Rett Sendromu Nedir ? Rett Sendromu Belirtileri

Rett Sendromu Nedir?Rett-sendromu

Rett Sendromu çoğunlukla kızlarda görülen, nedeni bilinmeyen, ağır zihinsel gerilik ve otistik özelliklerin görüldüğü ilerleyici sinir sistemi ile ilgili bir bozukluktur (Kobal,2009). Rett sendromun erkeklerde de görülebileceği bilinmektedir. Fakat erkek ceninlerde bu durum genellikle, annenin düşük yapması, doğum anında ölüm veya anne karnında erken ölüm gibi durumlarla sonuçlanmaktadır.

Rett Sendromu Belirtileri

Hamilelik ve doğum sonrası gelişim normal gözükür.Doğumdan sonraki ilk 5 ay boyunca psiko-motor gelişme görünüşte normaldir. Doğumda kafa çevresi normaldir.
Normal bir gelişim döneminden sonra; 5.-48. Aylar arasında başın büyümesinin yavaşlar, daha önce edinilmiş amaca yönelik el becerilerini 5 ile 30. Aylar arasında yitirmenin ardından basmakalıp el hareketleri yapmaya başlar (örn. El burma ya da el yıkama), erken dönemlerinde toplumsal katılımın ortadan kalkar , bozuk yürüme ya da vücut hareketlerinin olduğu görünüm vardır, sözel anlatım ve dili algılama ileri derecede bozuktur. Bu belirtilere ek olarak Rett Sendromunu ortaya çıkması ve ilerlmesi ile ; solunum fonksiyon güçlükleri, EEG anormalliği, epilepsi nöbetleri , kas sertleşmesi/ spastisite/distoni, skolyoz (bel kemiğinin S şeklini alması), diş gıcırdatma (bruksizm), küçük ayaklar (boya göre), büyüme geriliği, vücut kilosunda ve kaslarda azalma, Çiğneme ve/veya yutma zorluğu , el ve ayaklarda; zayıf sirkülasyon, soğukluk ve mavimsi kırmızı renk görülebilmektedir.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com