cocuk-sanat

Sanat ve Çocuk: Çocuğunuzla Yarattığı Eserler Hakkında Konuşmak

İlgili bir çok ebeveyn gibi çocuğunuz size yaptığı resmi gösterdiğinde ‘Ne kadar güzel olmuş! Harika! ‘ tepkisi veriyor olabilirsiniz. Bu ne kadar iyi niyetli bir tepki olsa da çocuğunuzun yaratıcılığın geliştirmek için yeterli değildir. Çocuğun sanatta, yaratıcılıkta gelişmesi ve ilerlemesi için dikkate alınabileceğiniz birkaç nokta şunlardır:

Çocuklar kendi fikir kendi ilgi alanları ve yaratıcılıkları ile sanat yapmalıdır.

Çocuklar başkalarının takdiri için değil kendileri için sanat yaratmalıdırlar. Yetişkinin (ister ebeveyn ister öğretmen olsun) zevki, sunduğu şablon, talepler karşısında yapılan sanat kısıtlayıcıdır. Sadece takdir toplamak amaçlıdır yaratıcı bir süreç değildir.

Çocuklar kendi zevklerini, gururlarını ve başarı duygularını keşfetmelidir. Sağlıklı özgüven gelişimi, yarattığı ile gurur duyma, kendini eşleştirebilme ve becerilerini geliştirme ile güçlenir.

Çocuklar sanatsal faaliyetlerinde hata yapabilmelidirler. Her sanat eseri mükemmel veya takdire şayan olmak zorunda değildir. Takdire dayalı sanat farklı /yanlış yapmaktan korkuya yol açar bu da çocuğun yaratıcılığını sınırlar.

Çocuklar ortalığı dağıtan, göze hoş gelmeyen veya sadece eğlence için sanat yapabilmelilerdir.

Böylelikle çocuklar içsel düşünce ve duyguların istedikleri gibi sanatlarına akıtabilirler. Çocukların sanat eserleri hakkında konuşurken yargılama ve karşılaştırma yapmamaya özen gösterin.

Sizin söylediğiniz ‘ Çok güzel, aferin. ‘ ifadesi sanatın sadece güzel olması gerektiğini ve belli  tanımdan olmasını gerektiği düşüncesine itebilir. Bu da endişe ve yetersizlik duygularını tetikleyebilir. Cesaretle, içinde geldiği gibi resim yapmasına engel olabilir. ‘Ben yapamam ki, ben çizemem ki ‘ söylemlerini duyabilirsiniz. Yeterince güzel olmamış kavramı yerleşmiş olabilir.

Bunun yerine yaratıcılığı ve özgü ifadeyi destekleyici sözleri kullanabilirsiniz:

  • ‘Görüyorum ki resmindeki çiçekler için mor ve yeşil kullanmışsın.’
  • ‘Nedir bu?’  Sorusu çocuğa anlaşılmadığını hissettirir, onun yerine ‘Bana biraz yaptığın resmi anlatmak ister misin?’ sorusunu kullanabilirsiniz.
  • ‘Resmini yaparken çok gayret ettin, çok dikkatliydin çok keyif aldın.’
  • ‘Sen bu resmi yaparken neler hissettin?’

Bir yorum

  1. kızım 5 yaşında resim yapmayı ve laq oynamayı çok seviyor. resimde basit aile resimleri çiziyor ama dikkat ediyorum çok dikkatli, çizgilerden boyaları taşırmıyor. laq ile parçaları birleştirip hayal dünyasından çeşitli kahramanlar ve eşyalar üretiyor. ben el becerisinin iyi olduğunu düşünüyorum. bu yaşta onu nasıl yönlendirebilirim? ilerde belki de sanatçı olacak kızım 🙂 onun elinden şimdi tutmak istiyorum ama nasıl yapmalıyım, bilmiyorum.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com