Rett Sendromu Belirtileri:Rett Sendromu Evreleri

rett-sendromu-belirtileri

Rett Sendromu I.Evre: Duraklama

Rett Sendromlu çocuklarda gelişim, 6.-12. aya kadar normal ya da normale yakın olmaktadır (Kobal, 2009). Rett Sendromlu çocuklarda daha sonra gelişimin durduğu uzun bir duraklama dönemi yaşanmaktır. Bu duraklama evresinde (6 aydan 1.5 yaşa kadar) bebekler çok az göz teması kurarlar ve oyuncaklara karşı ilgileri azdır. Özgül olmayan el bükmeler ve kafa büyümesinde yavaşlama görülebilir ( Türkbay ve ark., 2003).

Rett Sendromu II.Evre: Hızlı Tahrip Edici

Bu evrede (1-4 yaş arası) ise işlevlerde hızlı bir kayıp gözlenir. Amaca yönelik el becerilerinin yitirilmesi ile dili algılamada ve kullanmada kayıplar olur.Rett Sendromulu çocuklarda basmakalıp el hareketleri ortaya çıkmaya başlar ve bunun ilk ifadesi de sıklıkla elin ağza götürülmesidir. Hareketler, el bükme ya da el yıkama benzeri el hareketleri şeklindedir. Bazı Rett Sendorumlu çocuklar sosyal iletişimi ve etkileşimi kaybetmekle karakterize otizm benzeri görünüm sergilerler. Üç ay ile dört yaş arasında genellikle baş büyümesinde yavaşlama belirgindir.

Rett Sendromu III.Evre:Durgunluk Evresi

Bu evrede (okul öncesinden okul yıllarına kadar) Rett Sendromlu çocuk yürümede ya da vücut hareketlerinde koordinasyon bozukluğu, motor problemler ve epileptik nöbetler göze çarpar. Bu evredeki Rett Sendromlu çocuklar çevrelerine daha çok ilgi gösterirler ve kısmen iletişim becerileri gelişir. Birçok RS’lu hasta yaşamının çoğunu Evre III’te kalarak geçirir.

Rett Sendromu IV.Evre:Motor Sistemin Kötüleşmesi

 Evre IV olarak belirtilen “motor sisteminin kötüleşmesi“ evresi ise genellikle 10 yaşından sonra başlar ve hareketliliğin azalması ile kendini gösterir. Skolyoz en göze çarpan özelliktir. Kaslarda sertleşme ve distoni karakteristiktir.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com