insideout

Ters Yüz Animasyon Filminin Çocukların Mutluluğuna Farklı Bakış Açısı

Ters Yüz filminin büyük bir kısmı taşınma mücadelesini ters-yuz-film-cocukdeneyimleyen 11 yaşındaki Riley’nin zihininde geçer. Riley’in zihin ana merkezine ilk girişimizde kontrol merkezini, dört duygunun (kızgınlık, tiksinti, korku ve hüzün)Riley’in deneyimlerini etkilemelerini idare etmeye çalışan Neşe ile karşılaşıyoruz.
Yani temelde film ebeveynlerin çıkış noktasında başlar: Olumsuz duyguları çocuklarımız için tasarladığımız ideal çocukluğa istenmeyen müdahaleler olarak görürüz.
Pixar bu bakış açısını kabul etmiyor, biz de etmemeliyiz. Korku nevrotik bir kişi gibi davransa da Riley’i emniyette tutmaktan sorumludur.Kızgınlık sıklıkla kontrolünü kaybeder, ortalığı yakar yıkar ancak Riley’in bir hokey oyuncusu olarak başarısı da sağlıklı bir agresyon sayesindedir.Ters Yüz sadece olumsuz duyguları takdir etmekle kalmaz,büyümenin gelişen duygusal çeşitlilik ve derinlik sayesinde olduğunu ifade eder. Bu gelişmenin örneği için olumsuz duyguların Riley’in bir sonraki davranışını yönlendirmek için giriştikleri çekişme gösterilebilir.
Ters Yüz filminin ana karakteri Riley’in zihninde olanlar sadece 11 yaş grubuna ve kız çocuklarına ait deneyimler değil, her kişide yaşanan ve yaşaması gerekenler olarak ele alınmakta. Örnek olarak babanın Riley’in akşam yemeğindeki öfkeli konuşmasına verdiği tepki çelişkisi gösterilebilir.Babanın da duyguları Riley’in duyguları gibi çok da uyumlu çalışmıyor.
Sonuç olarak Ters Yüz, Riley’ onurlu bir yaklaşımda bulunuyor, ebeveyn ve çocuklara güç gelebilecek olumsuz duygularla baş etme konusunda yardımcı oluyor.Bu son filminde Pixar çocuklarımızı sadece mutlu olması gerektiğini savını keyifle yerle bir ediyor.

Çocuğunuzla Ters Yüz filmini neden izlemelisiniz?

 

İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com