireylerin daha çok 40-70 yaşlarında oldukları bulgusunu elde etmiştir.
Pedofilik bireylerin, kişiler arası ilişkilerinde güçlük olduğu, pasif agresif davranışlar sergiledikleri, benlik algılarında bozukluk olduğu bilinmektedir.Ayrıca pedofilik bireylerin  bilişsel bozulmaları da bulunmaktadır.

 Pedofilinin Tedavisi
Amerika Birleşik Devletinin Adalet Bakanlığında çalışan bireylerin karşılaştıkları pedofili vakalarında, pedofilik bireylerin kendilerini savunurken; inkar ettikleri, küçümsedikleri, rasyonalize ettikleri, bahane uydurdukları veya saldırdıkları belirlenmiştir ( Erdoğan,2010).
Pedofilik bireylerin çoğunluğu tedaviye direnç göstermektedir. Bu nedenle tedavisi zor olan bir bozuklukur.Literatürde daha çok bilişsel-davranşçı terapiler, davranışçı terapi ve psikoterapi kullanılarak  iyileşmenin kaydedilebildiği görülmektedir.
Hukuki yönden kabul görmeyen ve hatta ağır cezalar verilen pedofili için bazı ülkelerde kısırlaştırma veya cinsel isteği ortadan kaldırılan ilaçlar verilmesi de görülmektedir.

Pedofiliye Maruz Kalan Çocuklar
Pedofiliye maruz kalan çocuğun asla suçlu olmadığı unutulmamalıdır.Pedofiliye maruz kalan çocukların mutlaka profesyonel kişilerce terapi sürecine alınmaları gerekir. Zamanında müdahale edilmediği durumlarda yetişkinlik dönemlerinde bu deneyim nedeniyle benzer cinsel  yönelimler gösterebilmektedirler.Ayrıca mahkeme sürecinde çocuğun  ve ailenin korunması gerekir. Bir çok kez ifadeleri alınmamalıdır, psikolojik desteğin sağlandığı bir süreçte çocuğun bir kez ifade vermesi (video kaydına alınabilir ) yeterli olmalıdır.
Çocuk ve İstismar: İstimara uğradığı şüphesi olan çocuk ile nasıl iletişim kurulmalı hakkındaki yazıya gözatabilirsiniz.

 Çocuklarınızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Çocuklar %65 oranında genellikle cinsel istismara güvendikleri ve yakın oldukları bireyler tarafından uğramaktadır.Pedofilik bireyler sıklıkla ailenin güvenini kazanacak davranışları planar, uygular.Pedofilik bireyler, mesleklerinde çocuklarına yakın olabilecek seçimlerde bulunurlar (spor öğretmenliği, bakıcılık, öğretmenlik vb.). Çocuklar pedofilik kişiler tarafından cinsel istismara tanıdıkları bir ortamda maruz kalırlar. Erdoğan (2010), küçük çocukların ve kız çocuklarının daha çok kendi evlerinde, cinsel istismarı uygulayan kişinin evinde, büyük yaş çocuklarının ve erkek çocuklarının ise evlerinin yakınındaki ağaçlıklarda, yol kenarlarında, okul gibi ortamlarda cinsel istismara maruz kaldıklarını bildirmiştir.
Tüm bilgiler ışığında çocuğunuzu istismarda korumak için;

 • Çocuğunuza zamanında ve uygun şekilde cinsel eğitim verin.
 • Çocuğunuza rahatsız edici dokunuşun ne olduğunu, özel ve genel bölgelerini öğretin.Kimlerin ona dokunmasının ve nasıl dokunmasının uygun olduğunu detaylı olarak görsel materyal ile anlatın.
 • Çocuğunuza rahatsız hissetiği bir durumda “Hayır ” diyebilmesini (gerektiğinde yüksek sesle) ve hemen güvendiği bir yetişkine giderek durumu anlatmasını öğretin.
 • Tanımadığı bir kişiden yiyecek, içecek almamasını, arabasına vb araçlara binmemesini öğretin.
 • Çocuğunuzun vakit geçirdiği yaşıtlarını ve yetişkinleri birebir tanımak için zaman ve fırsat yaratın.
 • Çocuğunuz ile güvene dayalı bir ilişki kurun ve ne olursa olsun onu destekleyeceğinizi hissettirin. Sizden birşeyler gizlemesine yol açacak cezalandırmalar, utandırma ve suçlamalardan olabildiğince uzak durun.
 • Çocuğunuzun internet kullanımını, yaşına ve çocuğunuzun gelişimine uygun olarak mutlaka sınırlandırın ve internette neler yaptığından haberdar olun.
 • Çocuğunuzun günlük rutinini, duygusunu ve davranışlarını takip edin. Uyku düzeninde, yeme düzeninde, duygusal durumda ani değişiklik gözlemliyor iseniz mutlaka istismarı göz önüne alın. Çocuk ve İstismar hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  pedofili-1

  Pedofiliyi görmüyor olabilirsiniz, ama gerçekleşiyor olabilir.

  pedofili-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com