Çocuklarda Tuvalet Eğitimi için İpuçları

Tuvalet eğitimine başlamanız için çocuğunuzun hem fiziksel hem de duygusal olarak hazır olması gereklidir. Birçok çocuk 22-30 ay arasında hazır olur ancak her çocuğun farklı olduğu unutulmamalıdır. Eğer çocuğunuz hazır olmadan başlarsanız bu süreç olması gerekenden daha uzun ve zorlu bir süreç olacaktır.

Çocuklar 12 aydan önce fiziksel olarak tuvaletlerini tutma kontrolünü kazanamazlar bu nedenle bazı işaretler hazır olduklarına yorulsa bile zamanından önce tuvalet eğitimi verilmesi çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

Çocuğunuzun yaşı uygun olsa bile eğer tuvalete gitme/oturma konusunda direniyor ise çocuğunuz tuvalet eğitimine henüz hazır olmadığı mesajını size iletmeye çalışıyordur. Bazı durumlarda ise ebeveyn olarak siz tuvalet eğitimi vermeye hazırken çocuğunuz henüz hazır olmayabilir J Her halükarda çocuğunuzu ve kendinizi tuvalet eğitimi konusunda baskı altında hissetmeyin. Ancak tuvalet eğitimi sürecini tamamen çocuğunuza bırakmanız da aynı şekilde uygun olmayacaktır.

Çocuğunuzun fiziksel, davranışsal ve bilişsel olarak tuvalet eğitimine hazır olduğunu aşağıdaki maddelerden anlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz tuvalet eğitimine başlamaya hazır ise;AA013109_4x3

 • Desteksiz bir şekilde ayakta duruyor, yürüyor
 • 3-5 dakika kadar belirli bir şekilde sabit halde oturuyor
 • Kirli bez ile dolaşmaktan rahatsız oluyor
 • Tek seferde makul miktarda idrarını yapıyor
 • Düzenli ve tahmin edilebilir zamanlarda kakasını yapıyor
 • 2 saat süresince altı kuru kalıyor
 • Ev içinde kişilerin tuvalette geçirdikleri zamanı merak ediyor
 • Beze kakasını yaparken fiziksel veya sözel olarak haber veriyor
 • Bağımsız olmaya yönelik girişimleri oluyor
 • Basit yönergeleri alıyor
 • Tuvalete gitmesi gerektiğini fark edebiliyor
 • İşbirliğine yatkın bir dönemde olması beklenir.

Çocuğunuz tuvalet eğitimine başlamaya hazır ise zamanlamanızın da iyi olmasına özen gösterin. Yeni kardeş doğumu, taşınma, hastalık gibi durumlar tuvalet eğitimi için uygun zamanlar değildir.

Eğer çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlayama hazır ise önce çocuğunuza ile sevdiği karakterlerin/renklerin olduğu külotlar seçin. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlaması için tuvalet aparatı veya lazımlık alabilirsiniz. Eğer tuvalet aparatı seçiyor iseniz mutlaka çocuğunuzun tuvalete rahatlıkla oturabilmesi ve ayaklarını koyabileceği kaymaz bir basamak da edinin.

Daha sonra çocuğunuza yeni düzeninizi sadece ve anlaşılır bir dil kullanarak anlatın. (Örnek açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.)

Çocuğunuzdan bezi ıslandığında size haber vermesini isteyin. Aynı zamanda bezine tuvaletini yaparken çişini/kakanı yapıyorsun gibi davranışı söze dökün.

Tuvalet eğitimi için sabırlı ve istikrarlı olabileceğiniz bir zaman dilimi ayırın. Aile fertlerinin veya çocuğunuzla ilgilenen herkesin yeni tuvalet eğitimi düzenini takip etmesi kolaylaştırıcı olacaktır.

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğunuzun kolay çıkarılabilir rahat kıyafetler giymesine özen gösterin.

Gündüz tuvalet eğitiminden başlayın daha sonra gece tuvalet eğitimine geçiş yapın. Gelişimsel olarak çocuklar öncelikle gündüzleri kuru kalır daha sonra gece tuvaletlerini tutma becerisini kazanırlar.

Her gün düzenli olarak (özellikle çocuğunuzun kakasını/çişini yaptığı zamanlara yakın- yemekten sonra yarım saat sonra veya çok su içtikten sonra 15dk sonra gibi) tuvalete/lazımlığa oturmasını teklif edin. Uzun saatler /dakikalar boyunca oturmasına zorlamamanız tuvalet eğitiminin olumlu ve sağlıklı sonuçlanması için çok önemlidir. Lazımlık/ tuvalette otururken çocuğunuz yanına bir oyuncak alabilir veya bir hikaye kitabına bakabilir.

Tuvalet eğitimi sırasında kazaların olması, 2 adım ileri 1 adım geri gidilmesi çok doğaldır. Kazalar olduğunda ceza kullanmayın. Çocuğunuzun bezi bırakma ve tuvalet eğitimi alarak tuvaleti kullanma sürecinin olumlu bir şekilde ebeveynler tarafından yönetilmelidir.  Sakin ve destekleyici tutumunuzu her durumda sürdürün. Yeni bir beceri kazanmak için bol bol alıştırma yapmak gerekir.

Çocuğunuz size tuvaletinin geldiğini haber verdiğinde / tuvaleti kullandığında onu övün.

Unutulmamalıdır ki tuvalet eğitimi süreci aslında doğal bir süreçtir. Ebeveynden çok çocuğun kontrolünde olan bir gelişim evresidir. Bu nedenle ebeveynlerin eğitim sürecini tamamen üzerlerine almadan çocuklarını desteklemeleri ve cesaretlendirmeleri daha uygundur.

ayse-imza

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com