sosyal-kaygi-cocuk

Sosyal Kaygı Yaşayan Çocuğu Desteklemek için 13 Öneri

Bir çok çocuk sosyal becerilerini geliştirerek akranları ile keyifli ilişki kurabilir, gruplara dahil olabilir ve haklarını savunabilir. Sadece ekstra desteğe ihtiyaç duyarlar. Sosyal kaygı yaşayan çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuğunuzun ihti1yaçlarını fark ederek ve onları karşılayarak onu büyütün/besleyin.Çok hassas olan bebek şempanzeler, onların ihtiyaçlarına karşı hassas anneler tarafından büyütüldüklerinde grup içinde lider pozisyonunu alırken aynı hassaslıktaki bebekler daha ‘ortalama’ anneler tarafından büyütüldüklerinde daha korku dolu ve kaygılı oldukları gözlemlenmiş. Duyarlı ebeveynlik, hassas çocukların kendilerini sakinleştirmeyi ve tepkilerini kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor.

 

 

 

2

 

Çocuğunuzun kaygılarına empati ile yaklaşın ve onu utandırmaktan kaçının.Çocuğunuzun neler hissettiğini onu yargılamadan kabul etmeniz kendisini daha iyi hissettirecektir. Kendisinde bir şeylerin ‘bozuk’ ‘iyi ‘ olmadığını hissettirmek sadece çocuğunuzun daha kaygılı olmasına ve daha güvensiz hissetmesine neden olacaktır.

 

 

 

 

 

3

Başka kişilerin yanında kendine güvenli davranışları çocuğunuz için modelleyin. Çocuklar ebeveynlerini izleyerek öğrenir. Başka insanlara yardımcı olabilir, tanımadığınız birine günaydın diyebilirsiniz. Sosyal beceri gerektiren her alanda rahat ve güvenli bir tutum sergileyin.

 

 

 

 

 

 

 

13tips_finalsd

Çocuğunuza hem akranları hem de yetişkinlerle kullanacağı temel sosyal becerileri öğretin. Bazen çocuklara göz teması kurma, gülümseme, sohbeti başlatma cümleleri gibi adımların öğretilmesi gerekir. Sosyal beceri içeren oyunlar yaratarak evde bol bol alıştırma yapın.

 

 

 

 

 

 

5

Çocuğunuza arkadaşlık kurmayı öğretin. Çocuğunuz ile bir oyuna dahil olma, kendisini tanıtma, evine arkadaş çağırmak gibi durumları evde canlandırın. Gruplara iyi dahil olan çocuklar düşünmeden grubun oyununa dalmaz, önce grubu gözlemler ve daha sonra gruba dahil olabilecekleri yolu seçerler. Çocuğunuza sosyal becerileri konu alan hikaye kitaplarını da okumak etkili olacaktır.

 

 

 

 

 

 

6

 

 

Çocuğunuza ihtiyaçlarını ifade etmesi ve kendini koruması için cesaretlendirin. Ebeveynleri orada değil iken sorunlar ile baş etme konusunda her çocuğun desteğe ihtiyacı olur. Çocuğunuza zorbalık ile karşılaştığında neler yapabileceğini öğretin, ihtiyaç anında kimlerden yardım alabileceğini birlikte düşünün. Kaygıyı ve öfkeyi kontrol edebilme ve sorun çözme becerileri güçlendirme için etkinlikler yapın.

 

 

 

 

7

 

Çocuğunuzu ‘utangaç’ olarak etiketlemeyin. Bunun yerine duygularını kabul edin ve bu durumu baş edilebilir olduğunu ifade edin. Örneğin:’ Bazen yeni ortamlara alışman zaman alabiliyor. Ali’nin doğum gününü hatırlıyor musun? İlk oyunlarda hep elimden tutmuştun, daha sonraki oyunlarda arkadaşların ile keyifle oynamıştın.’

 

 

 

 

 

8

Çocuğunuza sosyal kaygı konusunda etkili stratejiler öğretin. Söyleyeceği şeyler konusunda çok kaygılanıyor ise karşısındakini etkili dinlemeyi öğretebilir, kaygısı ile baş etme için stratejiler oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

9

 

Çocuğunuzun günlük olarak sosyalleşebileceği fırsatlar yaratın. Sosyal kaygı yaşayan çocuklar sakin zamanlara ihtiyaç duyabilir .Ancak sosyal becerilerini çalışmak için sosyal ortamlara dahil olmaları gerekir. Unutmayın ki empati kurmak aşırı koruyucu olmak değildir. Kendi başına attığı her adım için onu takdir edin.

 

 

 

 

 

10

Çocuğunuzu kendisini göstermesi için zorlamayın. Bazı çocuklar yeni öğrendikleri fıkraları yeni tanıştıkları kişilere keyifle anlatırken bazı çocuklar bu durumdan hiç hoşlanmaz. Kendine özgü çocuğunuzun sadece kendini gösterdiğinde (sosyal olduğunda) ona değer verdiğiniz gibi yanlış bir mesaj vermemeye özen gösterin.

 

 

 

 

11

Çocuğunuza bir iyi arkadaşın bir çok tanıdıktan daha değerli olduğunu öğretin. Çocuğunuza çok tanıdık kişiden çok kendisine yakın bulduğu bir-iki arkadaşı olmasının yeterli olduğunu öğretin. Arkadaşları ile paylaşabileceği şeyleri de onunla paylaşabilirsiniz.

 

 

 

12

Çocuğunuza yabancılardan kaçınması gerektiğini onu korkutarak öğretmeyin. Çocuğunuzun her zaman ebeveynleri, öğretmeni veya bakıcısı ile olması gerektiğini söyleyin. Bu özel kişilerden biriyle ise yabancılardan korkmasına gerek olmadığını ifade edin.

 

 

 

 

 

 

13

Çocuğunuz genel olarak korku dolu ise henüz ifade edemediği korkularının ve dökemediği gözyaşlarının olduğunu fark edin. Çocuklar korktuklarında bunu paylaşmak için henüz kendilerini güvende hissetmiyor olabilirler. İnsanlar genel olarak olumsuz duyguları hissetmemeye çalışırlar ve bu duyguları bastırabilirler. Korkular ve göz yaşları içeride kitli kalabilir. Ancak vücudumuz bu duyguların bir şekilde dışarı çıkarılması gerektiğini bilir, duygular iyileşmek için bir şekilde çıkış yolu ararlar.

 

 

 

Çeviri: Uzm. Psk. Ayşe Başak Erk / Dr.Laura Markham

ayse-imza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com