teknoloji-cocuklar

Teknoloji Çağında Teknolojiyi Optimal Kullanan Çocuklar Yetiştirmek

Amerikan Pediatri Akademisi doğrultusunda 2 yaş altı çocuklarına ekran önünde geçirme zamanı olarak 0, 3-8 yaş çocuğunda ise günde en fazla 2 saat olarak önermektedir. Uzun süre telefon ve tablet kullanan küçük çocukların sosyal beceri, konuşma ve kaba motor gelişiminde gecikmeler saptanmıştır.Cocuk-teknoloji
Bu teknolojik gelişimelerden ve aletlerden çocukları uzak tutmak çok zor olabilirken, bazı eğitimcilerin teknoloji kullanımının faydaları olduğunu vurgulamaktadırlar.
Çocuğun teknoloji kullanımı sağlıklı bir şekilde sınırlayabilirseniz, faydalarını görebileceği gibi onu zararından da korumuş olursunuz.

1.Paylaşım. Ailenizde bir kaç çocuk varsa her brine bir tablet almak yerine bir sisteme oturtarak bir tableti paylaşmalarını sağlayın.Bu hem ekran başında geçirdikleri zamanı sınırlar hem de paylaşmayı ve sıra beklemeyi öğretir.
2. Kullanım için zaman çizelgesi hazırlayın. 3-8 yaş çocukları için kendi tabletleri veya telefonları var ise bile AAP’e uygun olarak kullanım için saat sınırlamalar getirin. Örneğin
sadece hafta sonları veya haftanın belirli günleri. Çocuğun bu rutine kolay alışması için ve kendini denetleyebilmesi için görsel destek alabileceğiniz bir çizelge hazırlayıp duvarına asmanız etkili olacaktır.
3. Ebeveyn kontrolü. Ebeveyn olarak kontrol etmekten korkmayın.Yeni aplikasyonları indirmek ve kullanmak gayet kolaydır. Dolayısı ile indirilecek olan her aplikasyonu kontrol etmeli, test sürüşü yapmalı ve sonuçta yüklenip yüklenmeyeceğin kararı siz de olmalıdır.
4. Seçenekler sunun. Çocuklar çoğu zaman yapacak etkinlikler ararlar. Ellerinde sadece mobil bir alet var ise onu kullanırlar. Bir restoranda, doktor bekleme odasında ya da seyahatte hemen eline bir telefon veya tablet tutuşturmak yerine yanınıza sevdiği bir kitabı, boya kalemleri-boya kitabı, bulmacaları, küçük yap-bozlar gibi tanışınabilir nesneleri yanınızda bulundurun. Ayrıca sıklıkla çocuğunuzu açık alanlara, temiz hava alması ve koşması için onu dışarı çıkarın. Siz çocukken telefonlar/tabletler yaygın değildi bir düşünün siz eğlenmek için neler yapardınız? Bu cevapları çocuğunuza tanıtın.
5.Örnek olun. Bu listedeki en zor madde bu olabilir. Çocuğunuz sizi sürekli elinizde bir teknolojik alet ile ilgilenir görürse aynısını yapacaktır. Çocuğunuzla kitap okuma, sanat faaliyetleri, yemek yapma gibi farklı etkinliklere yönelin.

Teknolojik aletler yetişkinler için elzem olmuştur ancak çocuklar için bu geçerli değildir. Küçük çocuklar bütün gelişim alanlarında sağlıklı ilerleme katetmeleri için değişik etkinliklerde yer almalıdır. Tablet ve telefonlarla geçirdikleri aşırı zaman gelişimlerinin bazı alanlarını geciktirebilir hatta geriletebilir. IMG_0322

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com