RIE (Resources for Infant Educarers) Felsefesinde Çocuk Yetiştirme Tutumu

RIE (Resources for Infant Educarers) felsefesinin temeli “saygı”dır. Çocuğa saygı duymak, çocuk/bebek ne kadar küçük olursa olsun onu iradesiz bir varlık olarak değil kendine özgü bir birey olduğunun bilincinde olarak davranmaktır. RIE’nin de ana hedefi özgünlük/otantikliktir. RIE ‘ye göre özgün çocuk; güven duygusu olan, özerklik sahibi, yetkin-yeterli olan bireydir.

RIE yaklaşımı, 1978 yılında Magda Gerber ve Tom Forrest tarafından oluşturulmuştur. Magda Gerber’in magda-gerberyaklaşımında kilit söz “saygı”dır.RIE, bebeğin kendi iradesiyle deneyimlerinde öncü oluşu, keşfedici oluşu ve dolayısıyla kendi başına öğrenen bir birey oluşuna saygı ve güven duyar.

RIE, bebeğin yetkinliğine ve yeterliliğine inanır. Bebek ihtiyaç duyduğu şeyi öğrenmek için keşfetmeye kendiliğinden geçer. Bebeğe duyulan güven sonucunda, yetişkin yardımı sadece gerekli durumlarda verilir; çocuğun seçtiği deneyimi kendi belirlediği sürece sürdürmesine fırsat tanınır.

RIE, çocuğa duyduğu güven, çocuğun yetkin olduğu inancı ile çocuğun iletişimini ve ihtiyaçlarını anlayabilmek için onu dikkatle gözlemler. Çocuğu gözlemledikçe ilk 3 yıl içinde öğrenme becerisinin ve hızının ne kadar çok fazla olduğu fark edilir. Çocuğun yaşı büyükçe ona bir şeyler öğretmek yerine, öğrenebileceği ortamların sunulması öncelik kazanmaya başlar.

RIE, bakım aktivitelerinde ( alt değiştirme, emzirme, besleme, banyo yaptırma vb.), bebek ne kadar küçük olursa olsun  bu aktivitelerde aktif bir katılımcı olması gerektiğini belirtiyor. Bu aktiviteler sırasında ebeveynler işbirliği, yakınlık, karşılıklı keyif, etkileşim için fırsat yaratır. Bakım aktivitelerinde sakin, yavaş ve keyifli ortam sayesinde, çocuk enerjisini doldurur ve yetişkinlerinin yardımını en az düzeyde tutarak etrafı keşfetmeye hazır olur.

RIE yaklaşımına göre ebeveynler çocuklarına güvenli ve öğrenmeye fırsat tanıyan nesnelerin/aktivitelerin bebekler-oyunolduğu ortamlar oluşturmalıdır. Bebekler hareket etmeyi öğrendikçe güvenli ve rahat hareket edebilecekleri alana ihtiyaç duyarlar. Hareket etme istekleri-güdüleri güvensiz alan nedeniyle kısıtlanmamalıdır.

RIE’ye göre sınırlar ve limitler netçe çocuğa ifade edilir, beklentiler hakkında çocuk ile konuşulur. Bu yaklaşım ile disiplin sağlanır.

Çocukların bölünmemiş birçok oyun ve keşfetme zamanının olması önemlidir. Bebeğe/çocuğa yeni beceriler öğretmek yerine, bebeğin o anda yaptıklarını takdir etmek gerekir.

Magda Gerber‘in hocası olan Emmi Pikler’in RIE ile aynı olan 7 rehber prensibi:

 • Özellikle bakım aktiviteleri sırasında çocuğunuza tüm dikkatinizi verin
 • Yavaşlayın (Fiziksel hem de ruhsal olarak)
 • Bakım aktiviteleri sırasında çocuğunuzla güveni ve ilişkinizi kuvvetlendirin.
 • Çocuğunuzla beraber aktiviteleri yapın, çocuğunuz için değil.
 • Bebeğinizi asla hazır olmadığı aktiviteye/pozisyonuna kendi isteğiniz doğrultusunda sokmayın.
 • Çocuğunuzun kesintisiz oyun zamanının olmasına özen gösterin
 • Bebekler her zaman ihtiyaçlarının ipucu sinyallerini verir. Bu işaretleri saygılı şekilde farkında olduğunuzu hissettirin.

 

RIE’nin ebeveynlere sunduğu birkaç pratik öneri:rie-magda-gerber

 • Bebeği yatay pozisyondan kaldırmadan önce ona ne yapacağınızı söyleyin.
 • Çocuğunuz ile birlikte hareketleri yapın, onun için veya onun yerine yapmayın.
 • Çocuğunuzun problemi deneyimlemesine izin verin. Kendisinin sorunu çözmeye çalışması, sıkıntı durumunu hissetmesi, onun ebeveynine ihtiyaç duyduğunda size gelmesi önemlidir.
 • Açık ve net olun. Dürüst olun. Duygu çelişkisi yansıtan ebeveynlerin çocukları sürekli şikayet eden yapıda olur.
 • Çocukların beklentilere ve kuralları bilmeye ihtiyaçları vardır. Disiplin güven hissinin tamamlayıcı köklerindendir. Hiç “Hayır” denilmeyen bir çocuk ihmal edilmiş bir çocuktur.
 • Çocukların her zaman mutlu olması gerektiği varsayımı yanlıştır. Hayat bu şekilde değildir. Çocuklar bu durumu geç yaşlarında fark ettiklerinde hayatı korkutucu ve zor olarak tanımlayacaklardır.

 

 

2 yorumlar

 1. Sitenize hayranım kızımla ilgili sorunlarımı sizinle paylaşabilirmiyim

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com